صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  واکنش هماهنگ‌ باهمست...
فروردین
۹
۱۳۹۵
واکنش هماهنگ‌ باهمستان نسبت به خشونت خانگی
فروردین ۹ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , ,
bigstock-Community-Cooperation-82915889
image_pdfimage_print

 

Photo: digitalista/Bigstock.com

«واکنش هماهنگ‌ باهمستان» استراتژی مداخله است که توسط پروژه مداخله خشونت خانگی در دلوث (Duluth) تدوین شده است. این استراتژی که اغلب «مدل دلوث» نامیده می‌شود، مجموعه‌ای از شبکه‌ها، توافقنامه‌ها، عملیات، و اصول اجرائی  تدوین شده توسط جنبش خانه‌های امن محلی، نهادهای عدالت کیفری، و برنامه‌های خدمات‌رسانی است. مدت ۱۵ سال است که از این استراتژی در شهر شمالی کوچکی در ایالت مینه‌سوتا استفاده می‌شود.
– برگرفته از الن پنس و مارتا مک ماهون، واکنش هماهنگ‌ باهمستان نسبت به خشونت خانگی، پروژه آموزشی در دُلوث مینه‌سوتا

زمانی که خواسته‌ها و تلاش‌های اعضای یک باهمستان به طور هماهنگ، حمایت از زنان خشونت‌دیده باشد و مسئول و جوابگو دانستن فرد خشونت‌گر، تلاش‌ها موفقیت‌آمیزتر خواهند بود. این مورد مثالی از دست‌آوردهای این پروژه است. این نوع هماهنگی کمک می‌کند تا از سرعت و بهبود سیستم رسیدگی به امور قربانیان اطمینان حاصل کرد و مطمئن شد که از قربانیان حفاظت می‌شود و خدماتی را که به آن نیاز دارند در اختیارشان است، و هم‌چنین خشونت‌گر مسئول و جواب‌گوی اعمالش است و باید رفتار خشونت‌آمیز خود را ترک کند. مهم‌ترین قدمی را که باید برای یک واکنش هماهنگ‌شده برداشت داشتن یک فهم و درک مشترک از خشونت خانگی است.

نهادهای اجرای قانون، حامیان قربانیان، تامین‌کنندگان خدمات درمانی، خدمات حفاظت از کودک، کسب و کارهای محلی، رسانه‌ها، کارفرمایان و کارمندان همگی می‌توانند در پروژه «واکنش هماهنگ‌ باهمستان» سهمی داشته باشند. خصوصا تامین‌کنندگان خدمات درمانی می‌توانند مهم‌ترین نقش را ایفا کنند. پزشکان، پرستاران، و دیگر کارکنان اورژانس درمانی، زنان خشونت‌دیده‌ای را که نمی‌توانند هیچ‌گونه کمک دیگری دریافت کنند معاینه و درمان می‌کنند. اغلب هدف برنامه‌های «واکنش هماهنگ‌ باهمستان» ایجاد شبکه‌ای قابل دسترس برای حمایت از قربانیان و خانواده آن‌ها است. این چنین برنامه‌هایی اغلب از تمامی امکانات سیستم حقوقی برای حمایت از قربانیان و مسئول دانستن افراد خشونت‌گر و هم‌چنین از تعصب و عدم تحمل جامعه نسبت به خشونت خانگی استفاده می‌کنند. این برنامه‌ها تمامی افراد جامعه را برای تغییر رفتارها و نرم‌های اجتماعی که منجر به خشونت خانگی می‌شوند سهیم می‌کنند.
– برگرفته از انجن پزشکی آمریکا، خشونت خانگی: ایجاد یک واکنش هماهنگ‌شده اجتماعی، ۱۲ (۱۹۹۶)

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد پیشنهاداتی که برای وضع قوانین جهت کنترل خشونت خانگی علیه زنان داده شده است، می‌توانید به گزارش سال ۲۰۰۸ سازمان ملل به نام “تجاربی ارزنده در مورد وضع قانون جهت کنترل خشونت علیه زنان” مراجعه کنید.

مشارکت هر یک از افراد جامعه در پروژه «واکنش هماهنگ باهمستان» باید با در نظر گرفتن اصول مداخله برای حمایت از قربانیان باشد که مبادا اقدامات انجام شده ناخواسته علیه قربانی عمل کنند. افرادی که در این پروژه همکاری می‌کنند باید فرصت و یا امکانی فراهم کنند تا بتوانند از قربانیان در مورد عملکرد خود بازخورد بگیرند. چنین بازخوردهایی می‌تواند به شرکت‌کنندگان در این پروژه کمک کند تا از عملکرد خود در مورد کمک‌رسانی و رسیدگی به نیازهای زنان و ارزیابی این‌که آیا تغییری باید صورت گیرد آگاهی پیدا کنند.

هماهنگی اعضا این گروه می‌تواند کارایی و تاثیر فعالیت گروهی را بالا ببرد. لیندا مک گوایر تاکید می‌کند که «اجرایی کردن قوانین و سیاست‌های جدید، زمانی موثرتر است که یک استراتژی یک‌پارچه موجود باشد و تمامی اعضا گروه هماهنگ عمل کنند و مسئول عملکرد خود باشند.» ماک گوایر همچنین اضافه کرد که پلیس دُلوث مینه‌سوتا «سیاست دستگیری خشونت‌گر» را پس از پایه‌گذاری این استراتژی اجباری کرد. قبل از اجرایی کردن این سیاست جدید، گروهی متشکل از پلیس، بازجویان، دادگاه، و حامیان قربانیان تصمیم گرفتند که چگونه با استفاده از یک رویکرد جدید، از قربانیان حمایت و حفاظت کرده و کاری کنند تا خشونت‌گر جواب‌گوی رفتار نا شایست خود باشد.

در برخی ایالت‌ها دستگیری اجباری خشونت‌گر مدت‌ها قبل از این‌که در مینه‌سوتا به صورت یک برنامه و سیاست واکنشی درآید به صورت قانون درآمده است. این در حالی بود که سیستم عدالت کیفری آمادگی اجرایی شدن این قانون را نداشت و بنابراین عملکردی ضعیف داشت. برای مثال، داشتن قانون دستگیری اجباری خشونت‌گر بدون هماهنگی‌های لازم از جمله بررسی نیازها، و بودجه مورد نیاز برای آموزش پلیس باعث شد دستگیری خشونت‌گر بدون بررسی و تحقیق لازم از جانب پلیس صورت گیرد. به دلیل چنین ضعفی در عملکرد، بازجویان به ندرت می‌توانستند پرونده ‌ها را به مرحله دادگاه برسانند. در دیگر حوزه‌های قضایی، استفاده از این قانون بدون داشتن آمادگی اولیه برای اجرایی کردن آن باعث شد چندین نفر در آن واحد دستگیر شوند و در نظر گرفته نشود که بعضی تنها برای دفاع از خود، عمل خشنی را انجام داده‌اند.

منبع: StopvawLeave a reply

Your email address will not be published.