صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  ۱۶ راه برای جلوگیری ...
فروردین
۹
۱۳۹۵
۱۶ راه برای جلوگیری از خشونت خانگی
فروردین ۹ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
Stopping the domino effect concept for business solution, strategy and successful intervention
image_pdfimage_print

Photo: Flynt/Bigstock.com

نوشته جریکا نونل (Jerica Nonell)

 آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) درباره خشونت علیه زنان که در ژوئن ۲۰۱۳ منتشر شد، نشان داد که در برخی مناطق دنیا بیش از ۳۵٪ از زنان از خشونت شریک خود رنج میبرند. با این آمار سرسام‌آور، احتمال این که هر کدام از ما زنی را بشناسد که تحت خشونت خانگی است (یا بوده)، بسیار بالاست.

مداخله همسایگان و کل اعضای باهمستان یکی از روش‌های موثر جلوگیری از خشونت است. این فهرست ابتدایی حاوی ۱۶ نکته در زمینه جلوگیری از خشونت خانگی در باهمستان و یا محله شما و چگونگی مداخله در این مشکل است. ما این فهرست را به ۲ بخش تقسیم کرده‌ایم – یکی برای کل باهمستانی که در آن زندگی می‌کنید و دیگری برای افراد. پیشنهادها و نکات احتمالی را در بخش توضیحات ارائه کنید.

نویسنده مقدمه: رجینا یائو (Regina Yau)؛ نوشته رشاد براتویت (Rashad Brathwaite) و رجینا یائو (Regina Yau)؛ ویراستار جریکا نونل (Jerica Nonell) و رجینا یائو (Regina Yau)

برای باهمستان

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۱: نشانه‌ها را بشناسید. اولین گام عملی، آشنا کردن افراد با نشانه‌های احتمالی خشونت خانگی است. این نشانه‌ها ممکن است متفاوت باشد و با نشانه‌های فیزیکی همراه نباشد زیرا خشونت خانگی به حملات فیزیکی مانند کتک زدن محدود نمی‌شود. خشونت خانگی شامل انواع رفتارهای آزاردهنده با هدف مهار کردن قربانی به روش‌های گوناگون است که شامل خشونت عاطفی، خشونت کلامی و خشونت اقتصادی می‌شود. خشونت خانگی هم‌چنین هر قشر و جمعیتی را در جامعه تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین با وجود کلیشه‌ها قربانی نمادین وجود ندارد. کسی که قربانی خشونت خانگی به نظر نمی‌رسد ممکن است در سکوت آزار دیده باشد و بسیار مهم است که در موارد این چنینی بتوانید نشانه‌ها را تشخیص دهید.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۲: به باهمستان‌تان آموزش دهید! نخستین گام برای ریشه‌کن کردن خشونت خانگی از باهمستان یا محله‌تان آشنا کردن تعداد هر چه بیش‌تری از افراد با خشونت خانگی، آثار آن و روش مداخله ایمن در آن است. این کار را می‌توانید با همکاری پناهگاه محلی خشونت خانگی یا سازمان زنان یا ماموران کمک‌رسانی اجتماعی پلیس که می‌توانند برای رسیدگی به این موضوع با باهمستان، مدارس محلی و شرکت‌های محلی برای برنامه‌ریزی و برگزار کردن جلسات گفتگو، جلسات شهری و سایر جلسات گروهی همکاری کنند، انجام دهید.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۳: باهمستان‌تان را سازمان‌دهی کنید! مداخله برای جلوگیری از اقدامات فرد متخلف یا حساس کردن افراد جامعه نسبت به خشونت خانگی امنیت اجتماعی را به دنبال دارد. همان‌طور که بسیاری از محله‌ها دارای دیده‌بان محله برای جلوگیری از تخلف هستند، برای ایجاد شبکه‌ای از افراد برای مداخله در موارد خشونت خانگی، کمک‌رسانی به قربانیان برای قطع رابطه با فرد بدرفتار و ایجاد ساختاری برای حمایت عمومی از نجات‌یافتگان اقدام کنید.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۴: شبکه حمایتی باهمستان‌تان را با فناوری تقویت کنید! اگر تلفن هوشمند دارید و قربانی نیز تلفن هوشمند دارد، یک برنامه امنیت ویژه زنان دانلود کنید. بسیاری از این برنامه‌ها طوری طراحی شده‌اند که وقتی فرد در معرض خطر قرار می‌گیرد به طور خودکار پیام هشدار به شبکه حمایت می‌فرستند. اگر قربانی تلفن هوشمند ندارد، با جمع‌آوری پول از دوستان و همسایگان برای او تلفن هوشمند بخرید و پس از نصب کردن برنامه بر روی آن، تلفن‌های خود را به آن وصل کنید تا عملاً به شبکه حمایت او تبدیل شوید. از برنامه‌های امنیت رایگان که اکنون در دسترس هستند می‌توان به “Circle of 6” و “iAMDEFENDER” اشاره کرد.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۵: جلوگیری از خشونت برای کسب و کار مفید است. خشونت خانگی با هدر دادن وقت، درگیر کردن خدمات پزشکی و کاهش بهره‌وری میلیون‌ها دلار به اقتصادها و شرکت‌ها زیان زده است. در ایالات متحده زیان خشونت خانگی برای اقتصاد ۸.۳ میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود. اگر مالک شرکت یا عضو ارشد (مدیر، عضو هیات مدیره، مدیر ارشد) شرکت هستید، برای آموزش دیدن در زمینه مداخله اقدام کنید. بدین ترتیب می‌توانید در مواردی که کارمند خود را در معرض خشونت خانگی تشخیص می‌دهید اقدام لازم را انجام دهید و شرکت خود را از آثار زیان‌بار آن خلاص کنید. سیاست‌های منابع انسانی را که شامل اصول مربوط به آثار احتمالی خشونت خانگی است، اعمال کنید. مثلا، بانک ملی استرالیا هم‌اکنون به قربانیان خشونت خانگی مرخصی با حقوق می‌دهد زیرا این باور وجود دارد که استقلال اقتصادی ناشی از وجود شغل به قربانیان کمک می‌کند تا با خیال آسوده رابطه خشونت‌آمیز را قطع کنند.

برای افراد

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۶: زنگ را به صدا درآورید. اگر همسایه خانواده دچار خشونت خانگی هستید، در صورت شنیدن صدای وضعیت خطرناک، زنگ خانه آن‌ها را بزنید. می‌توانید از رویکرد دوستانه قدیمی استفاده کنید. مثلا قرض گرفتن مقداری شکر یا شیر را بهانه زنگ زدن قرار دهید. اگر فکر می‌کنید که ممکن است در معرض خطر قرار بگیرید، فردی دیگری را با خود ببرید تا حداقل یک شاهد داشته باشید.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۷: پشتیبان داشته باشید. مداخله در موارد خشونت خانگی ممکن است خطرناک باشد، به ویژه اگر فرد متخلف دارای سلاح (مثلاً تفنگ) و در حالت مستی باشد. اگر نمی‌توانید از پناهگاه محلی یا پلیس کمک بگیرید، برای پاسخ دادن حضوری به درخواست قربانی یا بازمانده، یکی از دوستان یا بستگان‌تان را با خود ببرید.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۸: پشتیبان باشید. اگر همسایه، دوست، همکار، همکلاس، مادر، خواهر، دختر، عروس یا برادر زاده/خواهرزاده شما در خانه تحت خشونت خانگی است، به آن‌ها بگویید که می‌توانید به عنوان شاهد یا مدافع آن‌ها عمل کنید. هم‌چنین به آن‌ها بگویید که اگر به دنبال پناهگاه باشند می‌توانند به خانه شما بیایند.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۹: تماس بگیرید، همین حالا. اگر وضعیت چیزی فراتر از مداخله دوستانه باشد (مثلاً فرد خشونت‌گر تفنگ داشته باشد و در جریان خشونت از آن استفاده کند، باید فوری با پلیس یا خدمات اضطراری محل تماس بگیرید. اطلاعات مهم مانند مکان، نام افراد، شماره تماس و تمایل احتمالی برای ناشناس ماندن خود را ارائه کنید. در چنین مواردی از مداخله شخصی بپرهیزید زیرا این کار ممکن است بسیار خطرناک باشد.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۱۰: گوش بدهید و تقویت کنید. اگر قربانی خشونت خانگی از شما کمک می‌خواهد، به او گوش کنید. به او بگویید که گفته‌هایش را باور می‌کنید و درباره او قضاوت نمی‌کنید. قربانیان اغلب احساس انزوا می‌کنند و شریک‌شان اغلب آن‌ها را تحقیر می‌کند. بسیار مهم است که این احساس را در وی ایجاد کنید که می‌تواند با خیال راحت به شما اعتماد کند زیرا سرانجام ممکن است شهامت لازم برای بیان کردن ماجرا و کمک خواستن از شما را کسب کند. این نکته مداخلع ممکن است به ویژه برای آرایش‌گران، پرستاران، پرسنل اداره منابع انسانی و افراد فعال در مشاغلی که نیازمند گفتگو با مشتریان، مراجعان و همکاران است، سودمند باشد.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۱۱: اگر فکر می‌کنید که دوست، همکار، کارمند، یا خویشاوند شما از خشونت خانگی رنج می‌برد، آماده باشید تا بتوانید به موقع در موارد اضطراری به پیام متنی یا تماس او پاسخ بدهید. همواره تلفن خود را روشن و نزد خود نگه دارید. اگر خودرو داشته باشید و مداخله فوری شما ضروری باشد، باید از پر بودن مخزن بنزین مطمئن شوید تا در صورت لزوم بتوانید قربانی را سوار خودرو کنید.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۱۲: برنامه مداخله داشته باشید. برنامه‌ای برای مداخله عملی تهیه کنید – شماره‌های زیر را در دسترس داشته باشید:

خط شبانه‌روزی ملی خشونت خانگی (اگر کشور شما آن را دارد)

خط شبانه‌روزی پناهگاه خشونت خانگی در محل زندگی قربانی

پلیس محلی در محل زندگی قربانی

در صورت گرفتن پیام اضطراری از قربانی، یا در صورت شنیدن یا دیدن مورد شروع و تشدید خشونت (و در بسیاری از موارد، ممکن است بسیار سریع تشدید شود)، حتماً با همه این نهادها تماس بگیرید.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۱۳: کمک‌رسانی کنید. اگر قربانی یا نجات‌یافته خشونت خانگی را می‌شناسید که بدون کمک در خانه نگه داشته شده است، کار خیری برای او انجام دهید: به او بگویید که حاضرید در مدتی که فرد متخلف در منزل نیست از کودکان او پرستاری کنید تا او اندکی استراحت کند. به او بگویید که می‌توانید در زمانی که برای خود به خرید می‌روید وسایل مورد نیاز او را هم بخرید. هر عمل کوچکی زمینه ایجاد آرامش، جلب اعتماد قربانی و سرانجام کمک خواستن از شما (یا پذیرش کمک شما) را فراهم می‌کند.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۱۴: مرتباً بررسی کنید. اگر نگران زندگی دوست، همکار، همکلاس یا بستگان خود هستید، روزانه یک بار در زمان تصادفی به او زنگ بزنید یا پیام متنی بفرستید و حال او را جویا شوید. اگر این فرد همسایه شماست، با چشم و گوش خود مراقب نشانه‌ها یا صداهای خشونت که ممکن است از خانه او جلب توجه کند باشید.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۱۵: منبع باشید. به او کمک کنید تا به منابع لازم از قبیل اطلاعات حقوقی، برنامه‌های محلی مبارزه با خشونت خانگی یا مکان امن از طریق پناهگاه زنان آسیب‌دیده دسترسی پیدا کند. بزرگ‌ترین خطری که زنان را در این شرایط تهدید می‌کند اغلب فرآیند واقعی قطع رابطه است، از این رو یافتن مکان امن بسیار مهم است. دانستن پیشاپیش این اطلاعات ممکن است سودمند باشد، ولی کمک کردن به او در زمینه تحقیقات و حتی برقرار کردن تماس تلفنی به سرعت گرفتن کارها کمک می‌کند.

مداخله در خشونت خانگی – نکته ۱۶: مستند کنید! مستند کنید! مستند کنید! هر حادثه‌ای را که می‌بینید مستند کنید. تاریخ، ساعت، جراحات و دیگر مشاهدات را یادداشت کنید. مستندسازی مستمر می‌تواند به تقویت روحیه و اعتماد قربانی کمک کند تا فرد قربانی شهامت لازم را برای اقدام قانونی علیه شریک خود به دست آورد.

منبع: thepixelproject.netLeave a reply

Your email address will not be published.