صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  خشونت شوهر به دلیل م...
فروردین
۲
۱۳۹۵
خشونت شوهر به دلیل مصرف مشروبات الکلی
فروردین ۲ ۱۳۹۵
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , ,
Woman scared of a man holding a bottle; Concept: abuse/domestic violence due to alcoholism
image_pdfimage_print

Photo: stefanolunardi/Bigstock.com

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسش‌گر: ۷ سال پیش با مردی از اقوام ازدواج کرده‌ام. صاحب دو فرزند پسر هستیم. شوهرم در خانه مرتبا رفتارهای خشن نشان می‌دهد و دلیل آن هم فکر می‌کنم مصرف مشروبات الکلی باشد. ایشان مرتبا مشروب مصرف می‌کنند. بعضی وقت‌ها مهربان شده و بعضی وقت‌ها عصبانی می‌شود. بعضی اوقات در خانه آن‌چنان رفتار خوبی از خود نشان می‌دهد که آدم باورش نمی‌شود اما برخی اوقات نیز بسیار خشن شده و به من و بچه‌ها فحش و ناسزا می‌گوید. یک‌بار به دلیل این‌که کمی حاضر کردن ناهار دیر شده بود، گلدان شیشه‌ای را به طرفم پرتاب کرد و من از ناحیه چشم زخمی شدم. چند بارهم بچه‌ها را زده است. بیش‌تر از این‌که به فکر خودم باشم به فکر آینده بچه‌ها هستم. نمی‌دانم چه کار باید بکنم؟ آیا باید به دنبال درمان شوهرم بروم و یا این‌که از او جدا شوم. یک‌بار به پیشنهاد خواهرم ۲ هفته خانه را ترک کردم و به او گفتم که طلاق خواهم گرفت. فکر می‌کردم شاید این کارم تاثیر داشته باشد. به دنبالم آمد و قول داد دیگر مشروبات الکلی مصرف نکند اما به قولش وفادار نماند. به نظر شما چه کار کنم؟ آیا می‌توانم طلاق بگیرم؟ اگر طلاق بگیرم وضعیت بچه‌هایم چه می‌شود؟

وکیل خانه امن: متاسفم از مشکل پیش آمده برای شما. قطعا تکرار خشونت خانگی اثرات منفی بر شما و فرزندان‌تان خواهد داشت. همواره یکی از دلایل بروز خشونت خانگی مصرف مواد مخدر و الکل بوده است. در مورد این‌که پرسیدید چه کار باید بکنم خدمت‌تان عرض کنم که این را شما باید تصمیم بگیرید. البته بهتر است در ابتدا به فکر درمان شوهرتان باشید اما اگر فکر می‌کنید درمان‌ناپذیر است به هر حال ادامه چنین شرایطی برای آینده شما و فرزندان‌تان مخاطره‌آمیز خواهد بود. اما در مورد جنبه حقوقی سوال‌تان می‌توانم بگویم که از لحاظ قانونی شما می‌توانید با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق کنید. مصرف مشروبات الکلی یکی از مواردی است که موجب عسر و حرج یعنی مشقت زن می‌شود. به همین دلیل زن می‌تواند تقاضای طلاق کند. طبق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی ایران: «در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند، چنان‌چه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود.»

تبصره – عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد و موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر وحرج محسوب می‌گردد:

۲- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجددا «به مصر موارد مذکور روی آورده، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.»

بنابراین شما می‌توانید با استناد به مصرف مشروبات الکلی توسط شوهرتان و هم‌چنین ارتکاب خشونت فیزیکی و کلامی تقاضای طلاق نمایید.

پرسش‌گر: چه قدر طول می‌کشد که به نتیجه برسم؟

وکیل خانه امن: نمی‌توان پیشاپیش زمان معینی را تعیین کرد اما با توجه به این‌که دادگاه‌های ایران به هنگامی که زن متقاضی طلاق است سخت‌گیری بیش از حدی دارند، انتظار نداشته باشید که در مدت چند ماهه به نتیجه برسید به همین منظور پیشنهاد می‌شود اگر تصمیم به جدایی گرفتید، سعی کنید رضایت شوهرتان را برای طلاق توافقی جلب کنید.

پرسش‌گر: در صورت جدایی وضعیت فرزندانم چه می‌شود؟

وکیل خانه امن: حضانت آن‌ها تا ۷ سالگی بر عهده شماست. پس از هفت سالگی در صورت اختلاف بین والدین دادگاه تصمیم‌گیری خواهد کرد. اگر اثبات شود که شوهرتان مشروبات الکلی مصرف می‌کند و یا این‌که نسبت به بچه‌ها رفتارهای خشونت‌آمیز دارد احتمال این‌که دادگاه پس از هفت سالگی نیز حضانت را به شما واگذار کند بالا است.Leave a reply

Your email address will not be published.