صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  به مردی بله گفتم که ...
اسفند
۲۵
۱۳۹۴
به مردی بله گفتم که هم سن پدرم بود
اسفند ۲۵ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , , , ,
Little girl crying in the corner. Domestic violence concept.
image_pdfimage_print

Photo: DMPhoto/Bigstock.com

فریده موسوی

کودک که بودم شاهد کتک خوردن مادرم بودم. نمی‌دانم ۳ سالم بود یا چهارسال که اولین تصویر از کشیده خوردن مادر در ذهنم نقش بست. امروز نه پدرم را دوست دارم که کتک می‌زد و نه مادرم را که بدون هیچ داد و مقاومتی کتک می‌خورد و فقط می‌ترسید و حتی ۲ بار دق و دلش را بعد کتک خوردن سر من خالی کرد و به شدت من را کتک زد. من و خواهر و برادر‌هایم نه تنها شاهد خشونت خانگی بودیم که قربانی نیز بودیم و امروز هر کدام به شکلی از بیماری‌های اعصاب و روان رنج می‌بریم.

پدرم هم قربانی جنگ تحمیلی بود و چندین‌بار مجروح شده بود. شکاک و بد دهن بود و دست بزن هم داشت. شاید اگر مادرم هر روز و هر روز از آن مرد دیوانه حرف نمی‌زد حال ما امروز بهتر بود و شاید اگر طلاق می‌گرفت و شجاعت داشت من او را گناهکار دیگر این همه مشکلات روحی خودم نمی‌دانستم. زنی که خودش قربانی بود و سال‌ها هر روز درباره خاطرات کابوس‌وارش برای ما خاطره تعریف می‌کرد. خاطراتی که در کابوس‌های شبانه با ماست. من امروز زنی ۳۲ ساله هستم که شرط ازدواجم نداشتن بچه است  و هنوز بر آن شرطم پایبندم. ارتباط جنسی خوبی با همسرم ندارم و انگار هر روز در انتظار کشیده‌ای از او هستم. البته مادرم در ‌‌نهایت خود را از دست او نجات داد ولی ما ۳ حاصل این زندگی و حتی مادرم هنوز بیمار رفتارهای یک مرد دیوانه هستیم.

از کودکی شاهد اشک‌های مادرم بودم

شاهدان خشونت خانگی از جمله قربانیان خشونت خانگی هستند که اثرات جبران‌ناپذیر این خشونت را تا پایان عمر تحمل می‌کنند تا جایی که بسیاری از آن‌ها تا مرز انتقام و باز تولید خشونت پیش می‌روند. سال‌ها پیش شهرستان بندر انزلی شاهد قتل حاج صادق پلاژدار و بازاری معروف شهر بود که به وسیله دو پسرش به قتل رسید. این دو پسر دلیل قتل پدر را خشونت روحی و اقتصادی پدر بر فرزندان پسر در دوران کودکی بیان کردند. اگر چه حاج صادق رابطه خوبی با فرزندان دختر داشت.

خشونت مکانیزم پیچیده‌ای دارد که دکتر نسترن ادیب‌راد معتقد است تا سال‌ها می‌تواند تاثیرات خود را بر رفتارهای قربانی و شاهدان خشونت باقی بگذارد.

ملیجه که پدرش ازدواج دوم کرد می‌گوید: من از کودکی شاهد اشک‌های مادرم بودم. شاهد روزهایی که روی پله می‌نشست و نگاهش به در خشک می‌شد تا پدرم از راه برسد. ما ۵ بچه قدو نیم قد بودیم و مادرم حتی به فکر ناهار و شام ما نبود. امروز پدر و مادرم هر دو فوت کرده‌اند ولی من وقتی می‌خواستم ازدواج کنم به مردی بله گفتم که هم سن پدرم بود تا سرنوشتی مثل مادر پیدا نکنم.

کودکان شاهد خشونت خانگی با علایم خطرناک تروما روبرو هستند که حتی از قرار گرفتن در معرض انواع خشونت خطرناک‌تر است و باعث افسردگی، اضطراب و پرخاشگری ماندگارتری می‌شود. آن‌ها هم شاهد خشونت و هم شاهد ترس قربانی هر دو هستند، مثل کودکی که به گروگان گرفته شده و هیچ راه فراری ندارد.

کودکی که شاهد خشونت خانگی است به درستی بلوغ روانی را طی نمی‌کند و به اختلالاتی چون وسواس و کم‌رویی و حتی جنون جوانی مبتلا می‌شود و حتی نمی‌تواند به دیگران اعتماد کند.

حسین که شاهد خشونت خانگی بوده می‌گوید: من امروز دچار سوظن، تردید، حس گناه و دون‌پایگی هستم. سردرگم و ناامید و گوشه‌گیر چرا که مادرم با ۶ کودک که ۵ تای ما پسر بودیم ۲ هوو داشت و کتک می‌خورد و خودش ما را کتک می‌زد. مادرم کم سواد بود و پدرم در انبار غله کار می‌کرد و آخر یک همسرش را به حیاط ما آورد و ما هیچ پناهگاهی نداشتیم. بعد از ازدواج همسرم به من خیلی کمک کرد و همیشه به من می‌گفت تو تنها نیستی و من کنار تو هستم و اجازه نمی‌داد هیجانات منفی من را له کند ولی من همواره درگیر آن روز‌ها هستم.

اعتماد به نفس اکتسابی است

واقعیت این است که والدین در رشد و سلامت روانی کودکان نقش اساسی دارند و رشد صحیح روانی و اعتماد به نفس کودکان در دست‌های والدین قرار دارد. عزت نفس درواقع احساس و تصویری است که ما از خودداریم و می‌تواند دو حالت مثبت و منفی داشته باشد و شاهدان خشونت خانگی دچار تصویری مبهم از خود و نقش خود در زندگی می‌شوند. بنابراین چنان‌چه دچار شکلی از خشونت خانگی هستید مراقب فرزندان بی‌گناه خود باشید چرا که اعتماد به نفس اکتسابی است و به‌تدریج با نوع تربیت خانوادگی شکل می‌گیرد. به‌عنوان انسان وقتی متولد می‌شویم، اولین پایگاه اجتماعی خانواده و اطرافیان است. این افراد نقش بزرگی ایفا می‌کنند و لازم است بگوییم تربیت والدین در دوران کودکی نقش بسیاری در ساختن عزت‌ نفس فرزندان دارد.

خانواده‌ها چند نوع برخورد با فرزند دارند. خانواده‌هایی که حرمت زیادی برای فرزند قائلاند و به او مسئولیت می‌دهند و به‌عکس خانواده‌هایی که از‌‌ همان کودکی به کودک توهین کرده و تنبیه‌های سختی را برای او در نظر می‌گیرند و اعتمادبه‌نفس کودک را از بین می‌برند. ریشه تمام موفقیت‌ها و شکست‌ها می‌تواند اعتمادبه‌نفس باشد بنابراین مراقب رشد اعتماد به نفس در کودکان باشید و آن‌ها را به حال خود واگذار نکنید.

نکته این است که اگر شما دچار چنین مشکلاتی هستید نیازمند مهارت‌های مقابله‌ای نیز هستید و حتما به پزشک مراجعه کنید. یکی از راه‌کارهای روان‌شناسان تغییر باورهای غلط فکری بیمار است. درواقع تغییر باور‌ها به‌عنوان دارویی است که باید مدام تکرار شود تا جایگزین باورهای مثبت شود. برای درمان و تغییر هیچ‌وقت دیر نیست. برای درمان هر چه زود‌تر اقدام کنیم زود‌تر نتیجه خواهیم گرفت و در چنین شرایطی از کمک به دوستان خود دریغ نکنیم.Leave a reply

Your email address will not be published.