صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بیش از ۵۰ درصد طلاق‌...
اسفند
۲۰
۱۳۹۴
بیش از ۵۰ درصد طلاق‌ها در کمتر از ۵ سال از زندگی مشترک رخ می‌دهند
اسفند ۲۰ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , , , ,
Sad wife mourning after divorce holding a wedding ring lying on the bed
image_pdfimage_print

طلاق در ایران به یکی از بحرانی‌ترین مقاطع خود طی سال‌های اخیر رسیده است. هم اکنون ایران با نرخ خام طلاق ۲ درصد یکی از بالا‌ترین آمار‌ها در زمینه طلاق را در کشورهای منطقه دارد و حالا پس از چالش‌های رفتاری، اخلاقی و اقتصادی، چالش‌های دیگری مانند سبک جدید زندگی شهری نیز، بر این روند افزایشی تاثیر گذار است.

یکی از چالش‌هایی که در این زمینه، کمتر به چشم می‌آید، شاخص دوام زندگی در طلاق است. این شاخص در مسایل جمعیت‌شناختی واقعه ازدواج و طلاق مورد بررسی قرار می‌گیرد و ناظر بر طول مدت ازدواج تا وقوع واقعهٔ طلاق است. براساس بررسی این شاخص، حدود ۱۴ درصد طلاق‌ها در ایران، کمتر از یک سال و ۱۱ درصد آن پس از یک تا دو سال از زندگی مشترک رخ می‌دهد. در مجموع بیش از ۵۰ درصد طلاق‌ها در ایران در کمتر از ۵ سال از زندگی مشترک رخ می‌دهد. این اتفاق اما در برخی استان‌های کشور، بحرانی‌تر است.

هم اکنون میانگین کشور طول مدت زندگی مشترک در طلاق‌های ثبت شده در کل کشور ۸ سال است اما استان‌های ایلام، کردستان، خراسان جنوبی و اردبیل میانگین زیر ۷ سال را تجربه می‌کنند. از طرف دیگر، استان‌های یزد، سمنان، اصفهان، مازندران، تهران و البرز دارای میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق‌های ثبت شده بالای ۸ سال هستند. این اتفاق در شرایطی است که شاخص دوام زندگی طی سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۸ کمتر از سال‌های ۱۳۹۲ و ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۴ بوده است.

این اتفاق در شرایطی است که وزارت بهداشت صراحتا افزایش طلاق را یکی از چالش‌های مهم در ارتقای نرخ باروری کشور می‌خواند. براساس اعلام رسمی محمد اسماعیل مطلق مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت «در طول سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۳ تعداد موارد طلاق و تعداد ازدواج‌ها در ایران رشد شتابنده‌ای داشت و این دو پدیده از چالشهای ارتقا نرخ باروری در کشور به شمار می‌روند.»

او ادامه داد: هم اینک ۸۰ درصد طلاق‌ها در کشور در میان زوجهای دارای سن زیر ۳۰ سال رخ و بررسی‌ها نشان می‌دهد افزون بر ۱۴ درصد طلاق‌ها در سال نخست و ۵۰ درصد در پنج سال نخست زندگی اتفاق می‌افتد. مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: طی امسال نیز ظرف هر ساعت ۱۸ مورد طلاق و در هر روز ۴۴۳ مورد طلاق در سطح کشور ثبت شده است.

او همچنین با اشاره به روند افزایش طلاق عاطفی افزود: طلاقهای عاطفی یکی از چالش‌ها و موانع فرزندآوری در بین زوجین و در حال رشد است. مطلق میزان کلی باروری در ایران را ۱. ۸ اعلام کرد و گفت: طبق شاخصهای جهانی حد جایگزینی میزان باروری کلی یا میانگین تعداد فرزندانی که یک زن در طول باروری بدنیا می‌آورد باید ۲. ۱ باشد لذا کاهش این شاخص تهدیدی برای کشور محسوب می‌شود. اگر کاهش نرخ باروری کلی در کشورمان به همین منوال ادامه یابد ظرف ۲۰ سال آینده میزان باروری کلی در ایران به حدود صفر می‌رسد که مشکلاتی عدیده‌ای را پدید خواهد آورد.

دیگر نکته‌ای که روند طلاق را در ایران، سرعت داده است، طلاق توافقی است. براساس این روش از طلاق، «زوجین می‌توانند با توافق درمورد حق‌وحقوق خود یا گذشتن از حقوق خود از قبیل؛ مهریه، حضانت و ملاقات فرزند، جهیزیه، نفقه و… به‌راحتی به دادگاه مراجعه کنند و پس از مدت کوتاهی به‌صورت توافقی از هم جدا شوند.»

این ساده‌ترین تصویر از ساده‌ترین شکل طلاق در کشور است. این اتفاق همزمان در شرایطی است که رئیس دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در بهار سال جاری اعلام کرد: «طلاق توافقی با ۲۷ هزارو ۳۲۰ فقره پرونده، در صدر دعاوی مجتمع‌های خانواده شهر تهران در سال ۹۳ قرار داشته است»

 این آمار زمانی معنادار می‌شود که آن را با تمامی پرونده‌های طلاق در تهران مقایسه کنیم. براساس آمار رسمی سازمان ثبت ‌احوال استان تهران سالانه بیش از ٣٠ هزار نفر در تهران از یکدیگر جدا می‌شوند که بر پایه این آمار و ٢٧ هزار طلاق توافقی در این کلانشهر، می‌توان گفت ٩٠ درصد طلاق‌ها در تهران توافقی است.

منبع: آفتاب نیوزLeave a reply

Your email address will not be published.