صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  بارداری اجباری در آم...
اسفند
۱۴
۱۳۹۴
بارداری اجباری در آمریکا جرم تلقی نمی‌شود و متخصصان خشونت خانگی خواهان تغییر آن هستند
اسفند ۱۴ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , ,
Healthy pregnancy is drinking milk. Pregnancy Concept
image_pdfimage_print

Photo: DONOT6/Bigstock.com

نویسنده: تارا کالپ رسل

ترجمه: میترا پهلوان

در آمریکا، وادار کردن زن به خوردن قرص سقط جنین غیرقانونی است. هرازچندگاهی در خبرها می‌شنویم که مردی متهم به وادار کردن همسرش به خوردن قرص سقط جنین شده است؛ جرمی که ممکن است ده‌ها سال زندان به همراه داشته باشد.

ولی درمورد زنانی که به اجبار به صورت‌های دیگر، در باردار شدن آن‌ها دخالت می‌شود چطور؟

در آمریکا اگرچه برای بهتر شدن قوانین بر ضد سقط جنین اجباری تلاش زیادی می‌شود اما هنوز اخلال در پیشگیری از بارداری، غیر قانونی نیست؛ اگر مردی همسر خود  را فریب دهد تا او باردار شود از نظر قانون او جرمی مرتکب نشده است. فعالان مبارزه با  خشونت خانگی بر این باورند که این نوع از خشونت، در جامعه  رایج است و قانون باید به طور جدی با آن برخورد و  برای آن مجازات تعیین کند.

این نوع از خشونت، «اجبار در بارداری» نامیده می‌شود و شامل مواردی چون سوراخ کردن کاندوم بدون اطلاع زن، مخفی کردن قرص‌های ضدبارداری، ایجاد احساس شرم و گناه در زن به خاطر علاقه نداشتن به فرزندآوری و بیرون آوردن آی‌یودی از بدن زن است. اگر زنی باردار شود، اجبار می‌تواند به شکل فشار به او برای سقط جنین باشد درحالی که بچه را می‌خواهد یا می‌تواند اجبار به ادامه بارداری ناخواسته باشد در حالی که زن می‌خواهد سقط جنین انجام دهد.

براساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰ در آمریکا، ۱۵٪ از زنان کم‌درآمد، که از برنامه‌های تنظیم خانواده دولتی استفاده می‌کردند با این نوع از خشونت روبه‌رو بوده‌اند. در واقع این یکی از جنبه‌های رابطه خشونت‌آمیزاست که مرد بدن زن را کنترل می‌کند. در آغاز سال ۲۰۱۳، سازمان آمریکایی متخصصان زنان و زایمان در بیانیه‌ای خواستار نظارت گسترده بر اجبار در بارداری شدند و توصیه‌هایی را نیز تنظیم کردند. یکی از اعضای این سازمان می‌گوید: «ما می‌خواهیم سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی بدانند که این اجبار ادامه دارد و شکلی از خشونت است.»

فعالین پیشگیری از خشونت خانگی معتقدند اجبار در بارداری باید در دسته جرائم خشونت خانگی و تجاوز قرار گیرد. شاید با قوانین موجود بتوان آن را «اعمال خشونت» تعریف کرد اما یکی از موانع پیگیری قانونی اجبار در بارداری، نبود تعریفی دقیق برای «رضایت» در قوانین آمریکاست.

در تمام کشورها وضع به این صورت نیست. برای مثال چندی پیش در کانادا دادگاه عالی کانادا پرونده‌ای را در رابطه با این موضوع بررسی کرد. در آن پرونده، مرد با سوراخ کردن کاندوم می‌خواست با باردار شدن دوست دخترش او را متقاعد کند که مرد را ترک نکند. چیزی که باعث می‌شود دادگاه کانادا این موضوع را تحت پیگرد قانونی قرار دهد این است که  تعریف«رضایت»، پیشگیری از بارداری را هم شامل می‌شود. رضایت زن برای رابطه جنسی منوط به استفاده از وسایل پیش‌گیری از بارداری بوده است ولی مرد با خراب کردن این وسایل پیش‌گیری، در واقع رضایت زن را از بین برده است. در آمریکا مفهوم رضایت به صورت کلی تعریف شده است.  دادگاه‌های امریکا در مورد یاد شده ازآن‌جا که هر دو نفر توافق به  رابطه جنسی داشته‌اند عمل مرد را مجرمانه تلقی نمی‌کنند.

متاسفانه اجبار در بارداری لزوما محدود به زنانی که خلاف علاقه‌شان مجبور به بارداری می‌شوند نیست؛ محدودیت‌های بسیار زیادی برای سقط جنین در ایالت های مختلف امریکا وجود دارد و این امر باعث می‌شود که زنان  در صف انتظار سقط  جنین قرار گیرند. در واقع این محدودیت‌ها آن‌ها را وادار می‌کند تا بارداری طولانی‌تری داشته باشند.  برای مثال اگرچه ۹۰٪ زنان در تصمیم سقط جنین «بسیار مطمئن» هستند، اما در ۲۶ ایالت آمریکا زنان باید بعد از اولین مراجعه به پزشک، ۲۴ ساعت صبر کنند تا اقدامات پزشکی آغاز شود. در داکوتای جنوبی این مدت انتظار می‌تواند تا ۶ روز طول بکشد.  زنان با درآمد کم مجبورند سقط جنین را عقب بیندازند تا بتوانند برای هزینه‌های آن پول پس‌انداز کنند. بسیاری از آن‌ها زمان برای سقط جنین را از دست می‌دهند و مجبورند به تولد کودکی ناخواسته تن دهند. زنانی که خلاف تمایل‌شان نوزادی به دنیا می‌آورند، با فقر بیشتر و مشکلات روانی بلندمدت روبه‌رو خواهند بود.

منبع: thinkprogressLeave a reply

Your email address will not be published.