صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  آزار و اذیت پدر سال‌...
اسفند
۱۴
۱۳۹۴
آزار و اذیت پدر سال‌خورده توسط فرزند
اسفند ۱۴ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , ,
IMG23105191
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: مادرم چند سال پیش فوت کرد و پدرم هم‌اکنون ۷۱ سال دارد که پس از فوت مادرم با برادرم زندگی می‌کند. پدرم بازنشسته است و حقوق بازنشستگی دارد. خانه برادرم در تهران است و من به دلیل دوری و مشغله زیاد هر چند ماه یک‌بار می‌توانم به دیدار پدرم بروم. چند وقت پیش متوجه شدم که برادرم و همسرش پدرم را اذیت می‌کنند. چند ماه پیش که با دختر عمه‌ام صحبت می‌کردم گفت که پدرم از طرف برادرم و همسرش دائما مورد خشونت قرار می‌گیرد. برادرم حقوق پدرم را می‌گیرد و پولی به او نمی‌دهد. دختر عمه‌ام می‌گفت که برادرم و همسرش دائما پدرم را مورد توهین و تحقیر قرار می‌دهند. من با پدرم چندین بار صحبت کردم اما چیزی به من نمی‌گوید. گرچه از لحن حرف زدنش متوجه شدم که حرف‌های دختر عمه‌ام درست است. واقعا خیلی ناراحتم. نمی‌دانم چه کار باید بکنم. آیا راه قانونی است که بتوانم علیه برادرم شکایت کنم؟ آیا این راه به نظر شما درست است؟

وکیل خانه امن: متاسفم از وضعیت پیش آمده برای پدرتان. سالمندآزاری یکی از پدیده‌هایی است که متاسفانه توجه چندانی به آن نمی‌شود. از لحاظ حقوقی در مورد این‌که برادرتان حقوق پدرتان را می‌گیرد، قابل ذکر است که وی چنین حقی را ندارد و نمی‌تواند پدرتان را مجبور کند که حقوقش را به وی بدهد. بنابراین پدرتان می‌تواند در این مورد طرح دعوی کند. اما توجه داشته باشید که از آنجا که مستمری به حساب خود پدرتان واریز می‌شود و برادرتان با فشار پول را از او می‌گیرد، اثبات این‌که پدرتان رضایتی در دادن مستمری ندارد کمی دشوار است. در مورد خشونت که مطرح کردید، لازم است بگویم در قوانین ایران سالمندآزاری به طور خاص جرم‌انگاری نشده و تدابیر حمایتی خاصی برای سالمندان قربانی خشونت خانگی پیش‌بینی نشده است. از این رو باید با توسل به مقررات کلی اقدام کرد. یعنی اگر تحقیر و توهین‌هایی که نسبت به پدرتان صورت می‌گیرد، در حد توهین کیفری باشد امکان شکایت وجود دارد. در این مورد هم لازم است پدرتان خود از طریق وکیل اقدام کند و بتواند توهین را ثابت کند. یعنی این‌که باید سند و مدرکی دال بر توهین به دادگاه ارائه شود. اگر خشونت فیزیکی نیز نسبت به وی انجام شده باز قابلیت پیگیری قضایی را دارد. اما همچنان‌که توضیح دادم لازم است تمامی ادعاهای مطرح‌شده، از طرف پدرتان اثبات شود. متاسفانه در ایران حمایت‌های لازم از سالمندان قربانی خشونت خانگی نمی‌شود. گرچه برخی تلاش‌های قانونی در این زمینه شده است اما این تلاش‌ها تاکنون عملی نشده است. به عنوان مثال در قانون برنامه سوم توسعه به رسیدگی به وضعیت سالمندان تاکید شده است. در این راستا ماده ۲۲ آیین‌نامه اجرایی جزء (۵) بند (الف‌) ماده (۱۹۲) این قانون اشاره کرده است که: «به منظور پیش‌گیری از اعمال خشونت علیه افراد سالمند در خانواده و جامعه ضروری است ‌دستگاه‌های ذی‌ربط ضمن پیشنهاد و جلب حمایت‌های قانونی اقدامات لازم را انجام دهند.» با این وجود این مقرره مسکوت مانده و هیچ توجهی به آن نشده است.

پرسشگر: پدرم به هیج وجه شکایت نخواهد کرد. وقتی به من مشکلش را نمی‌گوید چگونه راضی خواهد شد که برود به دادگاه و شکایت کند. آیا من می‌توانم از طرف ایشان اقدام قضایی کنم؟

وکیل خانه امن: نخیر چنین امکانی وجود ندارد. از آنجا که توهین یا ضرب و شتم از جرائم خصوصی است، زیان‌دیده خود یا از طریق وکیل دادگستری می‌تواند اقدام قضایی کند.

پرسشگر: پس به نظر شما چه کار کنم؟

در مورد وضعیت پدرتان لازم است قبل از این‌که به فکر اقدام قضایی باشید، پدرتان را به نحوی از خانه برادرتان به مکان دیگری منتقل کنید. اگر برادر و خواهری دارید، پدرتان می‌تواند به خانه آن‌ها برود یا این‌که با شما زندگی کند. اگر هم کسی نیست که از پدرتان نگه‌داری کند یا پدرتان راضی نشود در خانه فرزندانش زندگی کند، می‌توانید مسکن مستقلی برای وی تهیه کنید و اگر نیاز به پرستار داشته باشد، پرستاری برای وی تدارک ببینید. به هر حال مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که پدرتان را از موقعیت خشونت‌بار دور کنید و مکان امن و راحتی برای وی تدارک ببینید. این مهم‌تر از اقدام قضایی و شکایت است.Leave a reply

Your email address will not be published.