صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  هر روز یک زن در افغا...
خرداد
۲۰
۱۳۹۲
هر روز یک زن در افغانستان قربانی قتل ناموسی و تجاوز جنسی می شود
خرداد ۲۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
,
image_pdfimage_print

 Peacekeeping - UNAMA

 نوشته: ویدا بالیخانی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نتایج تحقیق خود را در باره قتل های ناموسی در این کشور روز یکشنبه (۱۹ خرداد/۹ ژوئن)  منتشر کرد. نتایج این تحقیق نشان می دهد، طی ۱۴ ماه ۴۰۶ قتل ناموسی و تجاوز جنسی در این کشور بوقوع پیوسته است.

“ثریا صبح رنگ” مسئول حمایت از حقوق زنان در کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیزدرباره نتایج این تحقیق گفت: همواره تاکید می شود افغانستان سرزمین قهرمانان و دلاوران است اما این نکته هرگز به زبان نمی آید که افغانستان سرزمین زنان و دختران رنج دیده و ستم کشیده هم هست این گزارش زنگ خطری برای مسئولان افغانستان  خواهد بود.

بر اساس تحقیق کمیسیون حقوق بشر افغانستان در بیش از یک سال گذشته ۲۴۳ مورد قتل ناموسی و ۱۶۳ مورد تجاوز جنسی در افغانستان ثبت شده است مسئولان کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گویند به دلیل حساسیت های شدید در این کشور بیشتر موارد قتل های ناموسی و تجاوزهای جنسی ثبت نمی شوند.

این تحقیق همچنین نشان میدهد، که حدود ۴ درصد قربانیان تجاوز کشته شده اند. در این تحقیق اعلام شده که خویشاوندان و وابستگان زنان قربانی پیگیری این جنایات را ” شرم و ننگ” دانسته و به همین دلیل زنان قربانی چنین حوادثی به قتل رسیده اند.

“ثریا صبح رنگ” در ادامه گفت: ۱۵ درصد از این زنان قربانی به دلیل فرار از منزل و ۸/۳ درصد آنان به دلیل تن ندادن به ازدواج های اجباری به قتل رسیده اند.

وی درباره یک مورد از این قتل ها گفت: یک دختر ۱۳ ساله به دلیل اینکه حاضر نشد با یک مرد ۵۰ ساله ازدواج کند به کمیسیون حقوق بشر و ریاست امور زنان مراجعه کرد اما در نهایت تحویل خانواده اش داده شد و برادرش با تبر گردن او را قطع کرد.

وی در ادامه گفت: این کل آمار این خشونت‌ها نیست، بلکه موارد بسیاری دیگر از سوی خانواده‎ها پنهان نگه داشته می‎شود.

یافته‎های این تحقیق حاکی است که این قتل‎ها بیشتر به دلیل ارتباط داشتن زنان و دختران با مردان بیگانه، فرار از خانه، تن ندادن به ازدواج اجباری و ابراز علاقه و تقاضای ازدواج از سوی دختر، صورت گرفته است.

بر اساس این تحقیق ۹/۱۱ درصد زنان قربانی به دلیل ابرازعلاقه و تصمیم به ازدواج با فرد دلخواه خود کشته شده اند، در چنین شرایطی خانواده های این دختران مخالف ازدواج آنان بوده اند.این در حالی است که ۵۷% درصد زنان قربانی حاضر نشده اند درباره حوادثی که برایشان اتفاق افتاده توضیح دهند.

آمار تجاوزات نشان می دهد، که ۱۷ درصد زنان قربانی از سوی خویشاوندان و ۱۰ درصد از سوی همسایه ها، چهار درصد از سوی پدر، دو درصد توسط برادر و یک درصد توسط عموی خود مورد تجاوز قرار گرفته اند.

 در گزارش کمیسیون همچنین اشاره شده است که عاملان ۴۳ درصد قتل ناموسی نامشخص است و عاملان ۵۷ درصد دیگراعضای خانواده مانند: شوهر۲۱ درصد ، برادر۷ درصد، پدر۵ درصد، برادرشوهر، مادر، زن عمو و سایر نزدیکان بوده است.

در این گزارش آمده است: “رایج‫ترین نوع قتل ناموسی، بنابر زمینه‫ها و عوامل پیشینی آن، قتلی است که به خاطر ارتباط جنسی خارج ازازدواج صورت می‫گیرد. داده‫های قتل های ناموسی تحقیق ملی نشان می‫دهد که حدود ۵۰ درصد این قضایا به خاطر ارتباط با یک مرد بیگانه و ‘مبادرت به عمل زنا’، بوده است.”

مسئولان کمیسیون حقوق بشر می‌گویند به دلیل حساسیت موضوع با مشکلات بسیار موفق شده‌اند تنها ۱۲۷ موضوع قتل ناموسی و تجاوز جنسی را ثبت کنند.در این پژوهش از دولت افغانستان خواسته شده است، دادگاه‌های خانوادگی در ولایت‌های این کشور ایجاد و مرتکبان چنین جرم‌هایی را براساس قانون مجازات کند.

“سیما سمر” رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: هدف از این تحقیق رسیدگی به قتل های ناموسی و تجاوز جنسی در کشور و همچنین (بازتوانی قربانیان در جامعه) است.

مشکلات و چالش های زنان افغانستان

تبعیض جنسیتی: بیش از ۸۰ درصد مردم افغانستان بی سواد هستند و زنان افغانستان به دلیل حاکمیت رسوم و سنت ها در جامعه، محرومترین و درجریان جنگ هایی که طی سالیان متمادی در گیر آن بوده اند، آسیب پذیرترین قشر جامعه هستند.

وجود قوانین تبعیض آمیز: با وجود آنکه قانون منع خشونت علیه زنان گام موثر و مفیدی در راستای منع خشونت علیه زنان و مبارزه علیه خشونت ها تلقی می شود اما برخی از کاستی ها و خلاء های آن باعث استمرار خشونت علیه زنان شده است و نیاز به تعدیل دارد. به عنوان مثال: در ماده ۳۹  این قانون آمده است: رسیدگی به دعلاوی مربوط و تعقیب عدلی مرتکبان جرایم مندرج مواد ۲۲ الی ۳۹ این قانون به اساس شکایت مجنی علیها یا وکیل مدافع وی صورت می گیرد مجنی علیها می تواند در موارد مندرج فقره (۱) این ماده در هر مرحله از تعقیب عدلی( کشف، تحقیق، یا محاکمه) از شکایت خویش منصرف گردد در این صورت رسیدگی به دعوی و تطبیق جزا متوقف می گردد.

همچنین در ماده ۳۹۸ قانون جزای افغانستان آمده است: شخصی که به اثر دفاع از ناموس، زوجه یا یکی از محارم خود را در حالت تلبس به زنا یا وجود او را با شخص غیر در یک بستر مشاهده و فی الحال هر دو یا یکی از آنها را به قتل رسانده یا مجروح سازد از جزای قتل و جرح معاف اما تعزیر حسب احوال به حبسی که از دو سال بیشتر نباشد محکوم گردد…

منابع: http://goo.gl/zDCQ0

http://goo.gl/IQf40

http://goo.gl/lI0xtLeave a reply

Your email address will not be published.