صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ۴۰۰ کودک بی‌سرپرست د...
بهمن
۲۹
۱۳۹۴
۴۰۰ کودک بی‌سرپرست در استان سیستان و بلوچستان سر و سامان گرفتند
بهمن ۲۹ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
kudak
image_pdfimage_print

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۴۰۰ کودک بی‌سرپرست استان دارای سرپرست شدند.

محمدرضا سراوانی در گفت‌وگو ایسنا افزود: سازمان بهزیستی برای واگذاری کودکان بی‌سرپست یا بدسرپرست به خانواده‌های متقاضی دارای شرایط لازم با هیچ گونه مشکل و محدودیتی رو به رو نیست و خانواده‌های متقاضی می‌توانند برای سرپرستی کودک اقدام کنند.

وی ادامه داد: درحال حاضر بالغ بر هفت مرکز دولتی و غیردولتی در استان مشغول نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و یا بدسرپرست هستند که مراکز خصوصی با هزینه‌های غیردولتی برای نگهداری از این افراد اقدام کرده‌اند اما با این وجود سازمان بهزیستی نیز برای هر کودک مبلغی نزدیک بر ۲۷۰ هزار تومان یارانه به آن مرکز پرداخت می‌کند.

سراوانی گفت: سرپرستی نوزادان و کودکان به دو روش واگذار می‌شود، در روش اول واگذاری سرپرستی نوزاد تحت عنوان فرزندخواندگی است، در این روش پس از تایید صلاحیت مراجع قضایی سرپرستی نوزاد به زوج‌هایی که بالغ بر ۵ سال از زندگی آنان گذشته باشد و دارای فرزند نشده باشند واگذار می‌شود، در این نوع واگذاری نام نوزاد را نیز سرپرست انتخاب و سپس برای آن شناسنامه صادر می‌شود.

وی افزود: روش دوم واگذاری سرپرستی کودکان با سن بیشتر است، در این روش خانواده‌هایی که حتی دارای فرزند هم هستند می‌توانند به عنوان خانواده جایگزین و یا امدادبگیر سرپرستی کودک بی‌سرپرست یا بدسرپرست را متقبل شوند، در این روش سازمان بهزیستی تحت عنوان امداد ماهانه قریب بر ۲۰۰ هزار تومان برای کودک به آن خانواده پرداخت می‌کند.

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به این روش‌های واگذاری سرپرستی کودکان به خانواده‌ها، به طور میانگین در طول سال ماهانه سرپرستی بین ۴۰ تا ۵۰ کودک به خانواده‌های متقاضی واگذار شده است که در این راه تاکنون در استان بالغ بر ۴۰۰ کودک بی‌سرپرست دارای سرپست شده‌اند.

سراوانی در پایان افزود: متقاضیان پذیرش سرپرستی کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در وحله اول باید درخواستی با امضاء زوج و زوجه ارائه دهند، سپس در معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی برای آنان تشکیل پرونده صورت می‌گیرد، سپس مدارک آنان اخذ و پس از تایید نهایی در سیستم سازمان بهزیستی، پرونده جهت تایید صلاحیت به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود که بعد از تایید این مراجع، کودک به آنان واگذار خواهد شد.Leave a reply

Your email address will not be published.