صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  عروس سیاه بخت بعد از...
خرداد
۱۹
۱۳۹۲
عروس سیاه بخت بعد از ۱۳ سال از زندان آزاد شد
خرداد ۱۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print
 IMG09371158عکس: خبرگزاری مهر
کبری رحمانپور معروف به عروس سیاه بخت که از ۱۳ سال قبل به اتهام قتل مادرشوهرش در زندان بود ، امروز با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیونی آزاد شد. وی متهم است ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه روز یکشنبه ۵ آبان سال ۷۹ در آپارتمانی واقع در خیابان نیاوران به دنبال اختلاف با همسر ۵۵ ساله اش در غیاب او، مادرشوهر ۷۵ ساله اش را با ضربات کارد از پای در آورد.
شعبه ۱۶۰۸ سابق دادگاه جنایی به ریاست قاضی همتیار، پس از برگزاری ۴ جلسه محاکمه و شنیدن دفاعیات کبری و وکیل مدافعش، با توجه به درخواست اولیای دم و عدم گذشت آنان درباره قتل مادرشان، حکم به قصاص نفس – اعدام – کبری رحمانپور داد. قضات دیوان عالی کشور پس از رسیدگی به پرونده مطروحه، اعتراض کبری را وارد ندانستند و حکم قصاص وی را تأیید کردند. کبری یک بار هم پای چوبه دار رفت که به دلیل نبود طناب حکم اجرا نشد.

کبری که در آن زمان ۲۰ ساله بود در جریان تحقیقات گفت: من‌ دختری‌ ۱۸ ساله‌ بودم‌ و خانواده‌ فقیری‌ داشتم‌. شوهرم که ‌مردی میانسال‌ از یک‌ خانواده‌ مرفه‌ بود به‌خواستگاری‌ام ‌آمد و با آنکه‌ پدر بیمار و از کار افتاده‌ام ‌مخالفت ‌می‌کرد، من‌ تن به ‌این‌ ازدواج ‌دادم ‌تا باری‌ از دوش ‌خانواده‌ام‌ بردارم‌. شوهرم‌ علیرضا قبلا ازدواج‌ کرده‌ بود و پسری‌ ۱۸ساله‌داشت‌، تصمیم‌گرفتم ‌با همه‌ مشکلات‌ بسازم ‌ولی‌ با مادر شوهرم دچار اختلاف شدم. این اختلافات تا جایی پیش رفت که یک روز با هم درگیر شدیم. در این درگیری نفهمیدم چطور شد که چاقو را از دستش گرفتم و چند ضربه به او زدم که باعث مرگش شد.

عبدالصمد خرمشاهی وکیل کبری رحمانپور چندی پیش در این باره به خبرنگار مهر گفت: با گذشت ۱۳ سال هنوز موکلم در زندان است و در حالی که همسرش حاضر به رضایت نیست. دیگر فرزندان مقتول رضایت خود را اعلام کرده اند.

وی افزود: همسر کبری درخواست قصاص دارد و در این صورت باید سهم دیه دیگر اولیای دم را بپردازد اما تا کنون هیچ اقدامی نکرده است.

حجت الاسلام محسنی اژه ای ، نیز در نشست سخنگوی دستگاه قضا با خبرنگاران درباره آخرین وضیت پرونده کبری رحمانپور گفت: همانطور که می دانید درخصوص قصاص باید بگویم که حق شخصی افراد است و اگر چنانچه اولیای دم تقاضای قصاص نکند یا رضایت دهد و یا خواستار دیه شود که موضوع کاملا روشن است. ولی اگر اولیای دم تقاضای قصاص کند و تایید شود باید از ولی دم استیذان طلب کنند که در این دوره به ریاست قوه قضاییه این امر واگذار شده تا اذن قصاص را برای اجرا بدهد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: اگر خود اولیای دم تقاضای اجرای قصاص را داشته باشد، یک اجازه برای خود قصاص و یکی تقاضا برای اجرای قصاص است. همچنین اگر اولیای دم نبودند، حال به هر طریقی در دسترس نبودند، بحث جداگانه ای است و اگر می خواستند به طور عمد طرف مقابل را اذیت کند یعنی نه رضایت می دادند و نه دیه را قبول می کردند، در اینجا دادگاه و دادستان می توانند به شرطی که طرف مقابل محکومیت دیگری نداشته باشد، با تمهیدات و صدور قرار مناسب اقداماتی را انجام دهد که به طرف مقابل ظلم نشود.

سرانجام پس از ۱۳ سال امروز با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی کبری رحمانپور از زندان آزاد شد.

خرمشاهی در این باره به مهر گفت: با توجه به درخواست ۵ نفر از اولیای دم-۳ پسر و ۲ دختر مقتول- که تقاضای دیه داشتند و اظهارات همسر کبری که مدعی شده بود سهم دیه اولیای دم برای اجرای حکم را می دهد اما اقدام به این کار نکرده بود، قاضی اجرای احکام با آزادی موکلم با قرار ۲۰۰ میلیون تومانی موافقت کرد که این وثیقه تهیه و موکلم امروز ظهر از زندان آزاد شد. این وثیقه از سوی یکی از خیرین سپرده بود.

وی افزود: پدر کبری به استقبال او رفت و موکلم در حال حاضر در مسیر خانه است. امیدواریم مبالغ درخواست شده از سوی اولیای دم مقتول فراهم شود تا رضایت آنها به طور کامل جلب شود.

منبع: http://www.mehrnews.com/detail/News/2072221Leave a reply

Your email address will not be published.