صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  خساست شوهر و حقوق زن...
بهمن
۲۳
خساست شوهر و حقوق زن
پرسش و پاسخ قانونی
۱
, , , , , ,
10969_728
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: ۸ سال پیش ازدواج کردیم و صاحب دو فرزند هستیم. شوهرم بازاری است و وضعیت مالی مناسبی دارد. اما با این وجود در خرج کردن پول بسیار سخت‌گیری می‌کند و ماهیانه مبلغ معین و کمی را برای مخارج خانه می‌کند. در بسیاری از موارد پولی که ایشان می‌دهد کفاف مخارج را نمی‌دهد. شوهرم فقط مخارج ضروری را تامین می‌کند. چند بار با ایشان صحبت کردم اما قبول نکرده است. در جواب می‌گوید من وظیفه‌ام را انجام می‌دهم و مخارج لازم را می‌پردازم و مرا متهم می‌کند که انتظاراتم بالاست در حالی که واقعا این طور نیست. شاید کل هزینه‌هایی که من بایت مخارج خودم و بچه‌ها می‌خواهم یک دهم درآمد ایشان نیز نباشد. از طرف دیگر من یک شغل نیمه وقت نیز دارم با این وجود در خانه نیز تمام کار‌ها را انجام می‌دهم. وقتی به شوهرم می‌گویم که کمی بیشتر پول بدهد می‌گوید تو خودت درآمد داری. چرا خودت نمی‌دهی. به هر حال نمی‌دانم چه کار باید بکنم. شوهرم می‌گوید قانونا و شرعا حق با اوست. می‌خواهم در این مورد از شما راهنمایی بخواهم. آیا امکان دارد بفرمایید آیا من باید از درآمد خودم خرج خانه کنم؟ آیا شوهرم می‌تواند هر مبلغی که خودش بخواهد بابت خرج خانه بدهد؟ مگر این طور نیست که زن و شوهر در اموال همدیگر شریک هستند؟

وکیل خانه امن: مشکل شما با شوهرتان مشکلی نیست که بتوان از طریق اقدام قضایی برطرف کرد گرچه می‌توانید برای تعیین نفقه و الزام شوهر به انفاق به دادگاه نیز مراجعه کنید اما در اینکه با حکم دادگاه در عمل مشکل‌تان پایان خواهد یافت جای شک وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم با همسرتان به یک مشاور خانواده رجوع کنید.

اما در مورد سوال‌های‌تان عرض کنم که نفقه زوجه و فرزندان بر عهده مرد است. بر اساس قوانین ایران نفقه عبارت است از مخارج متعارف زندگی. بر طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی: «نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض» بنابراین با توجه به این ماده شما فقط در چهارچوب نیازهای عرفی خود می‌توانید از شوهرتان طلب خرجی کنید و خارج از این نیاز‌ها شوهرتان موظف به پرداخت هزینه‌ها نیست و اگر اقدام قضایی نیز کنید دادگاه خارج از نیازهای عرفی‌تان شوهرتان را موظف به پرداخت هزینه‌ای نخواهد کرد. اما اگر شوهرتان هزینه‌های متعارف را نیز تامین نمی‌کند، قطعا مرتکب عمل خلاف قانون شده و شما قانونا حق مطالبه آن را دارید.

در مورد سوال دیگرتان که پرسیدید آیا زن و شوهر در اموال هم شریک هستند یا نه، باید بگویم که طبق قوانین اموال مرد متعلق به خود او و اموال زن هم متعلق به خودش است و زن و شوهر هیچ شراکت حقوقی در اموال یکدیگر ندارند. شما و شوهرتان نسبت به اموال خود حق هر گونه تصرفی را دارید. گرچه ممکن است زوجین عرفا اموال خود را شریک بدانند اما از لحاظ قانونی شراکتی در اموال زن و شوهر وجود ندارد مگر اینکه در این مورد توافق رسمی شده باشد.

پرسشگر: در مورد اینکه شوهرم می‌گوید خودت کار داری و هزینه‌ها را بپرداز چه؟

وکیل خانه امن: با توجه به اینکه تامین هزینه‌های زندگی مشترک بر عهده مرد است، شما موظف به پرداخت هزینه‌های زندگی نیستید و شوهرتان نمی‌توند شما را مجبور به پرداخت هزینه‌های زندگی کند. البته توجه داشته باشید که شوهرتان فقط در چهارچوب نیازهای عرفی مسئول است نه فرا‌تر از آن. پس اگر شما مخارجی فرا‌تر از نیازهای عرفی دارید، لازم است خودتان متقبل شوید.

پرسشگر: پس به نظر شما چه کار کنم؟ چگونه شوهرم را قانع کنم که از خساست خود دست بردارد؟

وکیل خانه امن: مشکل شما را درک می‌کنم. اما همان‌طور که گفتم اگر معتقدید که شوهرتان از دادن مخارج متعارف امتناع می‌کند می‌توانید به دادگاه بروید و اقدام کنید اما اولا مطمئن نباشید که دادگاه به نفع شما رای بدهد دوما اگر هم رای داد ممکن است شوهرتان به آن عمل نکند و سوما به هر حال مراجعه به دادگاه می‌تواند ادامه زندگی مشترک شما را به خطر بیاندازد. به همین منظور بهتر است با صحبت کردن با شوهرتان یا طرح موضوع از طریق بزرگتر‌ها و یا مراجعه به مشاور خانواده مساله را حل کنید.



  1. جواد said on بهمن ۲۸, ۱۳۹۴

    شهریور۹۴رفتم بنگاه . دنبال یه جا بودم برا رهن . شخصی گفت من خانه ام رابه تو می فروشم شماتاسه ماه دیگر باقی پول را جور کن . نتوانستی جور کنی هم در خانه حالت رهن نشسته ای!من خام هم شصت میلیون را طی سه چک برای سه روز پشت سرهم بدودادم . چک آخرراکه گرفت ونقدکرد گفت من باچهل میلیون برایت یک جارهن می کنم . باقی پول راجورکن وبیاخانه راتحویل بگیر !! خلاصه رفتم پی شکایت ، گفتنددادخواست بده یه سه ماه طول میکشه تارسیدگی بشه ! آمدیم ومجبورا جایی برایمان رهن کرد چهل . گفتم بیاوفسخ کن گفت پولت راخرج کرده ام . حقیقتش چون چنین اوضاعی به سرما آورد من دیگر پی جور کردن پول نرفتم . وقت تحویل پول۲۵-۸-۹۴بود . گفتم ببین من نتونستم پولتو جور کنم،بیست میلیونی که ازماپیش تومانده برایم جورکن . از برج ۸ تاحالامثلا رفته که پول جورکنه،چه کار کنم . به چه عنوان حقوقی میتوانم ازاوشکایت کنم . راهنمایی بفرمایید

Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱