صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  مبارزه با خشونت جنسی...
خرداد
۱۷
۱۳۹۲
مبارزه با خشونت جنسی در جمهوری دموکراتیک کنگو
خرداد ۱۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

 congo 1

 گیزله، مادر ۳ فرزند که شوهرش در جنگ اخیر کشته شده بود در کلینیک قربانیان خشونت خانگی در منطقه ایتوری داستان وحشتناک اما متأسفانه رایج خود را راجع به تجربه ای که در ناحیه شرقی و بحرانی جمهوری دموکراتیک کنگو داشته است تعریف می کند.

او می گوید: “من به کمپ پناهندگی که برای بی خانمان ها بر پا کرده بودند فرستاده شدم، جایی که ۳ سرباز به من تجاوز کردند. درد و رنج فیزیکی و روانی این واقعه برایم بسیار سنگین بود. پس از این واقعه آنقدر اندوهگین و پریشان بودم که دیگر قادر به محافظت و مراقبت از فرزندانم نبودم. احساس می کردم که بطور کامل از جانب خانواده و جامعه ترد شده ام”.

گیزله، مانند هزاران زن دیگر در جمهوری دموکراتیک کنگو از قربانیان خشونت جنسی است که در دوران بحران و جنگ تحمیلی رایج شده است. بیمارستان آفریقایی “درمان” واقع در “گوما” اخیراً گزارش کرده است که امسال تنها در یکی از استان ها به ۵۰۰۰ زن تجاوز شده است. در این دوران ، زنان و کودکان بسیاری وادار به انجام کارها و روابط جنسی، بارداری و انتقال عفونت های واگیردار جنسی شده اند.

رفتارهای وحشیانه ای که گیزله و دیگر زنان کنگویی دیده اند و عدم مجازات مجرمین به طور جدی، دولت کونگو را به چالش طلبیده است، زیرا که این کشور در صدد بازسازی و احیای صلح، ایجاد امنیت و قانون است.

شبکه “برنامه توسعه سازمان ملل” در استان های کیوس و منطقه ایتوری – بخشی از پروژه بزرگتر “دسترسی به عدالت” در جمهوری دموکراتیک کنگو – امیدوار است که با بازگرداندن اطمینان به سیستم قضایی به این وضعیت سرو سامانی دهد به گونه ای که بتواند دسترسی به تشکیلات قضایی را تسهیل، امنیت قربانیان خشونت خانگی را تأمین، پلیس را برای بازجویی و مقامات قضایی مسئول را برای پیگیری های قانونی تعلیم، آگاهی را نسبت به حقوق بالا ببرد و برای جرائم بی شماری که صورت گرفته است پرونده تشکیل دهد.

زنان کنگویی اغلب بدلیل عدم آگاهی در مورد سیستم قضایی و یا انگشت نما شدن نسبت به گزارش خشونت هایی که به آنها می شود اکراه دارند. در پاسخ به این مشکل، شبکه برنامه توسعه سازمان ملل، واحد پلیس مخصوصی برای حفاظت از زنان و کودکان که تخصصشان رسیدگی به جرائم مربوط به خشونت جنسی است تأسیس کرد. این واحد کار تشکیل پرونده و جمع آوری مدارک مربوط به انبوه مواردی که از دوران جنگ طولانی مدت این کشور به جا مانده است را آغاز کرده است.

در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ شبکه “برنامه  توسعه سازمان ملل” ۶۵۰۰ مورد خشونت جنسی را برای دستیابی به اطلاعات دقیق برای اقدامات مربوطه بررسی کرد. بیش از ۶۵۰ مورد از آنها تا پایان سال ۲۰۱۱ و تعداد بیشتری نیز در سال ۲۰۱۲ به دادگاه ها ارجاء داده شدند که نتیجه آن آمار ۶۰ درصدی محکومیت شد.

این محاکمات تا حد امکان نزدیک مراکز وقوع جرم و یا خانه شاکیان تشکیل می شود تا قربانیان بتوانند در کلیه پروسه های قضایی حضور داشته باشند. بعضی اوقات حفظ این شرایط ایجاب می کند که محاکمات در فضای باز و یا در دادگاه های سیار صورت گیرند. این دادگاه های سیار شبکه “برنامه توسعه سازمان ملل” می توانند تشکیلات قضایی و عدالت را به دور افتاده ترین مناطق نیز برسانند.

خانم لورین شکیرا، وکیل اهل کیزانگانی می گوید: “موکلان من زمانی که می فهمند که می توانند در محاکمه شرکت کنند خیالشان راحت می شود. قبل از بوجود آوردن چنین دادگاه های سیاری حتی زنانی که به دادگاه شکایت می کردند ماه ها طول می کشید تا پاسخی دریافت کنند. اغلب دادگاه ها از روستاها بسیار فاصله داشتند و قربانیان امید خود را برای نجات از دست می دادند. دادگاه های سیار و محاکمات عمومی، امکانات قضایی و عدالت را به زندگی این افراد خشونت دیده می آورند.

تعداد ۹ کلینیک به کمک شبکه “برنامه توسعه سازمان ملل” تأسیس شده اند. آنها به زنانی که به دنبال عدالت و حق و حقوق خود هستند کمک های حقوقی و درمانی ارائه می دهند و به قربانیان خشونت جنسی خدمات حقوقی مخصوص می دهند. جاستین ناتانیانا، وکیل یکی از این کلینیک ها، می گوید: “قربانیان برای درمان و بهبود به این کلینیک ها می آیند. زنان از دکترها کمک های درمانی می گیرند و از ما وکیلان کمک های حقوقی به آنان می دهیم. از آنجا که اکثر زنان به حقوق خود آشنا نیستند، ما آنها راکمک و تشویق می کنیم تا برای شکایت های خود پرونده تشکیل دهند و آنها را به مراکز قضایی مربوطه ارجاء می دهیم.

از آنجا که در جنگ ها اغلب از تجاوز به عنوان یک تاکتیک جنگی استفاده می شود و یا در نتیجه شرایط بحرانی جنگ اتفاق می افتد، به بیش از ۲۲۰۰ سرباز در مورد قوانین خشونت های جنسی و مسئولیت های جنایی فرمانده هان آموزش و آگاهی رسانی شده است. امید است که با آموزش واحدهای نظامی در مورد التزامات قانونی شان و همچنین بررسی راه کارها و پروسه قضایی بتوانند در حل این مسائل سهیم شوند و نه اینکه بخشی از این مشکل باشند.  در نهایت امید است که با انجام چنین اقداماتی زنان کمتری مانند “گیلز” در آینده با آسیب ها و صدمات روحی-روانی و فیزیکی خشونت های جنسی مواجه شوند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/tYiXJLeave a reply

Your email address will not be published.