صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  زن و خانواده از دیدگ...
خرداد
۱۷
۱۳۹۲
زن و خانواده از دیدگاه کاندیداهای ریاست جمهوری
خرداد ۱۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

mehrkhane

عکس: مهرخانه

سعید جلیلی: برای مقابله با آسیب های اجتماعی نباید از نقش مادری غافل شد

غلامعلی حداد عادل: مهمترین اقدامم معتقد کردن نسل آینده و جوانها به حجاب است

محسن رضایی:‌ باید فقر را به عنوان دغدغه مردم مورد توجه قرار دهیم

حسن روحانی: باید فرصت برابر به زنان و مردان جامعه داد

سید محمد غرضی: شبکه هوشمند سلامت را راه اندازی می کنم

محمدباقر قالیباف: دولت ها نمی توانند تحت عنوان فرهنگ وارد حریم خصوصی خانواده ها شوند

محمدرضا عارف: ایجاد تسهیلات برای ازدواج جوانان باید مد نظر قرار گیرد

علی اکبر ولایتی: ۷۰ درصد تربیت افراد در خانواده و دبستان شکل می گیرد

بعد از ظهر امروز، دومین مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با موضوعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

در مرحله اول این مناظره کاندیداها به بیان برنامه های خود در حوزه فرهنگی و اجتماعی پرداختند و در ادامه به مباحث مربوط به زن و خانواده،‌ سبک زندگی و آسیب های اجتماعی اشاره شد.

سعید جلیلی: برای مقابله با آسیب های اجتماعی نباید از نقش مادری غافل شد

جلیلی در این مناظره به نقش مهم مادری در رشد فرهنگ جامعه اشاره کرد و افزود: اگر به مادری به عنوان نقش تمام وقت و موثر نگاه کنیم و از این ظرفیت برای تربیت درست فرزند استفاده شود، با خیلی از آسیب های اجتماعی و فرهنگی مقابله کرده ایم.

وی ادامه داد: در کنار نقش مادری باید به ظرفیت آموزش و پرورش و مساجد نیز برای رفع مسائل اجتماعی توجه کرد. باید از همین امروز برای خیلی از آسیب های اجتماعی که هنوز ما را تهدید نمی کند، هزینه و سرمایه گذاری کرد و در این رابطه نباید از سه حوزه مسجد، معلمی و  مادری غافل شد.

جلیلی دور دور دوم مناظرات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به عقیده شما مهمترین آسیب فرهنگی -اجتماعی که تحکیم خانواده ها را تهدید می کند چیست؟ اظهار داشت: در نگاه به زن و خانواده باید به دیدگاه اصیل خودمان که مبتنی بر اندیشه دینی و فرهنگ ایرانی است،‌ توجه کنیم.

وی مونتاژ و التقاط را مهمترین تهدید برای خانواده دانست و گفت: در غرب به زن به عنوان نیروی کار که باید اشتغال داشته باشد تا چرخ سرمایه داری بچرخد نگاه می شود ولی نگاه ما این است که خانواده سلول و بنیان جامعه است.

 دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: غربی ها می گویند فرد بنیان جامعه است در حالی که اگر به خانواده بها دهیم بسیاری از سیاست ها و تدابیر ما متفاوت خواهد شد.

جلیلی افزود: بزرگترین تهدید برای خانواده های ما این است که نگاهمان که اصیل، دینی و مترقی است و موجب احترام به زن می شود را نادیده گرفته ایم و وظیفه اصلی زنان یعنی مادری و حضور مجاهدانه در عرصه های مختلف را فراموش کردیم.‌

وی خاطر نشان کرد: اگر به مادری بها دهیم شاهد بسیاری از آسیب های اجتماعی نخواهیم بود. باید به این موضوع توجه جدی داشته باشیم و با اقتضائات و الزاماتی که نگاه دینی و ایرانیمان دارد برای خانواده برنامه ریزی کنیم نه بر اساس نگاه دیگران.

غلامعلی حداد عادل: مهمترین اقدامم معتقد کردن نسل آینده و جوانها به حجاب است

غلامعلی حداد عادل در مرحله اول این مناظره اظهار داشت: بسیاری از مشکلات اقتصادی ما ناشی از مشکلات فرهنگی ماست و سبک زندگی اسلامی و اقتصاد مقاومتی را نمی توان بدون تغییر نگرش فرهنگی ایجاد کرد.

وی ادامه داد: من در دولت آینده تلاش می کنم نسل جوان، فرهنگ خود را بشناسد و احساس هویت کرده و به این فرهنگ افتخار کند و در برابر دنیا سر خود را بالا بگیرد و به اسلامی و ایرانی بودن خود افتخار نماید.

 نماینده مجلس نهم در پاسخ به اظهارات عارف در خصوص جمع آوری ماهواره،‌ به نقش خانواده اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین ارکانی که باید حفظ شود خانواده است و  خطاب به آقای عارف که راجع به برداشتن آنتن های ماهواره ای صحبت کردند، عرض می کنم که بعضی از این سریال های ماهواره ای و فیلم هایی که تهیه می شود را دقت کنند با چه نیتی تولید می شود؟ به ما به عنوان اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی گزارش داده می شود. بیشتر این سریال ها چنان طراحی شده که بنیان خانواده را ویران کند. جمع کردن آنتن اگر راه درستی نیست که یا خوب عمل نشده یا بهتر می شود عمل کرد، دوستان بگویند چه باید کرد؟ آیا باید هیچ کاری در این زمینه انجام ندهیم؟

حدادعادل در دور دوم مناظره در پاسخ به این سوال که مهمترین اقدام شما در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه چیست گفت: مهمترین اقدام بنده برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب معتقد کردن نسل آینده و جوان ها به حجاب است.

وی افزود: من در سال ۱۳۵۹ کتاب فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی را نوشتم. این کتاب تا به امروز ۲۱ بار تجدید چاپ و به ۱۰ زبان خارجی ترجمه شده است. با استفاده از نظرات استاد شهیدم مطهری همان اول انقلاب اهمیت حجاب را متذکر شدم.

حداد عادل ادامه داد: معتقدم پایه های حجاب باید با اعتقاد محکم شود. جامعه ما عفیف است اگر چه برخی خانم ها به قول هواشناسی کمی تا قسمتی بدحجاب هستند ولی اینطور نیست که زن ایرانی حجاب را نپذیرفته باشد.

نماینده مردم تهران در خانه ملت تصریح کرد: زن ایرانی به خاطر فطرتش حجاب را پذیرفته و ما باید برای ترویج حجاب، اختلاف نظر در مسئولان را به وحدت نظر تبدیل کنیم. نمی شود نیروی انتظامی یک سیاستی را در پیش بگیرد و بعد سخنگوی دولت بگوید این را نمی پذیریم و این رفتارها اقتدار نظام را کاهش می دهد به علاوه اینکه نباید به زن استفاده ابزاری داشت.

حدادعادل در پایان مناظره به توجه اش به نهاد خانواده اشاره کرد و افزود: در دولتم خانواده اهمیت زیادی دارد. من به کرامت زن در جامعه اهمیت می دهم و در عین اینکه تحصیل و اشتغال زنان را مهم می دانم معتقدم خانه دار بودن به معنای بیکار بودن نیست.

وی خاطر نشان کرد:‌ مردان و زنان جامعه فردا را می سازند و من برای تامین آتیه زنان بیمه زنان خانه دار را مهم می دانم و اجرایی خواهم کرد.

محسن رضایی:‌ باید فقر را به عنوان دغدغه مردم مورد توجه قرار دهیم

رضایی در دور اول مناظرات به حدیثی به مضمون “نزدیک است فقر به کفر بینجامد” اشاره کرد و گفت: زمانی که از فرهنگ صحبت می‌کنیم، باید فقر را به عنوان دغدغه مردم مورد توجه قرار دهیم.

وی با طرح این پرسش که آیا بیکاری به عزت جوانان ما لطمه نمی‌زند و آن ها را به فساد و اعتیاد نمی‌کشاند، اظهار داشت: وقتی خبر به زمین افتادن جوانی را در کف خیابان تهران می‌شنوم مثل این است پتکی به سر من خورده است و یا دختری را در سر چهارراه می‌بینیم که دست گدایی بلند می‌کند، گویی به قلبم تیر زده‌اند که اینها باعث شرمندگی ما می‌شود.

رضایی در پاسخ به این سوال که موثرترین اقدام دولت شما در حل مساله اعتیاد چیست گفت: ما انسان ها به دنیا آمده ایم که قیمتی زندگی کنیم نه آنکه به هر قیمتی زندگی کنیم! وضعیت جوانان ما که از روی ناچاری به همه چیز دست می زنند تا سرپا بمانند باید پایان یابد.

وی ادامه داد: کانون اصلی مواد مخدر سنتی و قدیمی در ۷۰-۸۰ کیلومتری مرز ماست. عوامل خاصی که در دبی و ترکیه هستند این مشکلات را برای ما بوجود آوردند و دولت من به کمک نیروهای امنیتی و نیروهای دیگر در مقابل این مشکل خواهد ایستاد. به کشورهای منطقه می گویم و به آمریکا هشدار می دهم که این وضعیت را جمع کند و  اگر این کار را نکند به صراحت می گویم که این مراکز را از بین می بریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مساله بعد تقاضاست که باید از طریق فرهنگی کاهش یابد. معتادهای فعلی هم باید ترک اعتیاد شده و به حالت قبلی برنگردند.

حسن روحانی: باید فرصت برابر به زنان و مردان جامعه داد

روحانی در این مناظره تاکید کرد: مساله فرهنگ و آسیب های اجتماعی از مهمترین مسائل اجتماعی و ملی ماست.

وی به بیان برخی مسائل اجتماعی کشور پرداخت و گفت: وقتی افرادی که مسئولیت های سنگین دارند اخلاق را زیر پا می گذارند چه باقی می ماند؟ اعتماد عمومی از بین می رود و اینگونه چک های بی محل زیاد شده و آمار اعتیاد افزایش پیدا می کند،‌حاشیه نشین ها زیاد می شوند و به خاطر همین بی اخلاقیها، ‌آمار طلاق در یک سال گذشته ۷ درصد رشد داشته است و افزایش آسیب های اجتماعی به صدمه دیدن مبنای فرهنگ مربوط می شود.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام افزود: در بحث سلامت مردم مشکلات زیادی دارند و برای راه حل آن باید در بحث بیمه، پوشش را همگانی کرده و ۵ میلیون نفری که بیمه ندارند صاحب بیمه کرده و خود بیمه را رقابتی کنیم و از انحصار چند سازمان خارج نماییم و دولت باید کمک کند سهم مردم از درمان که الان ۷۰ درصد است به نرم جهانی برسد.

روحانی در پاسخ به این سوال که دولت شما برای حفظ حقوق شهروندی و حریم خصوصی شهروندان چه برنامه هایی دارد گفت: مساله حقوق شهروندی طبق قانون اساسی و فصل سومش که در واقع حقوق ملت است و این حقوق شهروندی باید تدوین شود.

وی با بیان اینکه اساس حقوق شهروندی این است که همه ایرانیان از حقوق شهروندی مساوی برخوردارند،‌تصریح کرد: مساله مذهب و قومیت و نژاد نمی تواند در حقوق شهروندی تاثیرگذار باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام ادامه داد: مساله مهمتر مساله حریم خصوصی است و من از اقدام نیروی انتظامی برای جمع آوری ماهواره ها تعجب می کنم و در دولت من ورود به حریم خصوصی ممنوع است.

روحانی در جمع بندی مباحث مطرح شده اظهار داشت: باید فرصت برابر به زنان و مردان جامعه داد و خدمات بیمه ای برای زنان آسیب دیده در نظر بگیریم.

وی افزود:‌تشکیل وزارت امور بانوان را در دولت تدبیر و امید پیش بینی کردیم تا حقوق ضایع شده بانوان را به آنها برگردانیم.

محمدرضا عارف: ایجاد تسهیلات برای ازدواج جوانان باید مد نظر قرار گیرد

محمدرضا عارف در دور اول مناظرات به موضوعاتی در خصوص زن و خانواده اشاره نکرد و تنها اشاره ای به پایین آمدن سن مصرف کنندگان مواد مخدر داشت.

وی در دور دوم مناظرات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت شما چگونه فضای مجازی را ساماندهی خواهد کرد گفت:‌ وجود فضای مجازی یک واقعیتی است که اطلاعات فراوانی در آن رد و بدل می شود که علی الاصول دانشمندان و محققان برای کارهای پژوهشی نیاز دارند و باید استفاده کنند.

عارف به تهدیدات این فضا برای خانواده ها اشاره کرد و افزود: باید درباره بدآموزی این فضا و سایت های غیراخلاقی باید ممانعت شود و جلوگیری کرد اما با یک حرکت جهشی در  امور فرهنگی و تامین فضا و اطلاعات مورد نیاز مردم بتوانیم نوعی مصونیت را ایجاد کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که دولت شما برای تسهیل جوانان چه اقدام عاجلی می کند،‌اظهار داشت: الان با مشکل افزایش سن ازدواج مواجه هستیم که علت آن مسائل اقتصادی است.

وی ادامه داد: مهمترین اقدام من بحث اشتغال است به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری و عدم امکان تامین زندگی جوانان رغبتی به ازدواج ندارند. مشکل مسکن هم بحث دیگر است که مسکن ماندگار را با اصلاحی بر روی مسکن مهر فعلی مطرح کرده ام.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: ایجاد تسهیلات برای ازدواج جوانان هم باید مد نظر قرار گیرد؛ چراکه وام های فعلی کفایت نمی کند و در این خصوص می توان برگزاری مراسم ازدواج با همکاری شهرداری ها را پیشنهاد داد.

وی اذعان داشت: حل مشکلات معیشتی در حقیقت مهمترین مساله است تا دغدغه جوانان در زمینه ازدواج را کاهش دهد به علاوه اینکه جوانان باید حین و قبل ازدواج آموزش های لازم را ببینند تا زندگی با ثباتی داشته باشند تا با افزایش آمار طلاق مواجه نباشیم و الان نرخ طلاق از ۱ به ۱۶ به نرخ ۱ به ۶ رسیده است.

سید محمد غرضی: شبکه هوشمند سلامت را راه اندازی می کنم

غرضی که در دور اول مناظره به مسائلی در حوزه زن و خانواده اشاره نکرد در مرحله دوم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فوری ترین اقدام دولت شما برای حل مشکلات سلامت در جامعه چیست، گفت: شبکه هوشمند سلامت را راه اندازی می کنم  و نسل سوم و چهارم تلفن همراه را وارد کشور می نمایم که خدمات بسیار زیادی را می تواند در سطح اجتماعی در اختیار مردم قرار دهد.

وی ادامه داد: هرچه سلامت تکنیکی و مهندسی پزشکی توسعه یابد هزینه ها پایین می آید. نمی توانیم نسل وسیع تری را به دانشهای پزشکی مامور  کنیم چون هزینه اش بالاست و وقت زیادی می خواهد بلکه باید از طریق دولت الکترونیک نیازها را برآورده کنیم.

غرضی افزود: اینکه تعداد زیادی را وادار کنیم تا پزشک شوند زمان می برد ولی استفاده ازدولت الکترونیک مشکل را حل می کند و امیدوارم پزشکان را از اینکه مریض به آنها رجوع کند نجات دهیم.

محمدباقر قالیباف: دولت ها نمی توانند تحت عنوان فرهنگ وارد حریم خصوصی خانواده ها شوند

قالبیباف در دور اول مناظرات از ورود دولت به حریم خصوصی خانواده ها گلایه کرد و گفت: مظلومیت فرهنگ ما اینجا است که تا کسری بودجه می‌آید اولین کاری که می‌کند از فرهنگ کم می‌گذارد. اگر  فرهنگ پایه قدرت ملی ما است، بنده این قول را می‌دهم که این موضوع در دولت ما اتفاق نیفتد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: رویکردها باید اصلاح شود. یعنی اینکه دولتها نمی‌توانند دست‌وپای خود را آنقدر بزرگ کنند که تحت عنوان فرهنگ به حریم زندگی اشخاص بروند. دولت باید توجه کند که فرهنگ سفارشی نیست.

وی در دور دوم مناظرات در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه دولت شما در تحقق سبک زندگی ایرانی اسلامی تا چه میزان خود را مسئول می داند اظهار داشت: سبک زندگی از موضوعات مهم حوزه های فرهنگی و اجتماعی است.

قالیباف ادامه داد: در رابطه با سبک زندگی دو نگاه وجود دارد. یک وقتی نگاهی از بالا به پایین داریم که در آن رئیس دولت حس می کند رئیس خانواده ها هم هست و می تواند برای همه تعیین تکلیف کرده و به سبک کره شمالی می تواند بگوید همه یک جور بخورید و بپوشید و رفتار کنید در حالی که سبک زندگی باید از دل مردم، جامعه و خانواده بیرون آید تا واقعی باشد.

وی تصریح کرد: دولت می تواند توسط سرمایه های اجتماعی،‌ نخبگان، سازمان های مردم نهاد، دانشگاه ها و مراکز اجتماعی به هنجارهای جامعه توجه کرده و آن ها را به سمت کارهای فرهنگی هدایت کند و خودش نباید در این زمنیه دخالت نماید.

شهردار تهران افزود: دولت اگر بتواند در رفتارش اعتمادسازی کند و اعتماد به مهمترین سرمایه اش تبدیل شود، مردم توجهشان بیشتر خواهد شد که توصیه و نصیحت ها را به کار بگیرند.

علی اکبر ولایتی: ۷۰ درصد تربیت افراد در خانواده و دبستان شکل می گیرد

علی اکبر ولایتی در سخنانش به نقش خانواده و آموزش و پرورش در تربیت افراد جامعه اشاره کرد و افزود: ۷۰ درصد تربیت افراد در خانواده و دبستان شکل می گیرد. اگر خانواده ما در سلامت باشد که بوده و  هست، مقاومت در خانواده ها شکل می گیرد.

وی ادامه داد: ما برای رفع مشکلات فرهنگی باید در خانواده ایجاد مصونیت کنیم، زیرا بر اساس نظریه های تافلر و هانتینگتون خانواده ما را در معرض خطر قرارداده اند. باید ازدواج تسهیل شده و ایجاد شغل شود و خانواده ها پایدار شوند و به آموزش و پرورش توجه کامل شود.

نماینده رهبر انقلاب در امور بین الملل افزود: در کشورهای کره جنوبی و تایوان، به آموزش پرورش و بخصوص دبستان پرداختند و همین موجب پیشرفت اقتصادی شد.

ولایتی در دوره دوم مناظرات در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه الگوی دولت شما برای تحقق شادی و نشاط بیشتر در جامعه چیست؟ گفت: قبل از هرچیز باید موضوع شغل و مساله بیکاری جوانان مورد نظر قرار بگیرد و تا زمانی که مساله اقتصادی مردم حل نشود و تا زمانی که معاش مردم تامین نشود صحبت از ایجاد شادی و نشاط در جامعه و خانواده‌ها صحبت بی پایه ای است.

وی ادامه داد: برای ایجاد نشاط و پرکردن اوقات فراغت در جامعه می توانیم از انواع امکانات در کشور برای گردشگری داخلی و  همچنین تامین یک مسائلی که بتواند اوقات فراغت جوانان و مردم را به وجه احسن تامین کند استفاده خواهیم کرد.

ولایتی در پاسخ به این که مهمترین اقدام دولت شما برای گسترش ورزش چیست گفت: اولین خاصیت ورزش این است که مهمترین نقش را در پیشگیری بیماری ها دارد لذا از خردسالی تا سالخوردگی باید وسیله اش برای مردم فراهم باشد.

 وی اضافه کرد: اساس تربیت ورزش قهرمانی باید در دبستان ها جستجو شود. دو ورزش ژیمناستیک و شنا باید در دبستان ها اجباری شود؛‌چراکهافراد را ورزیده می کند.

ولایتی افزود: باید زنگ ورزش جدی گرفته شود و مربیان استعداد یابی کنند تا این دانش آموزان در بزرگسالی و جوانی بتوانند مدال آور باشند.

 منبع: http://goo.gl/QfY2DLeave a reply

Your email address will not be published.