صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  می‌خواستم تنبیهش کنم...
بهمن
۱۵
۱۳۹۴
می‌خواستم تنبیهش کنم لکنت گرفت
بهمن ۱۵ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
n00023131-b
image_pdfimage_print

فریده موسوی، روزنامه‌نگار

داوود همکلاسی من بود. دانشجوی دانشگاه آزاد بودیم. اصلا حرف نمی‌زد. ترم اول بودیم و من متحیر که در این رشته درسی که همه بچه‌ها باید اظهارنظر کنند چرا او ساکت است. بالاخره یک روز استاد از او سوالی کرد و ما فهمیدیم که داود لکنت زبان دارد. سال سوم دانشگاه ما دوستان خوبی برای هم بودیم و او برایم تعریف کرد از زمانی که مادرش او را دراتاق حبس و تهدیدش کرده بود که سوسک توی پیراهنش می‌اندازد لکنت زبان او شروع شده است.

ترس یکی از علل شروع لکنت زبان در کودکی است، پس در هیچ شرایطی کودک خود را نترسانید. میلاد در سبزی‌فروشی محل ما کار می‌کرد و لکنت زبان داشت. میلاد هم زمان حمله طالبان به ولایت‌شان و شنیدن صدای گلوله و ترس دچار لکنت زبان شده بود.

 ضربه‌های شدید و شوک‌های عاطفی و روانی، احساس تهدید و ناامنی در خانواده، تنبیه بدنی در مدرسه و انتقاد شدید از کودک در هنگام زبان بازکردن، اصرار والدین کودک چپ دست برای استفاده از دست راست از عوامل ایجاد لکنت زبان در کودکان است.

والدین و اعضای خانواده نقش مهمی در کاهش و تشدید لکنت زبان دارند. بنابراین باید مراقب رفتارمان با کودکی که دچار لکنت زبان است باشیم. داوود همکلاسی من می‌گفت خشونت پس از شروع لکنت زبان از سوی خانواده بد‌تر است. اجازه نمی‌دانند حرف بزنم. حرفم را قطع می‌کردند. برادر بزرگم من را مسخره می‌کرد و حتی یک بار پدرم من را کتک زد که بچه درست حرف بزن در حالی‌که فهمیدم بهترین درمان از سوی خانواده است. صبر و احترام و درک و توجه آن‌هاست که نقش زیادی در بهبودی کودک دارد.

پدر و مادر و مربی کودکان زیر ۷ سال می‌توانند از گرفتارشدن کودک به لکنت زبان پیش‌گیری کنند. باید برای این‌گونه کودکان در محیط خانه جوی آرام پدید آورد و با آن‌ها صحبت کرد تا احساس کنند که آن‌ها را هم مانند دیگر کودکان دوست داشته می‌شوند. بهترین والدین آن‌هایی هستند که در مورد مشکلات کودک صبر، احترام، درک و توجه و همدردی دارند. برای آن‌ها قصه می‌گویند  یا کتاب می‌خوانند برای کودک خود تجارب خوشایندی از صحبت کردن فراهم می‌کنند.

در مرکز گفتار درمانی دانشکده توان‌بخشی حوالی میدان مادر تهران با پزشک پسری گفتگو کردم که در ۵ سالگی مادرش را از دست داده بود و خواهرش به او گفته بود که دیگر هیچکسی نیست از ما نگهداری کند و یا مادربزرگش در عزاداری با گریه به دیگر افراد در مجلس می‌گفته که بچه‌هایش دربه‌در شدند و این کودک دچار چنان هراسی از بی‌خانمانی شده بود که دچار لکنت زبان شد.

دکتر فربد فدایی در این رابطه به خانه امن می‌گوید: «اضطراب و فشار روانی لکنت را تشدید می‌کند و به همین دلیل هدف بسیاری از توصیه‌های درمانی از لکنت زبان کودکان این است تا آن‌جایی که مقدور است تلاش نمایید اضطراب و فشارهای عاطفی را کاهش دهید. موفقیت زمانی حاصل می‌شود که بتوان منشا و منبع اضطراب را باز شناخته و متوجه آن شد. بسیاری از کودکانی که دچار لکنت هستند اگر اضطراب و فشار از بین برود بدون برنامه درمانی خاص و ویژه به طور خود‌به‌خودی لکنت‌شان برطرف می‌شود. ترس یکی از مهم‌ترین عامل در ایجاد لکنت است. مادری کودکش را داخل حمام کرده و در را بر رویش قفل کرده بود و این کار باعث شد که کودک به لکنت دچار شود.»

دکتر محمد والی‌پور نیز معتقد است در برخی موارد متأسفانه والدین، مربیان و اعضاء خانواده کارهایی می‌کنند که مانع از سخن گفتن عادی کودک می‌شود و او را به عجولانه صحبت کردن و اشتباهات گفتاری وا می‌دارد. برای مثال، قطع کردن نابه‌جای کلام کودک، انتقادهای بیش از اندازه از صحبت‌های کودک، اصلاح گفتار کودک (تلفظ صدا‌ها، کلمات و جملات)، کامل کردن جملات کودک، شتاب‌زده صحبت کردن با کودک، تأکید بیش از اندازه به کودک برای تند حرف زدن، فشارهای انضباطی شدید، توقعات بیش از حد توان کودک، تجربیات ناگوار زندگی، اضطراب شدید مادر و مشکلاتی که والدین با آن روبه‌رو می‌شوند.

 وی معتقد است ممکن است ناروانی در گفتار کودک موجب تنش، اضطراب و ناکامی او در مراحل مختلف زندگیش شود که بهتر است در‌‌ همان کودکی به دنبال کمک متخصصان بود. در این مرحله کودک به دلیل فشارهایی که از سوی هم‌کلاسی‌ها، آموزگاران و والدینش بر او وارد می‌شود، نسبت به مشکل گفتاری خود آگاه می‌شود و لکنت داشتن را به عنوان مشکلی جدی می‌پذیرد. کودک مبتلا به لکنت در این مرحله تصور می‌کند با فشار آوردن بر خود، چشمک‌زدن‌های پیاپی، تغییر حالات چهره و اخم کردن می‌تواند مانع از لکنت خود شود.

آن‌چه در پایان می‌توان گفت این است که:

هرگز کودک را به دلیل لکنتش سرزنش نکنید.
با حوصله به گفته‌هایش گوش دهید و هنگام صحبت، سرعت خود را پایین بیاورید.
محیطی آرام و دور از استرس برایش فراهم و سعی کنید نگرانی و اضطراب‌تان را به او منتقل نکنید.
با مشاهده اولین علائم لکنت، به یکی از متخصصان گفتاردرمانی مراجعه کنید.Leave a reply

Your email address will not be published.