صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  همکاری با مردان برای...
خرداد
۱۶
۱۳۹۲
همکاری با مردان برای خاتمه دادن به خشونت خانگی
خرداد ۱۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

FEMALEACHIVERS.ORG 11

روزانه، ما کارکنان “سازمان جهانی پیشرفت زنان” افکارمان را روی هم می گذاریم. ما راجع به راه هایی برای حمایت و قدرتمند کردن جایگاه زنان فکر می کنیم. ما درباره مردان فکر می کنیم.

ما خصوصاً راجع به نقشی که مردان می توانند در حمایت از توسعه فرصت ها و حقوق برابر زنان و دختران بازی کنند فکر می کنیم. مردها تنها ۵۰% از جمعیت را تشکیل نمی دهند، بلکه آنها شرکای حیاتی ما در بوجود آوردن دنیایی امن تر و بهتر برای زنان و دختران هستند.

خبر خوب این است که در سرتاسر جهان مردان بسیاری در این راه قدم گذاشته اند.

برای مثال به ” کلاس برای شوهران” توجه کنید.

سازمان گیتس The Gates Foundation اخیراً در مورد “کلاس برای شوهران” گزارش کرده است که در این کلاس ها شوهران بین ۲۰ تا ۶۰ سال یاد می گیرند که چگونه خشونت می تواند مانع پیشرفت خانواده ها و جوامع شود. در روستا هایی که این کلاس ها تشکیل شده اند، داوطلبان شاهد کاهش ۶۰ در صدی تجاوز و خشونت های جنسی گرایانه شده اند.

در گزارش سازمان گیتس، “رورند سونگایه جورج بوون” راجع به اهمیت این کلاس ها توضیح می دهد.

” اغلب و اصطلاحاً مردان هستند که نقش محافظ حقوق و سلامت زنان را ایفا می کنند. از رؤسای قبایل که منابع اجتماعات را اداره می کنند گرفته تا شوهرانی که زنانشان را کتک می زنند، مردان می توانند موانع سنگینی را در مسیر تقویت و قدرتمند کردن جایگاه زنان قرار دهند. اما مردان می توانند از قدرتشان در راه کمک به زنان نیز استفاده کنند”.

در اکوادر رویکرد متفاوت است اما نیت و مقصود مشابه است.

 یک گروه اکوادری به نام “کاسکوس رزا” تلاش می کنند تا اعتقاد و طرز فکر مردسالارانه قالب، را در جوامعی که اغلب مردان را به دادن نقش های کمتری به زنان سو می دهد از بین ببرند.

این گروه که متشکل از نوجوانانی است که از قبل آموزش هایی در مورد برابری جنسی دیده اند، سعی در ترویج یک طرز تفکر جدید دارند که نورم های جنسیتی را در خانه به چالش گرفته و زمینه های آموزش مردان در شناخت خطرات ناشی از خشونت را فراهم می کنند.

“کاسکوس رزا” که در ابتدا فعالیت خود را با ۳۳ مرد و پسر جوان آغاز کرد، هم اکنون صدها عضو دارد. اعضا قدیمی تر با استفاده از دانشی که کسب کرده اند از چندی پیش فعالیت خود را در انتشار پیام برابری، از طریق آموزش و تشکیل کارگاه های گروهی آغاز کرده اند.

این فعالان حقوق زنان امیدوارند که با تغییر عقیده و یا عوض کردن درک و آگاهی پسران جوان و مردان بتوانند به مسئله برابری واقعیت بخشند و در نتیجه آن خشونت های جنسی و فیزیکی کاهش یابند. خشونت علیه زنان تنها قربانیان را تحت تأثیر قرار نمی دهد بلکه واقعیت این است که خشونت باعث عدم پیشرفت و عقب افتادگی زنان، کودکان و کل جوامع می شود.

ما باید با همکاری یکدیگر به دست آوردهای بسیاری در راستای خاتمه دادن به خشونت علیه زنان و دختران برسیم و اکنون در این مسیر پسران و مردان قدرتمند ترین دوست و هم پیمان ما برای آغاز این مبارزه هستند. مطمئناً، این مسئله ای است که باید آن را مد نظر قرار داد.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/gZMcWLeave a reply

Your email address will not be published.