صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  مخفی کردن سند ازدواج...
بهمن
۲
۱۳۹۴
مخفی کردن سند ازدواج و شکستن جهیزیه توسط شوهر
بهمن ۲ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۱
, , , , , ,
85137_437
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه امن

پرسشگر: خانمی هستم که چند سال پیش ازدواج کردم. متاسفانه با شوهرم اختلافات زیادی داشتم. صاحب یک فرزند پسر ۳ ساله نیز هستیم. در ‌‌نهایت تصمیم به جدایی گرفتم و به خانه پدرم رفتم. یکی از رفتارهای شوهرم که مرا آزرده می‌کرد این بود که دائما تلفن و حساب فیسبوک و تلگرام مرا کنترل می‌کرد. همیشه با شک به رفتارهای من نگاه می‌کرد. در مهمانی‌ها و مراسم‌ها مرتبا مواظب من بود. هر موقع که از یک مهمانی برمی گشتیم دعوا به راه می‌افتاد. شوهرم مرتبا به من ایراد می‌گرفت که رفتار‌هایم در مهمانی درست نبوده است. با فلانی نباید صحبت می‌کردم و یا با فلان مرد چرا شوخی کردم و از این حرف‌ها. واقعا دیگر خسته شده‌ام. چند بار با او صحبت کردم اما هیچ نتیجه‌ای نداشت. به هر حال چند روز پیش که برای برداشتن مدارکم به خانه رفتم متوجه شدم که شوهرم سند ازدواج و شناسنامه مرا برداشته است. همچنین برخی از وسایل خانه را که جهیزیه من بوده شکسته است. حالا من چه کار باید بکنم؟ بدون سند ازدواج و شناسنامه چگونه باید اقدام کنم؟ آیا می‌توانم نسبت به شکسته شدن وسایل اقدام کنم؟

وکیل خانه امن: قبل از اقدام قضایی بهتر است با یک مشاور خانواده نیز مشورت کنید. در مورد سند ازدواج مشکل چندانی نخواهید داشت. با یک مدرک شناسایی به دفترخانه‌ای که در آنجا ازدواج را ثبت کرده‌اید بروید و رونوشتی از سند ازدواج را دریافت کنید. دفترخانه هزینه اندکی از شما خواهد گرفت و رونوشت را که سند رسمی است به شما خواهد داد. با این رونوشت می‌توانید برای طلاق یا هر دعوای دیگر خانوادگی اقدام کنید. در مورد شناسنامه قابل ذکر است که برای اقامه دعوی اگر کارت ملی یا کارت شناسایی دیگر نیز داشته باشید می‌توانید اقدام کنید. یعنی وجود شناسنامه ضرورت ندارد. اما به هر حال باید شناسنامه‌تان را بگیرید. در مرحله اول بهتر است با شوهرتان صحبت کنید و وی را قانع کنید که شناسنامه‌تان را بدهد. اگر این کار را انجام نداد یا باید دعوای حقوقی مطرح کنید و یا به سازمان ثبت احوال رفته و با اعلام مفقودی المثنی دریافت کنید.

اما در مورد آسیب‌هایی که به جهیزیه وارد شده است، این حق شماست که خسارت این آسیب‌ها را مطالبه کنید. به نظر نمی‌رسد دعوای کیفری یعنی شکایت نتیجه ندهد اما می‌توانید با اقامه دعوی در دادگاه حقوقی خسارات وارده به جهیزیه را مطالبه کنید. برای این کار لازم است در ابتدا ثابت کنید که اسباب و اثاثیه خسارت‌دیده متعلق به شما بوده است. یعنی باید اثبات کنید که جهیزیه شما از طرف شوهرتان خسارت دیده است زیرا اگر شوهرتان در دادگاه مدعی شود که وسابل خانه را خود خریده است و شما نتوانید اثبات کنید که آن وسایل جهیزیه شما بوده دعوای مطالبه خسارت شما پذیرفته نخواهد شد. برای اثبات تعلق جهیزیه به شما چندین راه وجود دارد. اگر لیست و سیاهه‌ای از جهیزیه دارید این لیست می‌تواند مالکیت شما را بر وسایل خانه اثبات کند. اگر فاکتور خرید دارید این فاکتور نیز به دردتان خواهد خورد. اگر این‌ها را در اختیار ندارید باید چند شاهد به دادگاه معرفی کنید تا آن‌ها شهادت دهند که وسایل مزبور جهیزیه شما است. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

پرسشگر: سوال دیگرم این است که چطور باید برای طلاق اقدام کنم و به کجا باید مراجعه کنم؟

وکیل خانه امن: برای طلاق باید به دادگاه خانواده محل اقامت خودتان یا دادگاه محل اقامت شوهرتان مراجعه کنید. باید خدمتتان عرض کنم که اگر یک طرفه متقاضی طلاق شوید با مشکلاتی مواجه خواهید شد. دادگاه‌های ایران زمانی که زن متقاضی طلاق است سخت‌گیری می‌کنند. به همین دلیل بهتر است ابتدا با شوهرتان صحبت کرده و وی را راضی به طلاق توافقی کنید. در صورتی که ایشان راضی نشدند باید با استناد به عسر و حرج تقاضای طلاق کنید. عسر و حرج یعنی وضعیتی که زندگی مشترک موجب سختی زن شده و ادامه زندگی مشترک را غیر قابل تحمل می‌کند. تشخیص این امر با دادگاه خواهد بود. اگر دادگاه پذیرفت حکم به طلاق شما خواهد داد. در مورد مسائل دیگر از جمله مهریه و حضانت فرزند نیز تعیین تکلیف خواهد شد.  1. احسان چهری said on بهمن ۲, ۱۳۹۴

    اونقدر سخته به حرفای همدیگه احترام بذاریم؟

Leave a reply

Your email address will not be published.