صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  روند رو به افزايش آم...
خرداد
۱۵
۱۳۹۲
روند رو به افزایش آمار طلاق درسالمندی، ۶۵ سالگی و بالاتر
خرداد ۱۵ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

تک-عکس-عشقولی2

 نوشته: علیرضاکافی   

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال، از رشد نرخ طلاق در سنین سالمندی خبر داد و گفت:۶۵سالگی و بالاتر از آن درمحاسبات آماری سن سالمندی نامیده می شود که بر اساس مطالعات انجام شده در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور میزان طلاق در سنین سالمندی رو به افزایش است و از ۲٫۳ درصد در سال ۸۸، به ۲٫۵ درصد از کل طلاق های کشور در سال ۹۰رسیده است.

علی اکبر محزون افزود: از مجموع ۱۲۵هزار و ۸۴۷ واقعه طلاق ثبت شده در سال ۸۸،دو و نیم درصد آن یعنی معادل ۳هزار و ۱۳۷ واقعه از طلاق ها مربوط به زوج هایی بوده است که سن زوج بیش از ۶۵سال بوده است. مقایسه آمارهای سال ۸۹نیز حکایت از رشد نرخ طلاق در سالمندان دارد و از مجموع ۱۳۷هزار و ۲۰۰ واقعه طلاق ثبت شده در این سال ۳هزار و ۳۱۹واقعه مربوط به زوج هایی بوده است که زوج در آن بیش از ۶۵سال داشته است. وی تعداد طلاق های ثبت شده در سال ۹۰را که درآن زوج بیش از ۶۵سال سن داشته است ۳هزار و ۲۹۴ واقعه اعلام کرد و گفت:در سال ۹۰درمجموع ۱۴۲هزار و ۸۴۱ واقعه طلاق در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق به ثبت رسیده است.

وی گفت: اگرچه ممکن است در برخی سال‌ها آمارطلاق درسالمندان با تعدادی کاهش مواجه باشد اما مقایسه آمارها در یک بازده زمانی چند ساله حاکی از روند رو به رشد طلاق در سالمندی است.وی درعین حال به رقم پایین طلاق هایی اشاره کرد که درآن سن زوجه بیش از ۶۵سال است.محزون در ادامه به ارائه آمار طلاق هایی در سنین سالمندی پرداخت که درآن سن زن بیش از ۶۵سال است. وی گفت:درسال ۸۸تنها در ۶۹۴ واقعه طلاق های ثبت شده، زن بیش از ۶۵سال داشته است.

 درهمین حال در سال ۸۹نیز ۷۱۳ واقعه و درسال ۹۰هم در۷۱۴ واقعه طلاق سنین سالمندی، سن زن بیش از ۶۵سال بوده است. وی هم چنین درباره آمار افراد مجرد گفت: براساس مطالعات انجام شده در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور بیشترین تعداد ثبت ازدواج در آقایان در سنین ۲۰ تا  ۳۴سالگی انجام می شود وبیشترین تعداد ثبت ازدواج در خانم ها نیز درسنین ۱۵تا ۲۹سالگی است.بر همین اساس سن ازدواج درخانم‌ها ۱۵تا ۲۹سال و درآقایان ۲۰تا ۳۴سال است.

 این مقام مسئول با اشاره به وجود ۲۳میلیون و ۸۰۰هزار جوان مجرد در رده سنی ۲۰ تا ۳۴ سال برای آقایان و ۱۵ تا ۲۹ سال برای خانم ها گفت:این افراد شامل افراد هرگز ازدواج نکرده و نیز افرادی می شوند که به دلیل طلاق یا فوت همسر، مجرد محسوب می‌شوند. علی اکبرمحزون هم چنین تصریح کرد: از این تعداد ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار جوان در سن ازدواج هستند که هرگز ازدواج نکرده اند به عبارتی براساس سرشماری سال ۹۰ تعداد ۱۱ میلیون و ۲۰۰هزار نفر از جوانان کشور، هیچ گونه سابقه ازدواجی ندارند و در محاسبات آماری جزء افراد در سن ازدواج قرار می گیرند.

در ۱۱ درصد ازدواج ها سن دختر بیشتر از پسر است

بیشتر بودن سن زوجه نسبت به زوج در ۱۰٫۵ تا ۱۱درصد از ازدواج های ثبت شده در سال های اخیر، از دیگر موضوعاتی است که این مقام مسئول درسازمان ثبت احوال با اشاره به آن گفت: نداشتن تناسب سنی در ازدواج از دیگر مشکلات به وجود آمده در چند سال اخیر است.بر اساس بررسی های انجام شده در ۱۰٫۵ تا ۱۱ درصد از ازدواج های ثبت شده در سال های اخیر، سن دختر از پسر بیشتر بوده است. اما آنچه اهمیت دارد ثابت ماندن این نرخ درطول سه سال گذشته است چون با وجود افزایش تعداد چنین ازدواج هایی  در آمارهای خام ثبت شده،نرخ ازدواج هایی که در آن سن زوجه بیش از سن زوج است درمقایسه با آمارهای قبل هم چنان ثابت مانده است.وی تصریح کرد: افزایش این گونه ازدواج ها در کنار افزایش آمار ازدواج، نشان از ثابت ماندن نرخ ازدواج هایی از این قبیل است.

منبع: http://goo.gl/ACUWFLeave a reply

Your email address will not be published.