صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ختنه دختران در میان ...
دی
۲۲
۱۳۹۴
ختنه دختران در میان اهل تشیع پاکستان و هند
دی ۲۲ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۱
, , ,
14672305873_fb8cc49ab7_z
image_pdfimage_print

Photo: UNICEF Ethiopia/Flickr.com

سمیره حنایی- رایحه مظفریان

ناجیه بیست و چند سال دارد. دقیق نمی‌­داند کی متولد شده است. در نوجوانی ازدواج کرده است. حالا چهار فرزند دارد، دو دختر و دو پسر. یکی از فرزندانش را به زن برادرش سپرده است تا بوسیله آن بتواند گدایی کند. هر روز دم در داروخانه در گرمای طاقت فرسای جنوب به امید خرده اسکناس­های ۲۰۰ و ۵۰۰ تومانی که متصدی داروخانه به مراجعین می‌­دهد وقت می‌­گذراند. دختربزرگش نازیه است. دختری شیرین و زیبا که فقط ۶ سال دارد و از صبح تا ظهر را در سطح شهر می‌­چرخد و گدایی می‌­کند. بیشتر از آنکه به فکر پول درآوردن باشد شیطنت­های کودکانه ذهنش را پر کرده­‌اند.

ناجیه از جمله زنان پاکستانی است که به همراه شوهرش چهارسال پیش به ایران آمده‌اند. شوهرش در شهر خراب شده بعد از زلزله بنایی می‌­کند و همسر و دختر بزرگش از صبح تا شب گدایی می‌­کنند. گاهی هم سوار وانت‌های باربری می‌شوند و خودشان را به چهارراه‌ها می‌رسانند اما بیشتر اوقات دم داروخانه می‌توان پیدایش کرد. در خانه متروک و خرابه ایی که زمانی افغانی‌ها در آنجا زندگی می‌کردند با یک کولر آبی سر می‌کنند. اما خنده‌هایش نشان می‌دهد که از زندگی راضیست. فارسی را خوب حرف می‌زند مشخص است زن باهوشی است می‌گوید دراین چهارسال مهاجرت یاد گرفته است. از او می‌پرسم آیا در کشور پاکستان دختران را هم ختنه می‌کنند؟ سعی می‌کند با دقت کلمات را انتخاب کند و جواب مرا کامل بدهد:

-ناجیه: بله در پاکستان این کار را می‌کنند اما حالا ما که آمده‌ایم اینجا کسی این کار را نمی‌کند آخر کسی نیست که برایمان این کار را بکند. آنجا زنان را ختنه می‌کنند چون اعتقاد دارند تا ختنه نشوند برای همخوابی با شوهرشان نجس هستد.

از او می‌پرسم نازیه را هم ختنه کرده ایی؟

-ناجیه: نه. نازیه هنوز بچه است. دختر وقتی ازدواج کرد برای اینکه تمیز شود و بعد پیش شوهرش بخوابد او را ختنه می‌کنند. قسمتی از آن (بادست نشانم می‌دهد) را می‌برند. بعد بلافاصله به او می‌گویند به بستر شوهرت برو. دیگر پانسمان نمی‌کنند. خودش خونش بند می‌آید و به مرور خوب می‌شود.

خودت هم ختنه شده ایی؟

-ناجیه: نه. من می‌ترسم. همیشه می‌ترسیدم. دیگر به ایران آمدیم و من ختنه نکردم. اما زن برادر‌هایم و خواهر شوهر‌هایم همه‌شان آن موقع ختنه کردند. گاهی به زنی که بچه دار نمی‌شود می‌گویند ختنه کن تا این ترس باعث حامگی‌ات شود.

اگر برگردی ختنه می‌کنی؟ ختنه اجباری است؟

-ناجیه: نه. من ختنه نمی‌کنم. درد دارد. با تیغ می‌برند. اجباری نیست اما اکثرا می‌کنند. اما خدا را شکر کسی اینجا نیست که ما را ختنه کند.

اگر ختنه نکنند مگر می‌توانند با شوهرشان بخوابند؟

-ناجیه: می‌گویند ختنه شده تمیز‌تر است. اگر نباشد می‌گویند نجس است مثلا.

اما تو ختنه نکردی ….

-ناجیه: من آمدم ایران. اینجا دیگر کسی نبود که مرا ختنه کند و من نجات پیدا کردم

مدام می‌خندد به پاکستانی چیزهایی را به زن برادرش می‌گوید. بچه‌اش مدام دفترم را از دستم می‌گیرد و با کاغذهای سفید بازی می‌کند. نازیه رفته است گدایی. مردم از داروخانه که بیرون می‌آیند پول خرد‌هایشان را به او می‌دهند.

ناجیه به من می‌خندد و می‌گوید: «نکند می‌خواهی ختنه شوی؟ نازیه را ختنه نمی‌کنم می‌ترسم خیلی درد دارد».

به این می‌اندیشم شاید شرایط کنونی‌اش، گدایی در بازار، هوای گرم و کولر آبی در اوج گرمای جنوب، بد باشد اما آمدنش به ایران موهبتی بزرگ را برای او به ارمغان آورد. او اکنون یک زن کامل است و قربانی سنت غلط ناقص سازی جنسی زنان در کشورش نشده است.

ناقص سازی جنسی زنان در خاورمیانه و آفریقا و بخش‌هایی از آسیای شرقی همچنان رواج دارد. در این میان باید گفت که این سنت در بین پیروان اکثر مذاهب یاقت می‌­شود. در میان اتیوپی تبارهای یهودی، مسیحیان، بی‌اعتقاد‌ها، همزادگرایان آفریقا و مسلمانان. در میان مسلمانان نیز می‌توان در بین تمامی مذاهب در نقاط مختلف جهان آن را یافت اگرچه پیشوایان دینی هر کدام از مذاهب اسلام نظرات متفاوتی نسبت به این عمل دارند. در ایران این عمل همچنان در مناطقی انجام می‌­شود. اما بیشتر اهل تسنن شافعی مذهب دختران خود را ختنه می‌­کنند اگر چه همجواری برخی از شیعیان با اهل تسنن در مناطقی از جنوب و غرب ایران نیز موجب شده است که این شیعیان نیز دختران خود را ختنه کنند اما می‌توان گفت که ناقص سازی جنسی زنان در بین اهل تشیع ایران به طور عمومی رواج ندارد و بسیاری از مراجع اهل تشیع نیز فتوا بر منع آن داده‌اند. این در حالی است که در میان شیعیان سایر کشور‌ها مانند عراق، پاکستان و هند این عمل همچنان انجام می‌­شود.

در ۶ فوریه ۲۰۱۳ سازمان زنان «پانا» طرحی را برای ممنوعیت ختنه در مرکز عراق به پارلمان دولت مرکزی ارائه داد این در حالی است که در شمال عراق و در منطقه خودمختار کردستان عراق بیش از ۵ سال است که ناقص سازی جنسی زنان توسط پارلمان ممنوع اعلام شده است.  تحقیقات پانا نشان می‌­دهد که از ۱۲۱۲ زنی که در سرشماری سازمان پانا شرکت کرده‌اند ۳۸ درصد آن‌ها ختنه شده‌اند.

داوودی بهره جامعه کوچکی از مسلمانان شیعه هستند که عددی حدود دو میلیون نفر در جهان را در برمی­گیرند. بیشتر افراد اینجامعه در هند زندگی می‌­کنند اما تعداد زیادی از آن­‌ها را در سایر نقاط جهان نیز می‌­توان یافت.

شیوع ناقص سازی جنسی زنان در هند و پاکستان مخفی مانده بود تا اینکه برای اولین بار فرحناز زاهدی معظم خبرنگار پاکستانی بهره‌ای این سکوت را شکست. به طور سنتی دختران در سنین پایین و توسط دایه‌ها ختنه می‌­شوند. دایه‌ها از ناخن گیر و تیغ استفاده می‌کنند. اعتقاد بر این است که ۵۰ تا ۶۰ درصد زنان بهره‌ای ختنه شده‌اند.

این گونه به نظر می‌رسد که این رسم با موج مهاجرت از سوی آفریقا به جنوب هند و پاکستان رواج پیدا کرده است. برخی از پژوهشگران نیز معتقدند که همراه با مهاجرت برده‌ها در قرن ۱۹ و ۲۰ به این منطقه آورده شده است. رهبران دینی بهره­ای این عمل را یک فریضه دینی می‌دانند.

در هند هم برای اولین بار یک استاد بازنشسته دانشگاه به نام ریحانا قدیالی مقاله­ای زیر عنوان «همه چیز برای عزت» نوشت و برای اولین بار اعلام کرد که ناقص سازی جنسی زنان در هند هم انجام می‌­شود. او در مقاله‌اش با ۵۰ زن مصاحبه کرده است. تحقیقات او نشان می‌دهد که انگیزه برای ختنه کردن پیروی از شریعت و کنترل میل جنسی دختران است. زنانی که دختران را ختنه می‌کنند از مراجع بهره‌ای اجازه دریافت می‌کنند. در شهر بزرگی چون بمبئی این عمل بلافاصله بعد از تولد و در بیمارستان انجام می‌شود در حالی که در شهرهای کوچک حدود سن ۶ سالگی انجام می‌گیرد. تخمین شیوع ناقص سازی جنسی زنان در هند و پاکستان بسیار مشکل است چرا که انجام این عمل به صورت مخفیانه انجام می‌شود.

منبع: گام به گام تا توقف ناقص سازی جنسی زنان در ایران  1. saeid said on دی ۲۲, ۱۳۹۴

    من اهل جنوب هستم و شافعی مذهب ولی تو مناطق ما دختر ختنه نمیشه اگه هم بوده مربوط به دوران گذشته هست شاید ۴۰ سال قبل

Leave a reply

Your email address will not be published.