صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  نحوه مطالبه نفقه فرز...
دی
۱۰
نحوه مطالبه نفقه فرزند
پرسش و پاسخ قانونی
۱
, , , , ,
Talagh-Khanevade
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه لو- وکیل خانه امن

پرسشگر: من چند سال پیش از شوهرم جدا شدم. فرزند پسر ۵ ساله‌ای دارم که حضانت او از طرف دادگاه به من واگذار شده است. پدر فرزندم باید هر ماه مبلغی را برای مخارج و هزینه‌های فرزندم به حساب من واریز کند. اما وی در این کار تعلل می‌کند. اوایل مرتبا سر هر ماه مبلغ مورد نظر را به حساب من واریز می‌کرد اما حالا هر چند ماه یک‌بار این کار را می‌کند. چندین بار با او صحبت کردم اما می‌گوید که درآمد خوبی ندارد و نمی‌تواند مرتبا مخارج را بدهد. من هم اکنون در خانه پدرم زندگی می‌کنم و وضعیت مالی مناسبی هم ندارم به همین دلیل نمی‌توانم به خوبی هزینه‌های فرزندم را تامین کنم. چون تذکراتم به جایی نرسیده است قصد دارم به دادگاه بروم اما نمی‌دانم چگونه باید این کار را بکنم؟ در جایی خواندم که من از طرف پسرم نمی‌توانم شکایت کنم و نفقه را بخواهم. آیا این درست است؟

وکیل خانه امن: این مشکلی است که برای بسیاری از زنان جداشده ممکن است پیش بیاید. برای اقدام قضایی باید به دادگاه خانواده بروید. اگر در رأیی که در مورد طلاق‌تان صادر شده باشد، پدر فرزندتان ملزم به پرداخت ماهیانه بابت نفقه شده باشد، لازم است به دادگاهی که رأی را صادر کرده بروید و درخواست صدور اجراییه کنید. برای این کار لازم نیست دادخواست تنظیم کنید. اما اگر در رأی تعیین تکلیفی نشده باشد لازم است دادخواستی تنظیم کنید و نفقه فرزندتان را مطالبه کنید. شعبه اجرای احکام ابتدا با ابلاغ اجراییه به پدر فرزند، از او می‌خواهد که نفقه را پرداخت کند. اگر میسر نشد دادگاه اجرای احکام بر اساس اجراییه، از اموال وی که می‌تواند پول در حساب بانکی باشد یا اینکه از اموال غیرمنقول شوهر سابق‌تان و یا هر چیز دیگر، نفقه فرزند را تامین خواهد کرد. در ‌‌نهایت چنانچه از شوهر سابق‌تان اموالی نیز به دست نیاید می‌توانید تقاضای حبس وی را به استناد ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی داشته باشید. در مورد اینکه آیا شما می‌توانید از طرف فرزندتان مطالبه نفقه کنید یا نه باید خدمتتان عرض کنم که بله شما اختیار مطالبه نفقه فرزند را دارید. قبل از به تصویب رسیدن قانون حمایت خانواده در سال ۹۱ این مساله مورد اختلاف بود اما این قانون صراحتا در ماده ۶ اختیار مطالبه نفقه فرزند را به مادر واگذار کرده است. بر اساس این ماده: «مادر یا هر شخصی که حضانت طفل یا نگهداری شخص محجور را به اقتضاء ضرورت برعهده دارد٬ حق اقامه دعوی برای مطالبه نفقه طفل یا محجور را نیز دارد. در این صورت٬ دادگاه باید در ابتدا ادعای ضرورت را بررسی کند.»

مساله دیگر اینکه از آنجا که ترک نفقه جرم است می‌توان از پدر کودک که مسئول پرداخت نفقه است شکایت کیفری نیز کرد. بر اساس ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده: «هرکس با داشتن استطاعت مالی٬ نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب‌النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و در صورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود.» اما در مورد اینکه آیا شما می‌توانید به طرفیت از فرزندتان شکایت کیفری کنید یا خیر به نظر می‌رسد صلاحیت چنین کاری را داشته باشید. اما مساله‌ای که باید توجه داشته باشید این است که مطالبه نفقه یا شکایت کیفری در مورد نفقه منوط به این است که پدر کودک استطاعت مالی داشته باشد. اگر واقعا وی مستمند باشند به طوری که نتوانند نفقه کودک را پرداخت کند، طرح دعوی یا شکایت شما علیه وی به نتیجه نخواهد رسید. لازم به ذکر است عدم استطاعت مالی را باید اثبات کند. یعنی نیازی نیست که شما اثبات کنید که پدر فرزندتان توانایی مالی دارد. اگر وی مدعی شود که توانایی مالی ندارند باید این امر را اثبات کند.

پرسشگر: اگر پدر فرزندم این بار نفقه را پرداخت کند و اما بعد دوباره ندهد، باید هر بار به دادگاه بروم؟

وکیل خانه امن: اگر در مورد نفقه فرزندتان یک‌بار اجراییه صادر شود دیگر نیازی به صدور دوباره اجراییه و طی مراحل دادرسی وجود ندارد بلکه می‌توانید با‌‌ همان اجراییه نسبت به اخذ نفقه فرزندتان از اموال شوهرتان اقدام کنید و اگر اموالی نداشته و نفقه را پرداخت نکند با‌‌ همان اجراییه می‌توانید تقاضای حبس وی را داشته باشید. بر اساس تبصره ماده ۴۷ قانون حمایت خانواده: «درمورد این ماده و سایر مواردی که به موجب حکم دادگاه باید وجوهی به طور مستمر از محکوم علیه وصول شود یک بار تقاضای صدور اجرائیه کافی است و عملیات اجرائی مادام که دستور دیگری از دادگاه صادر نشده باشد ادامه می‌یابد.»



  1. salahshoor said on دی ۱۵, ۱۳۹۴

    با سلام
    نفقه فرزند را که پدر باید پرداخت کند تا چند سالگی فرزند است. این موضوع مشخص نیست تا سن قانونی ؟ یعنی اگر فرزند دختر باشد تا ۹ سالگی باید پرداخت شود یا ۱۸ سالگی یا تا پایان عمر؟
    با تشکر

Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱