صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  حساسیت‌های عاشقانه ا...
دی
۹
۱۳۹۴
حساسیت‌های عاشقانه از احساس ناامنی در رابطه سرچشمه می‌گیرد
دی ۹ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , ,
420029642_1d6a186be2_z
image_pdfimage_print

Photo: Cris

زمانیکه فرد از عزت نفس و اعتماد به نفس کمی برخوردار باشد نسبت به داشته‌های دیگران دیگران یا موقعیت آن‌ها غبطه می‌خورد و دچار حسادت می‌شود. عزت نفس باوریست که فرد نسبت به ارزش‌های درونی خود دارد و اعتماد به نفس باوریست که فرد نسبت به ارزش‌های درونی خود از دید دیگران دارد. پس اولین راه کار برای برطرف شدن حس حسادت این است که فرد در جهت شناسایی توانایی‌های خود گام برداشته و برای تقویت آن اقدام کند تا عزت نفس و اعتماد به نفس از دست رفته خود را برای رسیدن به خودکارامدی بازسازی نماید.

دکتر می‌ناپورفرخ، روان‌شناس در گفتگوبا رادیو سلامت گفت: در ابتدای ازدواج یا آشنایی زیاد پیش می‌آید که نامزد‌ها دچار احساس حسادت شوند. این حسادت که همزمان با حس مالکیت به وجود می‌آید، گاهی آنقدر عذاب آور می‌شود که روابط نامزد‌ها را متشنج می‌کند و قول و قرارهای ازدواج را بهم می‌زند. برای دختر و پسری که تا پیش از این درباره انجام کار‌هایشان استقلال داشته‌اند، ساده نیست که حالا حس کنند که تحت کنترل و پایش هم قرار گرفته‌اند و در این شرایط جدید باید با هم هماهنگی بیشتری پیدا کنند.

گاهی وقت‌ها نگرانی از این بابت است که فرد حسود، خود را در رده‌ای پایین‌تر از نامزد یا همسرش تصور می‌کند و با اعمال فشار و سخت گیری سعی دارد محیط اطراف همسرش را محدود کند تا او قدرت مقایسه را از دست بدهد و متوجه این تفاوت نشود. در حقیقت اگر تفاوت‌هایی که در تحصیلات، مرتبه شغلی، اقتصادی و فرهنگی وجود دارد در مراحل اولیه مورد پذیرش قرار نگرفته باشد و افراد نتوانسته باشند به تفاهم برسند و حل کنند در مراحل بعدی رابطه باعث برانگیخته شدن حس حسادت خواهد شد.

واقعیت این است که گاهی این حسادت یا حساسیت‌های عاشقانه از احساس ناامنی در رابطه سرچشمه می‌گیرد. شما وقتی نامزدتان را در حال گفتگویی صمیمی با یک غریبه می‌بینید، حساس می‌شوید چون حس می‌کنید امنیت رابطه‌تان به خطر افتاده است و ممکن است کسی بیش از شما بتواند به همسرتان نزدیک شود یا مورد قبول او واقع گردد.

این وضعیت اگر خیلی شدید شود، یعنی اگر فرد با کوچک‌ترین حدس و گمان، نشانه یا حرفی احساس کند امنیت رابطه به خطر افتاده است، یعنی وارد فاز بی‌اعتمادی شده و باید ریشه این بی‌اعتمادی را پیدا کنید تا بتواند دوباره امنیت خاطر و آرامش را به رابطه برگرداند.

آنچه که مهم است این است که بعد از ازدواج، افراد باید نوع روابط خود با اطرافیان را تغییر دهند و بدانند که صمیمیت رفتاری و گفتاری سابق را با دختر یا پسرهای فامیلتان نمی‌توانند داشته باشند مگر آنکه همسرشان ظرفیت پذیرش استانداردهای فامیلی خانواده همسر را داشته باشد که این امر کاملا فرهنگی می‌باشد.

گاهی حسادت به واسطه تجارب پیشین فرد با افراد است. اگر در گذشته مورد خیانت قرار گرفته باشد این امکان وجود دارد سبب آن شود که از ترس تکرار آن بیشتر طرف مقابل را تحت کنترل، نظارت و سلطه‌گری قرار دهد حتی در زمانیکه دلیلی برای شک و تردید به او وجود ندارد. باید توجه شود که هرگز درباره چیزی که همسر روی آن حساس است، به او دروغ نگویند.

گاهی اگر بد دلی و بد بینی خیلی شدید باشد یک بیماری تلقی می‌شود و اصطلاحا اختلال شخصیت پارانویید بوجود می‌آید و گاهی هم تجربیات و شکست‌های متعددی که فرد در زندگی خود داشته، او را به فردی بد بین و بی‌اعتماد تبدیل کرده است.

همچنین امکان دارد فرد شکاک فردی باشد که در گذشته وفادار نبوده و خیانت کرده و به قصد پرهیز از آنکه نکند چنین امری برای خودش اتفاق بیافتد وسواس بخرج داده و بخواهید مطمئن شود که تنها فرد مورد علاقه همسرش است. درک متقابل و همدلی از مهترین عوامل زمینه ساز برای ایجاد صمیمیت بیشتر، شور و عشق و تعهد هستند.

منبع: سلامت نیوزLeave a reply

Your email address will not be published.