صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  کافه‌ای که توسط قربا...
دی
۸
۱۳۹۴
کافه‌ای که توسط قربانیان اسیدپاشی اداره می‌شود
دی ۸ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , , ,
acid-attack-cafe-MAIN
image_pdfimage_print

ترجمه: میترا پهلوان

در این کافه زنان قربانی علاوه بر پذیرایی از مشتریان با قهوه، داستان زندگی خود را برای آن‌ها بازگو می‌کنند.

تاج محل یکی از عجایب معماری دنیا به شمار می‌رود اما در فاصله کمتر از یک کیلومتر از آن، مکانی دیگر توجه مردم را به خود جلب کرده است؛ این مکان «کافه شروز» نام دارد.

روپا، یکی از پنج زنی که کافه را اداره می‌کند و خود از قربانیان اسیدپاشی است، می‌گوید: «اولین باری که گروهی از توریست‌های هندی، شجاعتم را ستودند از شادی در پوست خود نمی‌گنجیدم، پس از آن ما هر روز مشتری‌هایی داریم که نه فقط برای صرف قهوه بلکه برای هم‌صحبتی با ما به اینجا می‌آیند.»

مشتری‌های کافه همیشه با احساس رضایت از آن خارج می‌شوند و تنها علت آن نوشیدنی‌ها یا دسرهای عالی نیست.

این کافه در سال ۲۰۱۴ در شهر آگرا در ایالت شمالی هند، اوتاپرادش با کمک انجمن «اسیدپاشی را متوقف کنید» تاسیس شد. این انجمن برای توقف خشونت علیه زنان فعالیت می‌کند و کمک‌های مالی خود را با شعار «هر چقدر توان دارید کمک کنید» جمع‌آوری می‌کند. کمک‌های مردمی برای توان‌بخشی به  قربانیان اسیدپاشی در هند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از گردانندگان کافه چانچال کوماری با ۲۰ سال سن و از قربانیان اسیدپاشی است. او پس از آنکه به درخواست ازدواج مردی پاسخ منفی داد، از سوی او مورد حمله اسیدپاشی قرار گرفت. او می‌گوید: «مشتریان ما از اقصی نقاط دنیا هستند که در مورد ما در اخبار شنیده‌اند، آن‌ها به اینجا می‌آیند تا ببینند چگونه ما، زنان قربانی اسیدپاشی با زندگی و مشکلات آن کنار آمده‌ایم.»

acid-attack-cafe-INLINE1

روپا، ریتو ساینی، گیتا ماهور و نیتو ماهور به همراه کوماری که دوران ترمیم پس از پنجمین جراحی بازسازی صورت خود را پشت سر می‌گذارد در کافه کار می‌کنند. همه آن‌ها تجربه مشابهی بعد از اسیدپاشی داشته‌اند، چندین سال با درد از دست رفتن صورتشان و ضربه روحی شدید، خود را در خانه حبس کردند. پس از سال‌ها انزوا، آن‌ها با کمپین فیسبوکی «اسیدپاشی را متوقف کنید» آشنا شدند؛ این کمپین در سال ۲۰۱۳ در روز جهانی زن تشکیل شد. این کمپین قربانیان اسیدپاشی را در مراحل پزشکی و قانونی همراهی می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند که ترومای پس از اسیدپاشی را پشت سر بگذارند. این کافه نیز یکی از ابتکارات این کمپین است.

اسیدپاشی یک واقعیت وحشتناک در هند است. بر اساس گزارش مقامات هند سالانه بیش از هزار مورد اسیدپاشی در هند اتفاق می‌افتد و این در حالیست که اکثر موارد اسیدپاشی به علت شرمساری دختر و خانواده‌اش و یا ترس از تکرار اسیدپاشی هرگز گزارش نمی‌شوند.

کمپین ۴۳۰ مورد قربانی اسیدپاشی را شناسایی کرده است که ۳۵۰ مورد از آن در دو سال اخیر اتفاق افتاده است و ۷۰ تن از آن‌ها از خدمات کمپین استفاده کرده‌اند. ۷۰٪ از قربانیان اسیدپاشی زن هستند که بیش از نیمی از آن‌ها توسط مردانی که به خواستگاری‌شان جواب رد داده‌اند مورد حمله اسیدپاشی قرار گرفته‌اند. یکی از دلایل اصلی برای بالا بودن تعداد اسیدپاشی‌ها، نبود قانون برای خرید اسید است، در هند می‌توان یک لیتر اسید را با قیمت کمتر از ۵۰ سنت خرید.

گیتا ماهور ،۴۲ ساله و دخترش نیتو، ۲۶ ساله، ۲۳ سال پیش توسط همسر گیتا مورد حمله اسیدپاشی قرار گرفتند. صورت و بینایی آن‌ها دچار آسیب شدید شده است. خواهر یک ساله نیتو بر اثر شدت جراحات از دنیا رفت. گیتا و دخترش پس از این ماجرا به علت نبود هیچ‌گونه حمایت مجبور به ادامه زندگی با همسر و اسیدپاش خود شدند. برای جلوگیری از رنج هر روزه و خشونت بیش‌تر ، کمپین تصمیم گرفت تا منبع درآمدی برای آن‌ها تهیه کند تا آن‌ها بتوانند به تدریج به خانه دیگری نقل مکان کنند.

بنیانگذار انجمن می‌گوید: «وقتی قربانیان اسیدپاشی به علت از دست دادن چهره‌شان از طرف جامعه طرد می‌شوند ضربه روحی شدیدی به آن‌ها وارد می‌شود. آن‌ها نیاز دارند که مردم آن‌ها را درک کنند تا بتوانند اعتماد به نفس خود را بازیابند.»

یکی از هدف‌های انجمن فراهم کردن کلاس‌های آموزشی برای قربانیان در رشته‌های مورد علاقه آن‌هاست. ماهور در کلاس‌های شیرینی‌پزی در هتلی شرکت می‌کند و به زودی شیرینی‌ها و کیک‌هایی را به منوی کافه اضافه می‌کند. نیتو که تقریبا بینایی خود را از دست داده است از طریق یکی از داوطلبان کمپین تعلیم آواز می‌بیند، او دوست دارد از مشتریان با خواندن آواز استقبال کند. او می‌گوید با این کار آن‌ها می‌بینند که ما به خوبی با شرایط کنار آمده‌ایم.

hhhh
ساینی که ۱۹ سال دارد قبل از اسیدپاشی برای تیم ملی والیبال هند بازی می‌کرد. یکی از اقوام او به خاطر اختلاف بر سر املاک خانوادگی به صورت او اسید پاشید. او یک چشم خود را از دست داده است و دیگر قادر به همراهی تیم برای مسابقات نیست و در حال حاضر صندوق‌دار کافه است. او می‌گوید: «بعد از آشنایی من با کمپین زندگی‌ام تغییر کرد. حمایت‌های عاطفی آن‌ها باعث شد که دوباره اعتماد به نفسم را به‌دست بیاورم و بتوانم بدون پوشاندن صورتم از خانه خارج شوم. دیگر اهمیت نمی‌دهم که مردم در مورد صورت من چگونه فکر می‌کنند.»

روپا توسط نامادری‌اش در سن ۱۲ سالگی مورد حمله اسیدپاشی قرار گرفت. او خیاطی ماهر است و لباس‌هایی که خود طراحی کرده و دوخته در کافه به فروش می‌رود. او می‌گوید کمپین نه تنها به ما کمک می‌کند که زندگی خود را اداره کنیم بلکه این امکان را به‌وجود می‌آورد که داستان زندگی هریک از ما شنیده شود.

یکی از مشتریان کافه می‌گوید: «من هفته‌ای حداقل یک بار به اینجا می‌آیم و فکر می‌کنم اگر اینجا نبود من هیچ‌وقت با واقعیت زندگی قربانیان اسیدپاشی آشنا نمی‌شدم. این واقعا تحسین‌برانگیز است که آن‌ها با وجود موانع زیاد به دنبال تحقق آرزوهای‌شان هستند. من ترجیح می‌دهم که به جای رفتن به مک‌دونالد یا جاهای مشابه به اینجا بیایم چون می‌دانم هزینه آن صرف کار انسان دوستانه‌ای می‌شود.

منبع: takepartLeave a reply

Your email address will not be published.