صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  وکالت در طلاق، نه حق...
آذر
۲۷
۱۳۹۴
وکالت در طلاق، نه حق طلاق
آذر ۲۷ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , ,
779439-e1443195292962
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه لو- وکیل خانه امن

پرسشگر: مدتی است با پسری آشنا شده‌ام. قصد ازدواج داریم و خانواده‌های‌مان نیز در جریان هستند. احتمالا تا چند ماه آینده ازدواج کنیم. اما من هیچ آشنایی با قوانین و مقررات در این زمینه ندارم. گرچه پسری را که قرار است با او ازدواج کنم خوب شناخته‌ام و فکر نمی‌کنم با او به مشکل بر بخورم اما با راهنمایی‌های یکی از دوستانم به این نتیجه رسیدم که بهتر است هنگام ازدواج چند شرط بگذارم. یکی از آن‌ها حق طلاق است. اما نمی‌دانم این کار را چگونه باید بکنم؟ باید به کجا مراجعه کنم؟ آیا شوهرم باید با این حق موافقت کند؟

وکیل خانه امن: شروط ضمن عقد نکاح یا خارج از آن به برابری حقوق زن و مرد در رابطه زوجیت کمک می‌کند، بنابراین تصمیم به جایی گرفته‌اید. در مورد سوال‌تان اول لازم است بگویم که چیزی به نام حق طلاق برای زنان در قوانین وجود ندارد. آن چیزی که به حق طلاق معروف شده است وکالت در طلاق است. منظور این است که زن بتواند خود را مطلقه کند. یعنی چون بر اساس قوانین حق طلاق با مرد است با گرفتن وکالت در طلاق از مرد، زن می‌تواند خود را مطلقه کند. این وکالت به این دلیل اخذ می‌شود که زن به هر دلیلی بخواهد از شوهر خود جدا شود اما شوهر راضی نباشد با مشکلات زیادی مواجه نشود.

به هر حال شما می‌توانید به هنگام عقدتان در دفترخانه ثبت ازدواج یا پس از آن از طریق دفترخانه‌های ثبت اسناد از شوهرتان وکالت در طلاق بگیرید. وکالت در طلاق دو نوع است، یکی وکالت مطلق به این معنا که زن هر وقت بخواهد می‌تواند به دادگاه مراجعه و خود را مطلقه کند. دومی وکالت مقید یا مشروط است. بدین معنا که زن اختیار مطلق در مطلقه کردن خود ندارد مگر اینکه شروط ذکرشده در وکالتنامه محقق نشود. به عنوان مثال اگر گفته شود که چنانچه مرد همسر دومی اختیار کند یا معتاد شود و یا اینکه با زن بدرفتاری کند، زن وکالت خواهد داشت که از طرف مرد خود را مطلقه کند. در این وکالت‌ها لازم است ابتدا شرط ذکرشده اثبات و بعد اقدام به طلاق انجام شود. مثلا اگر شرط شده باشد که در صورتی که مرد با همسر خود بدرفتاری کرد زن می‌تواند خود را طلاق دهد، زن باید ابتدا این بدرفتاری را در دادگاه ثابت کند و بعد اگر اثبات شد اقدام به مطلقه کردن خود کند.

پرسشگر: پس به نظر شما وکالت مطلق بهتر است؟

وکیل خانه امن: اگر وکالت مطلق داشته باشید به هر حال چنانچه تصمیم به جدایی بگیرید دردسر کمتری خواهید داشت.

پرسشگر: آیا برای گرفتن وکالت رضایت پسری که می‌خواهم با او ازدواج کنم لازم است؟

وکیل خانه امن: بله قطعا. این مرد است که می‌تواند به همسرش وکالت دهد. بنابراین تنها رضایت او شرط است. یعنی بدون موافقت مردی که می‌خواهید با او ازدواج کنید نمی‌توانید وکالت در طلاق داشته باشید.

پرسشگر: پس اگر بعد‌ها مشکلی پیش بیاید و بخواهم جدا شوم، با داشتن وکالت در طلاق، اگر همسرم مخالفت کند مشکلی پیش نمی‌آید؟

وکیل خانه امن: نخیر. در صورت داشتن وکالت در طلاق، عدم موافقت همسرتان نمی‌تواند مانع از جدایی شما شود.

پرسشگر: اگر این وکالت را داشته باشم و در آینده بخواهم از آن استفاده کنم، آیا باید از حقوق خودم بگذرم؟

وکیل خانه امن: اگر منظورتان حقوقی مانند مهریه است باید بگویم که استفاده از وکالت در طلاق هیچ ارتباطی با مهریه نخواهد داشت، همچنین در مورد دیگر حقوق مالی و غیر مالی. مگر اینکه در وکالتنامه و یا هر سند دیگری توافق کنید که در صورتی که زن بخواهد با وکالت در طلاق از شوهر جدا شود باید تمام یا قسمتی از مهریه را ببخشد. و یا هر شرط دیگری در چهارچوب قانون که استفاده از وکالت در طلاق را مشروط به گذشت از حقی از ناحیه زن کند.Leave a reply

Your email address will not be published.