صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  چگونه می‌توان به وال...
آذر
۲۵
۱۳۹۴
چگونه می‌توان به والدین خشونت‌گر کمک کرد
آذر ۲۵ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
Close up on a man and a woman holding hands at a wooden table
image_pdfimage_print

Photo: lolostock/Bigstock.com

ترجمه: خانه امن

خشونت در روابط والدین ممکن است بر کل خانواده از جمله کودکانی که شاهد خشونت هستند تاثیر بگذارد.

مشاهده خشونت در روابط والدین بسیار دشوار است و ممکن است احساسات گوناگونی مانند رنجش، گناه، ترس، اندوه و خشم را برانگیزد. تحمل این وضعیت به ویژه برای افرادی که در خانه زندگی می‌کنند یا خواهر و برادر کوچک‌تر در خانه دارند دشوارتر است. داشتن احساس علاقه و وابستگی به والدین طبیعی است، حتی اگر یکی از آن‌ها به نوعی خشونت‌گر باشد. اگر حس می‌کنید که مشکلی در خانواده شما وجود دارد ولی این احساسات را نیز دارید، وضعیت ممکن است سردرگم‌کننده و پیچیده شود.

معمولا افرادی از گروه‌های سنی مختلف با ما تماس می‌گیرند و اعلام می‌کنند که در روابط والدین آن‌ها خشونت وجود دارد. این افراد مانند همه افرادی که شاهد خشونت عزیزان‌شان می‌شوند می‌خواهند بدانند که چگونه می‌توانند به والدین خشونت‌گر خود کمک کنند. آن‌ها به طور طبیعی می‌خواهند وضعیت را «درست» کنند و به خشونت پایان دهند. با این که هر وضعیت منحصربه‌فرد است و رویکرد به اصطلاح «یک اندازه مناسب همگان نیست» وجود ندارد، ما بر موارد زیر تاکید می‌کنیم:

تقصیر شما نیست!

‌مهم این است که بدانید که خشونت هرگز تقصیر شما نیست و به طور کلی قربانی مقصر نیست. خود فرد خشونت‌گر تصمیم می‌گیرد که بدرفتار باشد؛ بنابراین خود او مسئول رفتارش است و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد. همچنین شما مسئول «نجات دادن» والدین خود نیستید. طبیعی است که وقت و انرژی زیادی صرف یافتن راهی برای رفع مشکلی دردناک شود ولی شما سزاوار تحمل این وضعیت نیستید.

چرا فردی خشونت‌گر می شود؟ پاسخ دادن به این سوال واقعا دشوار است زیرا هر کس شرایط خاصی دارد. آن‌چه ما می‌دانیم این است که خشونت با قدرت و کنترل ارتباط دارد؛ فرد خشونت‌گر می‌خواهد در روابط خود از قدرت و کنترل استفاده کند. رفتار فرد خشونت‌گر ممکن است فقط یک نفر یا کل اعضای خانواده را آزار دهد. به‌هرحال، هیچ‌کس سزاوار زندگی توام با خشونت نیست.

به دلایل مختلف ترک رابطه برای فرد قربانی آسان نیست

ترک رابطه شاید بهترین تصمیم به نظر برسد ولی قربانی اغلب دلایل فراوانی برای ماندن دارد. از آنجا که فرد خشونت‌گر از هیچ کاری برای حفظ قدرت و کنترل خود در رابطه فروگذار نمی‌کند، ترک رابطه ممکن است وضعیت خطرناکی برای قربانی ایجاد کند. ترک رابطه ممکن است یکی از گزینه‌های مورد نظر پدر یا مادر شما باشد ولی در این میان بسیار مهم است که بر حفظ سلامت خود متمرکز شوید و مراقب خودتان باشید.

چه کمکی از شما بر میآید؟

خیلی خوب است که می‌خواهید به والدین خود کمک کنید ولی به یاد داشته باشید که همه ما با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستیم و باید به آن‌ها توجه کنیم. اگر پدر یا مادر شما مورد آزار شریک خود قرار می‌گیرد، یعنی شریک به محدودیت‌های پدر یا مادر شما احترام نمی‌گذارد. با این که ممکن است با حسن نیت قصد کمک کردن به والدین خود را داشته باشید، لازم است با خودداری از صحبت کردن درباره موضوع در زمان نامناسب به آن‌ها احترام بگذارید. در این صورت می‌توانید به پیشنهادهای زیر فکر کنید:

ارائه حمایت عاطفی

دشوار است که بدانیم در وضعیت‌های این چنینی چه باید بکنیم ولی بیشتر قربانیان می‌خواهند طوری از دیگران کمک بگیرند که کسی به آن‌ها نگوید چه «باید» بکنند. شما می‌توانید منبع کمک به والدین خشونت‌گر باشید. یافتن راه‌هایی برای گذراندن وقت با پدر یا مادر از جمله تماشای فیلم در خانه، غذا خوردن در بیرون از خانه یا پرداختن به فعالیت مشترک به شما فرصت می‌دهد که با اطمینان با پدر یا مادر گفتگو کنید و علاقه خود را به آن‌ها ابراز کنید. می‌توانید به پدر یا مادر خود بگوید که نگران آن‌ها هستید و آن‌ها سزاوار خشونت نیستند. اگر با پدر یا مادر خود زندگی نمی‌کنید، می‌توانید پیام متنی یا ایمیل جذاب و آمیخته با محبت برای آن‌ها بفرستید یا تلفنی به آن‌ها بگویید که به فکرشان هستید و دوست‌شان دارید. این کار زحمت چندانی ندارد ولی اگر به پدر یا مادر خود بگویید که به فکرشان هستید این کار شما امید و قوت قلب فراوانی به آن‌ها می‌دهد. (ایجاد ارتباط مستقیم درباره خشونت، به ویژه از طریق پیام متنی یا ایمیل ممکن است مناسب نباشد)

اگر می‌توانید بهتر است شماره یک مرکز محلی را به پدر یا مادر خود بدهید و از آن‌ها بخواهید که با خط شبانه‌روزی تماس بگیرند. به هر حال، به یاد داشته باشید که پدر یا مادر شما فقط باید در صورتی برای کمک کردن به خودش اقدام کند که این اقدام را بی‌خطر بداند و برای آن آمادگی داشته باشد.

تشویق به مراقبت از خود و تمرین کردن آن

منظور از مراقبت از خود استفاده روش‌های مناسب با هدف حفظ سلامت و ایجاد آرامش است. افراد تحت خشونت اغلب به این دلیل از مراقبت از خود دوری می‌کنند که خود را سزاوار محبت یا دلسوزی نمی‌دانند. قرار گرفتن در وضعیت‌های تنش‌زا و ترسناک معمولا فرد را از رسیدگی به حال خود غافل می‌کند. ولی مراقبت از خود تنها راه مناسب برای مقابله با این مشکلات است. به والدین خود یادآوری کنید که مراقب از خود برای همه مهم است و بکوشید که خودتان نیز آن را تمرین کنید.

چرا مراقبت از خود اینقدر مهم است؟ زیرا با انجام دادن کارهایی که به نفع سلامت خودتان است می‌توانید خودتان را به منبع حمایت از والدین یا برادر و خواهر خود تبدیل کنید. فراهم کردن زمینه ایجاد فضای روانی امن برای حفظ آرامش در شرایط دشوار هم برای خودتان و هم برای اطرافیان‌تان سودمند است.

ایجاد برنامه ایمنی با کمک هم

برنامه ایمنی، برنامه‌ای شخصی است که شامل روش‌های حفظ ایمنی در روابط خشن، در هنگام برنامه‌ریزی برای ترک رابطه یا پس از رابطه است. برنامه ایمنی ممکن است شامل روش مقابله با احساسات، آگاه ساختن دوستان و بستگان از خشونت، انجام دادن اقدامات قانونی و… باشد. در صورت امکان با والدین و برادر یا خواهر خود، دور از فرد خشونت‌گر، گفتگو کنید و با هم برای حفظ ایمنی همه افراد برنامه‌ریزی کنید.

اگر شما با والدین خشونت‌گر زندگی می‌کنید و آنها شما را نیز آزار می‌دهند، شما حق دارید که برای گرفتن کمک اقدام کنید.

ما می‌دانیم که تحمل خشونت بسیار دشوار است و شما وضعیت خود را بهتر از دیگران می‌فهمید. این نکات بسیار کلی هستند و شما هرگز نباید از توصیه‌هایی که وضعیت شما را بدتر می‌کند پیروی کنید. استفاده از پشتیبانی، راهنمایی یا اطلاعات گام مهمی است و فواید فراوانی دارد. به یاد داشته باشید که هرگز نباید به تنهایی وارد این مسیر شوید.

منبع: The National Domestic Violence HotlineLeave a reply

Your email address will not be published.