صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ازدواج و طلاق زن ایر...
آذر
۲۰
۱۳۹۴
ازدواج و طلاق زن ایرانی مقیم خارج
آذر ۲۰ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , ,
bbb
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه لو- وکیل خانه امن

پرسشگر: ۱۷ سال پیش ازدواج کردم و صاحب یک دختر شدیم. دخترم هم اکنون ۱۴ سال دارد. از‌‌ همان ابتدا با شوهرم اختلاف داشتم به طوری که دیگر نمی‌توانستم زندگی مشترک را ادامه دهم. مرتبا من را مورد اهانت و تحقیر قرار می‌داد. رفت و آمد من با خانواده‌ام را بسیار محدود کرده بود. از طرف دیگر برادرم در کشور هلند بود و می‌خواستم به آنجا مسافرت کنم. به هر حال شوهرم موافقت کرد که به هلند بروم و اجازه داد که دخترم هم با من بیاید. در مقابل من هم مهریه‌ام را با مراجعه به دفترخانه بخشیدم. بدون اینکه از هم دیگر به صورت رسمی جدا بشویم حدود ده سال قبل به هلند آمدم و از آن موقع به بعد به ایران برنگشتم. در اینجا به دلیل برخی مشکلات از طریق دادگاه حکم طلاق گرفتم و بر اساس قوانین هلند از شوهرم جدا شدم. پدر دخترم اوایل تماس می‌گرفت اما بعد‌ها دیگر خبری از او نشد. متوجه شدم که ازدواج کرده است. هم اکنون قصد دارم برای عیادت پدرم به ایران سفر کنم. می‌خواستم بدانم با توجه به اینکه در ایران طلاق نگرفته‌ام آیا شوهرم می‌تواند مانع برگشتن من به هلند شود؟ همچنین می‌خواهم بدانم این حکم طلاق من در ایران نیز معتبر است؟ لطفا راهنمایی کنید.

وکیل خانه امن: در مورد اینکه اگر به ایران برگردید شوهرتان می‌تواند از خروج شما جلوگیری کند یا نه باید عرض کنم که این احتمال وجود دارد. شما به هنگام اخذ پاسپورت و خروج از کشور در ده سال قبل قطعا از شوهرتان اجازه گرفته‌اید اما اگر شما به ایران برگردید و شوهرتان به اداره گذرنامه برود و اجازه خروج از کشور را به شما ندهد با مشکل مواجه خواهید شد. مگر اینگه با پاسپورت هلند بروید و مانع از خبردار شدن شوهرتان بشوید. زیرا ازدواج و رابطه زوجیت شما بر اساس قوانین ایران همچنان پابرجاست مگر اینکه شوهرتان در ابران شما را طلاق داده باشد. اگر این اتفاق افتاده باشد با مشکلی مواجه نمی‌شوید اما اگر شوهرتان طلاق نداده باشد شما بر اساس قانون همسر وی محسوب می‌شوید.

در مورد سوال دوم باید عرض کنم که حکم طلاق صادره در محاکم خارج از کشور در ایران به خودی خود اعتبار ندارد. برای اعتبار بخشی به آن لازم است حکم طلاق خارجی در دادگاه های ایران تنفیذ شود. یعنی باید دادخواست تنفیذ طلاق در محاکم ایران مطرح شود که این امر نیز مشکلات خاص خود را دارد. معمولا هنگامی که زن ایرانی در خارج از کشور متقاضی طلاق شده و یک طرفه طلاق گرفته است، این حکم به سختی در محاکم ایران مورد تنفیذ و قبول قرار می‌گیرد.

پرسشگر: در مورد دخترم چطور؟ اگر دخترم هم به ایران برود آیا پدرش می‌تواند مانع خروج او شود؟

وکیل خانه امن: بله. پدر ولی قهری محسوب می‌شود. بر اساس قانون گذرنامه دختر شما برای خروج از کشور باید از پدر خود اجازه بگیرد.

پرسشگر: اگر دخترم در آینده بخواهد ازدواج کند آیا نیاز به اجازه پدرش دارد؟

وکیل خانه امن: در هلند بر اساس قوانین هلند می‌تواند ازدواج کند. در این مورد نیازی به اذن پدرش ندارد اما اگر بخواهد در ایران ازدواج کند و یا اینکه بخواهید ازدواج ایشان در ایران هم معتبر باشد، قطعا باید قوانین ایران رعایت شود. بنابراین برای قانونی بودن ازدواج نیاز به اذن پدر وجود دارد. البته اگر دخترتان در آینده بخواهد با فرد خارجی ازدواج کند تنها اذن پدر کافی نیست بلکه باید تشریفات دیگری نیز رعایت شود از جمله اینکه از دولت نیز اجازه گرفته شود. ازدواج با اتباع خارجی تشریفات خاص خود را دارد. ازدواج با اتباع غیر مسلمان ممنوع است و با اتباع خارجی مسلمان نیز منوط به اجازه دولت ایران است. همانطور که گفتم این فقط مختص به ایران است. یعنی در هلند رعایت چنین مقرراتی وجود ندارد و برای قانونی بودن ازدواج در هلند نیازی به رعایت قوانین ایران وجود ندارد.

پرسشگر: من قصد دارم در اینجا با یک مرد ایرانی که او هم شهروند هلند است ازدواج کنم. با توجه به اینکه شما گفتید ازدواج من هنوز معتبر است آیا مشکلی پیش نخواهد آمد؟

وکیل خانه امن: با توجه به اینکه شما بر اساس قوانین هلند طلاق گرفته‌اید و هم اکنون مجرد هستید، ازدواجتان در هلند مانعی نخواهد داشت اما از آنجا که این طلاق در ایران تنفیذ نشده و اعتباری ندارد شما بر اساس قوانین ایران متاهل هستید. طبیعتا ازدواج دوم از نظر حقوق ایران پذیرفته نیست. اگر بدون اینکه قانونا از شوهرتان جدا شوید ازدواج دومی داشته باشید و به ایران برگردید ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. به هر حال اگر می‌خواهید ازدواج دومتان در ایران معتبر باشد قبل از آن باید نسبت به طلاق از شوهرتان اقدامات لازم را به عمل بیاورید.Leave a reply

Your email address will not be published.