صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  وقتی پول ابزار قدرت ...
آذر
۲۰
۱۳۹۴
وقتی پول ابزار قدرت و کنترل می‌شود
آذر ۲۰ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , ,
پول-ایران
image_pdfimage_print

کا‌ترین رابینسن

ترجمه: یاسمن علایی

پول تو جیبی را که در کودکی می‌گرفتید به خاطر بیاورید؛ آن را برای خریدن چیز مهمی پس‌انداز می‌کردید و یا در‌‌ همان لحظه با بی‌قراری تا مغازه می‌دویدید و همه آن را یک‌جا خرج می‌کردید و بعد هم دچار شوک قندی از خرید آن همه شکلات می‌شدید.

حالا تصور کنید که در بزرگسالی این خرجی را بگیرید. اما این‌بار نه از طرف والدین‌تان که از شریک زندگی‌تان. این خرجی نه تنها برای‌تان احساس لذت و هیجان نمی‌آورد بلکه با حس زندانی بودن، نا‌امیدی و شاید خشم و انزجار همراه باشد. شاید این خرجی برای خرید اقلام روزانه کافی باشد، اما ممکن است این‌طور نباشد و شریک زندگی‌تان هم همیشه رسید خرید‌های‌تان را چک کند.

پول در یک رابطه می‌تواند یک عامل اضطراب‌برانگیز باشد. وقتی پای مشکلات مالی، قبض‌های پرداخت نشده و ملاحظات و صرفه‌جویی‌های لازم برای جمع کردن اندوخته برای آینده در میان باشد، پول می‌تواند به یک منبع مناقشه و کش‌مکش تبدیل شود. در یک رابطه سالم، هر یک از طرفین رابطه احساس می‌کند که در هر تصمیم‌گیری نظر او هم مهم تلقی می‌شود، حتی وقتی این تصمیم‌گیری در مورد پول باشد.

در رابطه‌ای که در آن به‌نحوی خشونت فیزیکی یا عاطفی برقرار است معمولا شخص خشونت‌گر به قدرت و کنترل خود در زمینه مالی وسعت می‌بخشد. این کار خشونت مالی یا اقتصادی نام دارد و تشخیص آن کار آسانی نخواهد بود. خشونت مالی می‌تواند در موارد خفیف زمانی اتفاق بیافتد که شخص خشونت‌گر برای شریک زندگیش مشخص کند که چه چیزهایی را باید و چه چیزهایی را نباید بخرد، و اما می‌تواند به اندازه‌ای شدید باشد که شخص خشونت‌گر شریک زندگیش را حتی برای دسترسی به حساب پس‌اندازشان نیز محدود کند.

این خشونت می‌تواند شکل‌های مختلفی به خود بگیرد:

  • شخص به شریک زندگی‌اش خرجی می‌دهد و سپس به دقت نحوه خرج کردن آن را زیر نظر می‌گیرد و یا پس از هر خرید خواستار رسید آن می‌شود.
  • حقوق شریک زندگیش را در حساب بانکی خود واریز می‌کند و از دسترسی او به آن جلوگیری می‌کند.
  • از دسترسی شریک زندگی خود به حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند.
  • از کار کردن شریک زندگی‌اش جلوگیری می‌کند و یا ساعات کاری او را محدود می‌کند.
  • حد تعیین شده برای کارت‌های اعتباری‌‌ای را که به نام شریکش است پشت سر می‌گذارد و یا با نپرداختن قبوض کارت‌های اعتباری موجب تخریب اعتبار بانکی او می‌شود.
  • از شریک زندگیش و یا از خانواده او پول می‌دزدد.
  • بدون اجازه شریک زندگیش از حساب پس‌انداز کودکان‌شان پول برداشت می‌کند.
  • از دادن پول، غذا، لباس یا دارو به شریک زندگیش امتناع می‌کند.
  • با وجود زندگی در منزل شریک زندگیش از کار کردن و یا هرگونه مشارکت در امور خانه سر باز می‌زند.
  • شریک زندگیش را مجبور می‌کند تا مالیات برگشتی‌اش را به او بدهد و یا تمام مالیات برگشتی مشترک‌شان را برای خود مصادره می‌کند.

وقتی یک شریک خشونت‌گر کنترل امور مالی را در دست دارد، برنامه‌ریزی برای داشتن آینده‌ای مستقل از او دشوار خواهد بود. خوشبختانه سازمان‌های بسیاری وجود دارند که به قربانیان خشونت‌های خانگی و سوء‌استفاده‌های مالی یاری می‌رسانند. این گروه‌ها می‌توانند با ایجاد برنامه‌هایی از قربانیان این روابط که حال تصمیم به ترک شریک زندگی‌شان گرفته‌اند حمایت کنند و همچنین به ثبات و استقلال مالی و خودکفایی آن‌ها یاری رسانند.

منبع: The HotlineLeave a reply

Your email address will not be published.