صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  حمایت از شریک جدید ز...
آذر
۱۹
۱۳۹۴
حمایت از شریک جدید زندگی‌ که قربانی خشونت بوده است
آذر ۱۹ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
Through a glass shot of beautiful young couple looking at each other and smiling while enjoying coffee in cafe together
image_pdfimage_print

Photo: gstockstudio/Bigstock.com

ترجمه: خانه امن

اگر شریک فعلی زندگی شما نجات‌یافته‌ خشونت خانگی است، ممکن است از خودتان بپرسید که چگونه می‌توانید از او حمایت کنید و در عین حال رابطه‌ای سالم با او ایجاد کنید. داشتن رابطه‌ای سالم پس از یک موقعیت خشونت خانگی امکانپذیر است، اما نیازمند فرایندی است و نکاتی را باید در نظر گرفت.

به علت خشونت قبلی (اعم از جسمی، عاطفی، کلامی، جنسی، و یا مالی)، به احتمال زیاد شریک زندگی شما تا اندازه‌ای استرس پس از سانحه را تجربه خواهد کرد. استرس پس از سانحه شرایطی از سلامت ذهنی است که علت بروز آن، یک واقعه آسیب‌زا یا مجموعه‌ای از رویدادهایی است که شخص آن‌ها را تجربه می‌کند یا شاهد آن‌ها است. نشانه‌های آن ممکن است شامل یادآوری خاطرات گذشته و اضطراب شدید و همچنین افکار غیرقابل کنترل درباره‌ تجربه‌ها باشد. از نظر نجات‌یافتگان خشونت، شاید حتی پس از پایان یک رابطه‌ خشونت‌آمیز، بسیار مشکل باشد که بتوانند احساس “عادی” داشته باشند، زیرا ذهن و جسم آن‌ها ممکن است با وجود شرایط جدید نیز تجربه‌های گذشته را دوباره تجسم کند. آگاهی از این مسئله می‌تواند به شما کمک کند که به ضربه روحی گذشته‌ آن‌ها حساس باشید و در عین حال متوجه باشید که این ضربه‌ روحی نه ارتباطی با شما دارد و نه علت آن شما هستید.

در زیر، توصیه‌هایی به شما ارائه می‌شود که می‌توانید برای کمک به شریک زندگی خود به کار بگیرید:

ارتباط برقرار کنید. ممکن است شریک زندگی شما دوست نداشته باشد درباره‌ جزئیات رابطه‌ گذشته‌ خود با شما صحبتی کند، که ایرادی ندارد. در این زمان، خوب است که بدانید محرک‌های شریک زندگی شما چه چیز‌هایی هستند و چه چیزی باعث می‌شود او احساس امنیت و یا عدم‌امنیت کند. ممکن است شریک زندگی شما نتواند این‌ها را فوراً بیان کند، اما آن‌ها را تشویق کنید که راحت با شما صحبت کنند، و یادآوری کنید که در کنارشان هستید تا به آن‌ها کمک کنید. شفاف بودن درباره‌ حد و مرزها در رابطه می‌تواند به شریک زندگی شما کمک کند تا در حین پیشرفت رابطه، احساس امنیت بیشتری کند، و زخم‌هایش التیام یابند.

سلامت شخصی را تشویق کنید. مراقبت از خود و سلامت شخصی برای هرکسی اهمیت دارد، مخصوصاً برای کسی که درحال بهبود از یک رابطه‌ خشونت‌آمیز است. شریک زندگی‌تان را تشویق کنید که یک برنامه‌ سلامت شخصی ایجاد کند و به طور مرتب مراقبت از خود را تمرین کند. حوصله کنید و این کارها را خود نیز انجام دهید؛ مراقبت از خود نه ‌تنها برایتان خوب است، بلکه به شما کمک می‌کند که قوی بمانید و از لحاظ عاطفی برای شریک زندگی‌تان حضور داشته باشید. ممکن است در برنامه‌های سلامت، هر یک از شما با مشاور خودتان کار کنید، یا این برنامه، فعالیت‌هایی را در برگیرند که شما از انجام آن‌ها باهم و جداگانه لذت ببرید. ما قویاً توصیه می‌کنیم که مشاوره بخواهید و به دنبال گروهایی باشید که اختصاصاً برای نجات یافتگان خشونت خانگی و اختلال استرس پس از سانحه هستند. این گونه، نه‌تنها شریک زندگی شما می‌تواند مورد حمایت قرار بگیرد، بلکه به شما هم کمک خواهد کرد تا شرایطی را که شریک زندگی‌تان تجربه می‌کند، بهتر درک کنید. در صورتی که جهت پیدا کردن منابع محلی به کمک نیاز دارید.

سیستم‌های حمایتی بسازید. سیستم حمایتی، شبکه‌ای است از افراد – اعضای خانواده، دوستان، مشاوران، همکاران، مربیان، و غیره – که شما به آن‌ها اعتماد دارید و هر زمان که به حمایت عاطفی نیاز دارید، می‌توانید به آن‌ها رجوع کنید. هم برای شما و هم برای شریک زندگی‌تان بسیار خوب است که سیستم‌های حمایتی خود را بسازید طوری که مجبور نشوید برای حمایت فقط به یکدیگر متکی باشید؛ مسأله‌ای که می‌تواند طاقت‌فرسا و مخرب رابطه باشد.

باید تأکید کنیم با این که شریک زندگی شما به حمایت‌تان نیاز دارد، اختلال استرس پس از سانحه نمی‌تواند بهانه‌ای برای شریک شما باشد که با شما پرخاشگرانه رفتار کند.درست مانند شریک زندگی‌تان، این حق شما است که احساس امنیت کنید و با شما با احترام رفتار شود، و اگر در هر لحظه‌ای، این رابطه نیاز‌های شما را برطرف نکند و یا باعث نا‌آرامی شما شود، اشکالی ندارد که یک قدم به عقب بگذارید و به خود اندکی فضا برای نفس کشیدن بدهید. به یاد داشته باشید که ممکن است شریک زندگی‌تان را دوست داشته باشید و بخواهید به او کمک کنید، اما این وظیفه‌ شما نیست که آن‌ها را “اصلاح” کنید. در همین راستا، احترام گذاشتن به درخواست شریک زندگی‌تان برای داشتن فضا اهمیت زیادی دارد. ممکن است یکی از چیزهایی که می‌توانید برای درمان شریک زندگی‌تان فراهم کنید، احترام گذاشتن به حقوق شریک زندگی‌تان در داشتن کنترل بر نقش وی در این رابطه باشد، حتی اگر به این معنی باشد که این رابطه در آن لحظه به جلو پیش نمی‌رود.

منبع: The HotlineLeave a reply

Your email address will not be published.