صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زمینه‌های فرهنگی -اج...
خرداد
۱۳
۱۳۹۲
زمینه‌های فرهنگی -اجتماعی تک‌زیستی بررسی شد
خرداد ۱۳ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

kako funعکس: kakofun.com

کارشناس مطالعات زن‌ وخانواده، از بین رفتن خانواده مبداء (فوت والدین، گسست خانواده) و ناکارآمدی خانواده مبداء (بالارفتن سن ازدواج دختران و عدم برخورد مناسب خانواده، فرار از ازدواج اجباری، رهایی از مشکلات خانواده گسترده، فرار از خانواده نابسامان، تغییر، تقلیل در کارکرد‌های خانواده) را از عوامل خانوادگی تک‌زیستی دختران بیان کرد.

 در نشست دکتر محمدتقی کرمی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه و پاپی‌نژاد، کارشناس ارشد مطالعات زنان؛ دیدگاه‌های خود را درباره زمینه‌های فرهنگی_ اجتماعی تک‌زیستی دختران بیان کردند و دکترسیدمهدی اعتمادی‌فر، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، به عنوان کارشناس به نقد و بررسی پژوهش صورت گرفته پرداخت.

پاپی‌نژاد در ابتدای این نشست با بیان مساله مورد بررسی در این پژوهش گفت: نهاد خانواده به عنوان نخستین نهاد بنیادین جامعه است، به همین لحاظ بدیهی است که هرگونه اختلالی در این نهاد، به اختلال در سایر نهادها و سازمان‌های اجتماعی منجر خواهد شد. در سال‌های اخیر تضعیف یا فروپاشی احتمالی خانواده، افزایش فردگرایی در روابط خصوصی منجر به افزایش نگرانی درخصوص خانواده شده زیرا از آنجا که خانواده مقتدر مبنای جامعه مقتدر است، فروپاشی خانواده می‌تواند منجر به فروپاشی جامعه شود.

او در ادامه با اشاره به ضرورت مطالعه در این زمینه افزود: یافته‌های این پژوهش نشان داد زمینه نامساعد خانوادگی، زمینه‌های اجتماعی فرهنگی و نیازهای اقتصادی از مهم‌ترین بسترهای موجود و زمینه ساز اقدام به تک‌زیستی اجباری دختران جوان است.

او در ادامه با اشاره به مواردی چون تجرد ناخواسته، فرار از فشارهای اجتماعی، ازدواج مناسب، مهاجرت تحصیلی، تک زیستی متاثر ازگروه همسالان و زمینه نامساعد اقتصادی و اشتغال، به عنوان زمینه‌های فرهنگی اجتماعی این پدیده افزود: باید توجه داشت این پدیده نیز همانند بسیاری از پدیده‌های اجتماعی دیگر آسیب ها و مشکلاتی را نه تنها برای دختران تک زیست بلکه برای جامعه ایجاد خواهد کرد و زمینه ساز آسیب‌های جدی برای خانواده می‌گردد.

پاپی‌نژاد درباره آثار مخرب تجربه تک‌ زیستی دختران مجرد اظهار داشت: از مهم‌ترین اثرات این پدیده، تنهایی، ناامیدی، اضطراب، افسردگی، خلا محبت واقعی و آرامش درکنار خانواده، نداشتن احساس امنیت، عدم پذیرش این سبک زندگی از سوی افراد جامعه  و ازهمه مهم تر عدم تعلق به خانواده و شکل گیری احساس پوچی به مرور زمان در زندگی است.

دکترمحمدتقی کرمی در تکمیل مطالب بیان شده افزود: دختر تک زیست به کسی گفته می‌شود که علت دوری از خانواده یا مهاجرتش، ادامه تحصیل نباشد بلکه به دلایلی چون ازدواج یا موقعیت‌های دیگر با افقی نامعلوم از آینده رو به تک زیستی آورده باشد. از این رو در نمونه‌های این پژوهش مهاجرت دختران برای تحصیل، زنان مطلقه و بیوه جزو جامعه آماری قرار ندارد.

در ادامه این نشست دکتر اعتمادی اظهار کرد: انسجام از لحاظ روش و تئوری، بداعت موضوعی را از نقاط قوت و مثبت پژوهش صورت گرفته دانست و نظریاتی را در این مورد ارائه کرد.

منبع:  http://goo.gl/5iX8LLeave a reply

Your email address will not be published.