صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ۷۱ درصد زنان از طریق...
آذر
۱۳
۱۳۹۴
۷۱ درصد زنان از طریق همسران‌شان به اچ‌آی‌وی مبتلا شده‌اند
آذر ۱۳ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , ,
3538898056_0cb30e5758_z
image_pdfimage_print

Photo: Sham Hardy

رئیس اداره کل کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دلیل ابتلای ۷۱ درصد زنان مبتلا به اچ.آی.وی/ایدز را از طریق همسران آنان عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، عباس صداقت روز سه‌شنبه ۱۰ آذر در نخستین جشنواره ترویج زایمان طبیعی گفت که شوهران این زنان این ویروس را از طریق رابطه جنسی محافظت نشده به همسر خود منتقل کرده اند.

تولد نوزادان مبتلا به اچ.آی.وی
صداقت به نوزادانی اشاره کرد که از مادران مبتلا به اچ.آی .وی / ایدز به دنیا می آیند. رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت تاکید کرد: «کارشناسان و پزشکان در مواجهه با زنان باردار باید همواره احتمال ابتلای مادر به اچ.آی.وی را در نظر بگیرند و هنگام مراجعه او، آزمایش ایدز را لحاظ کنند.»

وی ادامه داد: «اگر مداخلات درست کارشناسانه برای مادر مبتلا وجود داشته باشد، احتمال اینکه عفونت به فرزندش منتقل شود به کمتر از ۲ درصد خواهد رسید.»

تفاوت آمار جهانی مبتلایان با آمار منطقه
رئیس اداره ایدز در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد که شمار مبتلایان به اچ.آی.وی/ ایدز در جهان از سال ۲۰۰۰ کاهش یافته است؛ این در حالی است که این موضوع در سطح منطقه شمال آفریقا و مدیترانه شرقی متفاوت است.

علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخیرا اعلام کرد که بیش از ۵۰ هزار مبتلا به اچ.آی.وی/ایدز در کشور ناشناخته مانده اند و می توانند ویروس ایدز را گسترش دهند.

سیاری افزود: «در زمان حاضر تخمین زده می شود که بین ۸۰ تا ۹۰ هزار تن در کشور با اچ آی وی زندگی می کنند این در حالی است که فقط ۲۹ هزار و ۴۱۴ مبتلا در کشور شناسایی شده اند و بیش از ۵۰ هزار تن نیز ناشناخته اند.Leave a reply

Your email address will not be published.