صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  «ایدز تجسمی»و نمادی ...
آذر
۱۰
۱۳۹۴
«ایدز تجسمی»و نمادی با رنگ عشق
آذر ۱۰ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , ,
aids-108235_960_720
image_pdfimage_print

 فیروزه فروزانفر- روزنامه نگار

«ایدز تجسمی» نام گروهی از هنرمندان بود که در سال ۱۹۹۱ در شهر نیویورک دور هم جمع شدند تا روشی برای تشویق مردم و دولت ها برای مقابله با بیماری ایدز پیدا کنند. این ۱۲هنرمند تصمیم گرفتند با به کار گیری هنر و هنرمندان با این بیماری مقابله کنند. آنها ایده روبان قرمز را انتخاب کردند. ایده ای که بعدها تبدیل به نماد جهانی برای اطلاع رسانی و آشنایی با این بیماری شد.

“آلن فریم ” یکی از اعضای گروه “ایدز تجسمی” که عکاس بود در این باره می گوید: ما باید از هنرمندان استفاده می‌کردیم. آن روزها درست مثل این بود که ایدز یک شبه کل جامعه هنری نیویورک را می‌بلعید حتی پاتریک اوکانل، بنیانگذار این گروه مبتلا به ایدز بود. ما به دنبال نمادی پرشور بودیم و دریکی از جلسات ابتکاراستفاده از روبان به سرمان زد، اما سوال این بود که چه رنگی برای روبان مناسب است. پس از بحث و گفت و گو بین گروه بالاخره در مورد انتخاب رنگ قرمز به توافق رسیدیم. روبان قرمز در واقع اولین روبانی بود که به عنوان نماد جهانی یک بیماری انتخاب شد و سایر روبان های رنگی مانند روبان صورتی که نماد اطلاع رسانی درباره سرطان پستان است از آن الهام گرفتند.

هر چند که آلن معتقد است روبان قرمز اولین بار به وسیله این گروه انتخاب شد اما پیش از آن برخی از خانواده‌های سربازان آمریکایی، روبان زردی بر در خانه‌هایشان نصب می‌کردند. این روبان زرد نشان‌گر امید و دیدار مجدد آنان با خانواده‌هایشان بود.

آلن در ادامه تعریف خاطراتش از آن روزها که جهان در ترس شیوع این بیماری به سر می برد می گوید: “پاتریک در تاتر برادوی دوستانی داشت و همان سال قرار بود مراسم مفصلی برای بزرگداشت یک هنرمند برگزار شود . گروه «ایدز تجسمی» سه هزار روبان قرمزی را که آماده کرده بودند به محل برگزاری مراسم تحویل دادند. اما اتفاقی که افتاد هرگز برای آنها قابل تصور نبود. هنگام پخش سراسری مراسم از تلویزیون، «جرمی آیرنز» هنرپیشه معروف انگلیسی در حالی که یکی از این روبان ها را بر سینه داشت، در برابر دوربین‌ها ظاهر شد. همه مهمان ها و شرکت کنندگان روبان قرمز را به سینه زدند و از همان جا این نماد فراگیر شد.

آلن ازاینکه هیچوقت «گروه ایدز تجسمی» از روبان قرمز کسب درآمد نکرد و آن را بعنوان ابزاری قدرتمند علیه این بیماری استفاده کرد احساس افتخار می کند . او می گوید رنگ روبان برای ما نقش عشق بود .

اما انتخاب روبان قرمز چند سال بعد از انتخاب اول دسامبر بعنوان روز جهانی ایدز انجام شد . در واقع سال  ۱۹۸۸چنین روزی برگزیده شد تا کارزاری برای مبارزه با این بیماری با هدف افزایش بودجه‌ها ، گسترش آگاهی و آموزش تدارک دیده شود ، جهان فهمیده بود بدون کارزارعمومی ایدزبشریت را خواهد بلعید.

از آن سال تاکنون هر سال چنین روزی با شعارها و تلاش هایی چون ” ایدز و زنان ، ایدز و خانواده ، ایدز و کودکان و نوجوانان ، مقابله با بد نامی و تبعیض ، دسترسی جهانی و توانمند سازی ، حقوق مشترک ، مسئولیتهای مشترک ، به صفر رساندن موارد جدید آلودگی و مرگ ناشی از اچ آی وی و موضوعاتی مهم در این زمینه برگزار شده است .

همچنین شعار روز جهانی ایدز در سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، “ به صفر رساندن موارد جدید آلودگی و همچنین مرگ ناشی از اچ آی وی است. (Getting to Zero)

ایدز بیماری است جرم نیست

اولین موارد ایدز در ایالات متحده امریکا در سال ۱۹۸۱ دیده شد.ولی اطلاعات کمی در مورد منبع بیماری وجود دارد. در واقع دولت امریکا اطلاعاتی کمی در این باره منتشرکرد. البته ممکن است هرگز به محل و زمانی که اولین بار HIV در آنجا پدید آمد پی نبریم اما آنچه مسلم است٬ در میانه قرن بیستم، آلودگی با HIV بصورت همه گیری در سراسر جهان مطرح شد . آنچه که امروزبعنوان ایدز از آن یاد می شود. کارشناسان معتقدند این گسترش سریع به دلایلی چون مسافرت های بین المللی، سازمانهای انتقال خون و استفاده گسترده از مواد مخدر تزریقی بستگی داشت .

از سوی دیگر انتقال این بیماری اغلب از طریق تماس جنسی یا تزریق مشترک در معتادان صورت می گیرد که در هر کدام شانس انتقال بیماری متفاوت است. عوامل متعدد دیگری که باعث افزایش یا کاهش احتمال انتقال می شود، بعنوان مثال استفاده صحیح از کاندوم در حین رابطه جنسی باعث کاهش انتقال یا دریافت ویروس در حدود ۸۰ درصد می شود. برعکس داشتن بیماری مقاربتی و یا میزان بالای ویروس ایدز درخون (که در مراحل اول و آخربیماری اینگونه است) میتواند خطر انتقال را افزایش دهد.

البته رابطه جنسی مقعدی، واژینال، دهانی از جمله مواردی است که موجب انتقال ویروس می شود. همچنین گازگرفتگی، آب دهان، استفاده مشترک از وسایل جنسی، استفاده مشترک از سوزن در اعتیاد تزریقی و تماس با سوزن و وسایل پزشکی آلوده به ویروس می تواند ویروس را منتقل کند. بیماری های مقاربتی که همراه با زخم یا التهاب هستند نیز در انتقال ویروس نقش تعیین کننده ای بازی می کنند.

گروه‌ های در معرض خطر چه کسانی هستند

ـ  شرکای جنسی افراد مبتلا

ـ  افرادی‌ که شرکای جنسی متعدد دارند.

ـ  کارگران جنسی

ـ‌  همجنس گرایان

ـ‌  خالکوبی‌های دست جمعی

ـ  مبتلایان به بیماری های آمیزشی و افراد مبتلا به زخم‌های تناسلی

ـ  رانندگان عبوری‌ از مرزها

– کسانی‌ که از پیوند‌های متعدد و دیالیز مکرر استفاده می‌‌کنند و رعایت احتیاط ‌های همه جانبه را نمی ‌کنند.

ـ  معتادین تزریقی که از سرنگ و سوزن مشترک استفاده می‌کنند.

ـ‌  همسران افراد مبتلا

–  مصرف الکل، مواد مخدر و یا روانگردان قبل از برقراری تماس جنسی که احتمال خشونت های جنسی را افزایش می دهد .

–  تماس جنسی محافظت نشده ( عدم استفاده از کاندوم)

لازم به ذکر است این بیماری با علایمی چون حالت شبیه سرماخوردگی که بلافاصله بعد از عفونت رخ می‌هد همراه است. (علائمی نظیر تب، گلودرد، بزرگی غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات ، سر درد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ، کاهش وزن، اسهال و گاهی دانه های جلدی و یا تظاهرات عصبی)

آموزش جنسی الزامی است

دولت ها و خانواده ها باید به آموزش های جنسی برای جوانان فکر کنند . آنها در این زمینه وظیفه و مسوولیت دارند .  آنها باید برنامه ای در حوزه های مختلف طراحی کنند که روندی ازفراگیری و تحصیل مجموعه ای ازاطلاعات و دانش برای جوانان را در بر می گیرد . روندی که که برای شکل دادن به طرز برخورد و روش رفتاری و باورهایشان درباره موضوع روابط جنسی الزامی است . همچنین جوانان را باید ازهویت جنسیشان آگاه خواهد کرد و به آنها آموزش داد که روابط جنسی صحیح چیست وچه روابطی برای آنان نادرست است. استفاده از تجربه دیگر کشورها می تواند مفید باشد .

همچنین آموزش صحیح مسایل جنسی، این فرصت را به جوانان می دهد تا درباره دلایل روابط جنسی و ارتباط آن با بیان احساسات فکر کنند و به این ترتیب به خود و دیگران و عقاید و احساسات و تصمیمات هر شخص در حوزه روابط جنسی احترام بگذارند.

بایستی به جوانان فرصت تفکر درباره تفاوتهای مرد و زن، و تفاوتهای نژادی و نحوه تاثیر آن بر مسایل جنسی داده شود تا ازرابطه سالم جنسی درک درستی داشته باشند.

نکته مهم دیگر در آموزش مسایل جنسی، تفهیم تاثیر منفی خشونت (در روابط جنسی) و سواستفاده های جنسی بر روابط اشخاص با یکدیگر است.

آزمایش قبل از ازدواج

درباره آزمایش قبل از ازدواج نظرات متفاوتی وجود دارد . بعضی معتقدند انجام اجباری تست برای همه، به نوعی نقض حریم شخصی افراد به عنوان یکی از اصول اساسی حقوق بشر است.

عده ای نیز چنین آزمایش هایی را نوعی تبعیض اجتماعی (درصورت آلوده بودن) تلقی می کنند . آزمایش های که ممکن است بیش از ترغیب افراد منجر به گریز آنان شود.

برخی دیگر هم بخاطر تردید در درستی جواب آزمایش، نسبت به انجام آن مخالفت هستند . آنها فکر می کنند جواب اشتباه (مثبت کاذب) باعث ویران شدن زندگی فرد می شود

در بسیاری از کشورها از جمله ایران، آزمایش تشخیص ویروس ایدز قبل از ازدواج بصورت اجباری انجام نمی شود اما اگر زنی یا مردی به این بیماری مبتلا بود و به هر دلیلی از گفتن بیماری به همسر آینده اش خودداری کرد وظیفه دولت در کنترل و انتقال بیماری چگونه تعبیر می شود.

راه حل چیست؟

شاید بهتر باشد بجای انجام تنها تست اچ‌آی‌وی از کسانی که قصد ازدواج دارند، آزمایش کامل سلامت انجام شود که شامل تست هایی همچون دیابت، تالاسمی، هموفیلی و بقیه بیماریهای مقاربتی  است . با این روش می توان سازگاری زوجین را کاملتر بررسی کرد و اگر یکی از آنها، اچ‌آی‌وی مثبت باشد بعنوان عدم سازگاری تست های پزشکی به آنها اعلام کرد تا و برچسب اچ‌آی‌وی به آنها زده نشود.

از بیمار مبتلا به ایدز نترسید

نادر روبرویم نشست و گفت من ایدز دارم. نادر تنها ۲۲ دارد واین بیماری را از شریک جنسی اش گرفته است . نادر می گوید او از کاندوم استفاده نمی کرد و فکر نمی کردم که ممکن است ایدز داشته باشد و به من نگوید.

نادر از شروع بیماری اش می گوید و از مراحلی که طی کرده و احساساتی که با آن دست به گریبان است .  پس از ساعتی وقت خداحافظی بغلش می کنم و صورتش را می بوسم و به خودم تذکر می دهم که از بیمار مبتلا به ایدز نباید ترسید چرا که راه های انتقال صریح و روشن است و زندگی با افراد مبتلا در صورت رعایت نکات بهداشتی بی خطر.Leave a reply

Your email address will not be published.