صفحه اصلی  »  سازمانهای غیر دولتی  »  یک کار داوطلبانه انج...
آذر
۱۰
۱۳۹۴
یک کار داوطلبانه انجام بدید!
آذر ۱۰ ۱۳۹۴
سازمانهای غیر دولتی
۱
, ,
1736525
image_pdfimage_print

انجام دادن کارهای داوطلبانه یک بده و بستان دو طرفه است. خیلی ها به خاطر اینکه چنین تجربه ای رو تا به حال نداشتند نمیدونن که آدم با داوطلب شدن در واقع بیشتر به خودش کمک میکنه. میپرسید چرا؟

با اینکه در کشور ما هنوز کلی راه هست تا این جور فعالیت ها جا بیفتند، اما کم و بیش باNGO های مختلف (نهادهای غیر دولتی) آشنا هستیم. برای فعالیت در یک نهاد غیر دولتی، شما کافیه کمی وقت و حوصله بگذارید. لازم نیست هفته ای ۵ روز وقتتون رو بهش اختصاص بدید، چون از زندگی میفتید و دیر یا زود کار داوطلبانه رو کنار میگذارید. اما همه ی ما میتونیم یک صبح تا ظهر یا یک عصر دلگیر جمعه رو برای این کار کنار بگذاریم. انجمن های زیادی با زمینه های کاری مختلف وجود دارن. انجن حمایت از کودکان کار، مراکز درمان بیماری های خاص، خانه های سالمندان و…

اما اگه دنبال دلیل محکمی برای شروع فعالیتتون میگردید، به ادامه ی مطلب دقت کنید.

مزایای انجام دادن کار داوطلبانه:

از خجالتی بودن در بیاین! خیلی ها به طور ذاتی برونگرا هستند و با صحبت کردن توی جمع و برقرار کردن روابط اجتماعی مشکلی ندارند. اما یک دسته ی دیگه از افراد هستند که هیچ جا این فرصت رو به خودشون ندادن که با استرس حضور در جمع یا صحبت کردن برای یک عده کنار بیان. توی مدرسه و دانشگاه هم کمتر بهایی به این مشکل داده میشه. کار داوطلبانه میتونه یک فرصت خوب باشه برای اینکه از خجالتی بودن دربیاین و کمی سخنرانی کردن رو یاد بگیرید. میتونید پله ی اول رو با درس دادن به بچه های دبستانی شروع کنید. آیا میتونید راحت و روان و خالی از اضطراب به بچه های کوچولو که چشمهاشون رو به شما دوختن صحبت کنید؟ این فرصت رو از دست ندین!

اعتماد به نفس رو بالا ببرید! میدونید کارهای داوطلبانه چقدر روی اعتماد به نفستون تاثیر مثبت میذاره؟ آدم اگه هیچ هیچ هیچ کار مفیدی هم توی زندگیش انجام نده، اما هفته ای یک روز خودش رو برای کمک کردن به جامعه اش اختصاص بده، احساس رضایت رو به دست میاره. اگه واقعا بازدهی روزانه ی خودتون مشکل دارین، چرا از این راه استفاده نمیکنید؟

چیزهای جدید یاد بگیرید! توی هر نهاد خیریه ای که قرار هست کار کنید، یک چیزی برای یاد گرفتن هست. مثلا از درس دادن به کودکان کار شیوه های مختلف تدریس رو یاد بگیرید و از کار کردن در خانه سالمندان روحیات و مشکلات سالمندان رو. اگر قرار هست که آدم تا آخر عمرش هر روز چیز جدیدی یاد بگیره، کار داوطلبانه به نظر گزینه ی خوبی میرسه!

در پیشرفت جامعه خودتون سهیم باشید. اگه دوست دارید کشور و جامعه مون زود پیشرفت کنه، اگه دوست دارید همه ی بچه ها و حتی بزرگسال ها سواد یاد بگیرن، و هیچ کس فکر نکنه که هیچوقت به آرزوهاش نمیرسه، شما هم باید دست به کار بشید. سوادآموزی به چند تا خانوم خونه دار که علاقه مند به یاد گرفتن هستند میتونه کیفیت زندگی بچه هاشون و حتی نسل های بعد تر از اونها رو هم بالا ببره! یعنی شما با هفته ای سه چهار ساعت میتونید روی کیفیت زندگی یک خانواده تاثیر بذارید. آیا این لذت بخش نیست؟

به زندگی دیگران امید بدین! وقتی یک نوجوان شاغل که در حین کار کردن داره تلاش میکنه برای کنکور خودش رو آماده کنه میبینه که یک نفر فقط به خاطر فعل “کمـــــک کـــــــردن” داره از وقتش میگذاره تا یک نفر دیگه هم بتونه توی زندگیش پیشرفت کنه، کلی انگیزه و امید میگیره. این موضوع برای هر نهاد دیگه ای صدق میکنه. اختصاص دادن وقت برای دیگران به طور داوطلبانه نشون میده که پیشرفت و خوشحالی دیگران برای شما مهم هست. به دیگران امید ببخشید و نشون بدید که تنها نیستند.

منبع: رنگی رنگی  1. ساناز said on آذر ۱۱, ۱۳۹۴

    من خیلی علاقمند به چنین کارهایی هستم ولی نمی دونم این انجمنها کجاست و از کجا می شه پیدا کرد

Leave a reply

Your email address will not be published.