صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ثبت ازدواج و وضعیت ح...
آذر
۷
ثبت ازدواج و وضعیت حقوقی فرزند در نکاح موقت
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , ,
162403-236
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه لو- وکیل خانه امن

پرسشگر: با سلام. خانم ۳۵ ساله ای هستم که تقریبا ۱۰ ماه قبل با مردی آشنا شدم و تصمیم به ازدواج با او گرفتم. ما توافق کردیم که ازدواجمان در ابتدا به صورت موقت باشد. یعنی به مدت یکسال ازدواج موقت کنیم و پس از آن در صورت توافق هر دو، ازدواج دائم کنیم. به یکی از مراکز صیغه مراجعه کردیم و صیغه محرمیت خواندیم اما به دفترخانه برای ثبت ازدواج نرفتیم. یعنی در آن مرکز به ما گفتند که نیازی به ثبت در دفترخانه ندارید مگر اینکه خودتان تمایل داشته باشید. ما هم نیازی به ثبت ندیدیم. ۶ ماه پس از گذشت ازدواجمان متوجه شدم که باردار هستم. با شوهرم این امر را در میان گذاشتم. ابتدا شوهرم اصرار می کرد که باید کورتاژ کنم اما بعد منصرف شد. من هم نمی خواهم این کار را انجام دهم. به هر حال هم اکنون بیش از چهار ماه است که باردار هستم و از طرف دیگر مدت ازدواج موقتمان دو ماه دیگر به پایان می رسد. می خواستم در مورد فرزندی که به دنیا خواهم آورد از شما مشاوره بگیرم. آیا از آنجا که ازدواجمان موقت بوده است مشکلی برای فرزندم به وجود خواهد آمد؟

وکیل خانه امن: اجازه بدهید بپرسم پس از به پایان رسیدن مدت عقدتان آیا تصمیم گرفته اید که ازدواج دائم کنید؟ آیا با شوهرتان در این مورد صحبت کرده اید؟

پرسشگر: بله چند بار صحبت کردم اما جواب مشخصی نداده است. می گوید هنوز تصمیم نگرفته است. راستش در این مورد به نظرم می آید شوهرم قصد ازدواج دائم را ندارد. در مورد فرزند به او گفتم که به هر حال مصلحت این است که ازدواج کنیم اما جواب سربالا داده و می گوید به من ربطی ندارد. می گوید تو باید از باردار شدن پیشگیری می کردی. من را متهم می کند که بر اساس توافقمان عمل نکرده ام حال آنکه در مورد بچه دار شدن هیچ صحبت و توافقی باهم نداشتیم. باردار شدن من هم ناخواسته بود. چند بار خواستم که کورتاژ کنم اما احساس گناه کردم.

وکیل خانه امن: خانم محترم! مساله اول این است که ازدواج شما قانونی و شرعی بوده پس بنابراین فرزندی که از این ازدواج به وجود می آید از لحاظ شرعی و قانونی هیچ فرقی با فرزندی که از ازدواج دائم به وجود می آید ندارد. اما با فرض اینکه شوهرتان راضی به ادامه زندگی با شما نباشد و تن به ازدواج دائم ندهد، یک سری مسائی حقوقی را باید مورد توجه قرار دهید.

اولین کاری که باید بکنید ثبت رسمی ازدواجتان است. یعنی باید با شوهرتان صحبت کرده و با یکدیگر به دفترخانه ازدواج رفته و ازدواجتان را ثبت کنید. برای این کار صیغه نامه را نیز همراه خود ببرید. خوشبختانه پس از به تصویب رسیدن قانون حمایت خانواده جدید در سال ۹۱، ثبت ازدواج موقت در مواردی که زوجه باردار شود الزامی است. مطابق ماده ۲۱ این قانون: «نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران در جهت محوریت و استواری روابط خانوادگی، نکاح دائم را که مبنای تشکیل خانواده است مورد حمایت قرار می دهد. نکاح موقت نیز تابع موازین شرعی و مقررات قانون مدنی است و ثبت آن در موارد زیر الزامی است:
۱ـ باردارشدن زوجه
۲ـ توافق طرفین
۳ـ شرط ضمن عقد.»

بنابراین نه نتها اینکه شما و همسرتان می توانید ازداج موقتتان را ثبت کنید بلکه موظف به این کار هستید. اگر همسرتان راضی به ثبت ازدواج نشود علاوه بر اینکه ملزم به ثبت خواهد شد، مجرم بوده و مورد مجازات قرار خواهد گرفت. بر اساس ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده عدم ثبت واقعه اردواج موقت از طرف مرد، در مواردی که ثبت آن الزامی است جرم محسوب می‌شود.

مورد دیگری که لازم است متذکر شوم این است که در موارد قابل توجهی، به هنگام باردار شدن زن در ازدواج موقت، شوهر انتساب فرزند را به خود قبول نمی کند. امیدوارم در مورد شما این امر پیش نیاید اما در صورت وقوع نیز جای نگرانی نیست، زیرا شما صیغه نامه ای از یک مرکز قانونی در اختیار دارید که نشان می دهد با شوهرتان به صورت مشروع ازدواج کرده اید. بر اساس قوانین طفل یا جنینی که در زمان زوجیت پدید می آید، متعلق به شوهر است و اگر شوهر ادعای خلاف آن را داشته باشد، باید اثبات کند.

پرسشگر: در مورد شناسنامه چطور؟ آیا به فرزندم شناسنامه خواهند داد؟

وکیل خانه امن: اخذ شناسنامه ارتباطی با نوع ازدواج و ثبت یا عدم ثبت ندارد. یعنی شما پس از تولد فرزندتان به راحتی می توانید برای وی شناسنامه دریافت کنید همانند فرزندان حاصل از ازدواج دائم. پدر طفل ملزم است که ۱۵روز پس از تولد برای اخذ شناسنامه اقدام کند. در صورت استنکاف شما می توانید این کار را انجام دهید.

پرسشگر: اگر شوهرم راضی نشود که ازدواج دائم کنیم، تکلیف فرزند چه می شود؟ یعنی چه کسی باید او را نگهداری کند و چه کسی باید مخارجش را تامین کند؟

وکیل خانه امن: وضعیت حقوقی فرزند شما همچون وضعیت فرزندان خاصل از ازدواج دائم خواهد بود. یعنی فرزند از شما و پدرش ارث خواهد برد. پدرش ولی قهری طفل محسوب می شود و مسئول تامین مخارج طفل خواهد بود. پدر باید نفقه فرزند خود را پرداخت کند و نمی تواند به بهانه اینکه دیگر مدت عقد تمام شده و فرزند خاصل از ازدواج موقت است از پرداخت هزینه ها ممانعت کند. به عبارتی فرزند شما تمامی حقوق یک فرزند مشروع را دارا خواهد بود و شما تمامی تکالیف قانونی را نسبت به فرزندتان بر عهده خواهید داشت. در مورد حضانت نیز، بر اساس ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی، نگهداری طفل تا ۷ سالگی بر عهده شما خواهد بود و پس از آن بر عهده پدرش است.



Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱