صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  تأثیرات منفی عصبانیت...
آذر
۴
۱۳۹۴
تأثیرات منفی عصبانیت بر شما و اطرافیان‌تان
آذر ۴ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۱
, , , , ,
bigstock-Woman-Sitting-On-Sofa-Comforti-92593088
image_pdfimage_print

 Photo: monkeybusinessimages/Bigstock.com

ترجمه: میترا پهلوان

آیا تا کنون برای شما پیش آمده است که در زمان عصبانیت، اطرافیانتان را با وجود علاقه به آنها، آزار دهید؟ بعد از پایان عصبانیت اغلب میتوانید آسیب ها و خرابی هایی که بوجود آورده اید را به وضوح ببینید. نشانه های قابل دیدن و قابل لمسی مانند اشک های شریک زندگی تان یا سکوت سنگین پس از فریادهای تان در مشاجره.

عصبانیت تأثیرات جدی بر زندگی شما دارد که به آسانی قابل دیدن نمی باشند. متأسفانه فهرستی طولانی از اثرات منفی عصبانیت بر زندگی شما و اطرافیان تان وجود دارد.

آیا تاکنون احساس کرده اید که خشم تان خارج از کنترل شماست؟ آیا در زمان عصبانیت به سختی آرام می شوید؟ چگونه این احساسات را توصیف می کنید؟ اگر عصبانیت برای شما عادی شده است، احتمالا در این شرایط شما باعث ایجاد آسیب هایی برای خودتان و اطرافیان تان هستید.

عصبانیت روی شما تأثیر می گذارد

آیا تاکنون احساس کرده اید که عصبانی هستید و نمی توانید آن را پایان دهید؟ آیا احساس کرده اید به صورت متناوب و ادامه دار روی مرز عصبانی شدن هستید؟ وقتی خشم برای بازه طولانی تری ادامه پیدا کند آنگاه کنترل و مقابله با حتی اندکی خشم و نیز آرام شدن پس از آن سخت تر خواهد شد.

عصبانیت بر فعالیت های روزانه شما چه در محیط کار و یا خارج آن تأثیر می گذارد.  تأثیراتی مانند مشکل تمرکز روی وظایف شغلی، عدم موفقیت در اتمام پروژه ها و یا بی علاقگی همکارانتان برای کار کردن با شما از نتایج آن می باشد. خشم همچنین باعث احساس گناه، شرم و عذاب وجدان می شود (مخصوصا مواقعی که شما در هنگام عصبانیت واکنش هایی نشام می دهید که بعدتر باعث پشیمانی شما می شود ).

اگر شما عصبانی میشوید و همیشه به خاطر آن تحت فشار هستید شاید به این علت است که نمی توانید فکر خود را از آن آزاد کنید و از زندگی لذت ببرید در حالی که این کار برای سلامت روانی شما لازم است.

عصبانیت بیش از حد، سلامت جسمی شما را هم به خطر می اندازد. در کوتاه مدت باعث سردرد، میگرن، درد در ناحیه سینه و … میشود. در دراز مدت عصبانیت می تواند مشکلات جسمی را پیچیده تر کند. همچنین احتمال ابتلا به فشارخون بالا، افسردگی و بیماری های قلبی عروقی را افزایش میدهد.

اگر چه این لیست ممکن است طولانی و غیرواقعی به نظر برسد اما متاسفانه تأثیرات عصبانیت بر زندگی شما واقعی و بسیار زیاد است.

عصبانیت بر زندگی اطرافیان شما نیز تأثیر می گذارد

حتما شنیده اید که خنده مسری است. این اصل در بقیه احساسات هم صادق است. عصبانیت نه تنها بر زندگی شما بلکه بر زندگی اطرافیانتان نیز تأثیر می گذارد و باعث ایجاد احساس منفی در آنها می شود. ناچیزترین تأثیرات بر دیگران دلسردی، وحشت زدگی، غم، مرعوب شدن و احساساتی ازاین قبیل می باشد. شما حتی ممکن است عزیزترین شخص در زندگی تان را هم برای همیشه از دست بدهید.

آیا وقتی عصبانی هستید به شریک زندگی تان حمله می کنید؟ حمله عاطفی یا فیزیکی و یا هردو می تواند تأثیر بسیار منفی بر روی سلامت او داشته باشد. حل اختلافات و مشکلات با عصبانیت، فریاد و خشونت یک رویه ناسالم در رابطه به شمار می رود چرا که در این وضعیت، ارتباط صادقانه و توأم با اطمینان از بین می رود.

اگر احساس می کنید عصبانیت تان را نمی توانید کنترل کنید، آگاهی و علم به این مشکل، اولین قدم در ایجاد تغییر می باشد.

منبع: The Hotline  1. Azar said on آذر ۱۰, ۱۳۹۴

    ممنونم از این صفحه که به چنین موضوع مهم و ریشه داری پرداختند. امیدوارم خشونت علیه هر موجودی ریشه کن شود.

Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱