صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  نارنجی کردن جهان برا...
آذر
۴
۱۳۹۴
نارنجی کردن جهان برای مقابله با خشونت علیه زنان
آذر ۴ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , ,
nnn
image_pdfimage_print

Photo: UN Women Cambodia/Sara Hakansson

خانه امن: کمپین دبیرکل سازمان ملل که در رابطه با پایان دادن به خشونت علیه زنان برنامه‌ ریزی شده، ۲۵ نوامبر هر سال را با هدف افزایش آگاهی درباره خشونت علیه زنان و مقابله با آن «روز نارنجی» نام‌گذاری کرده است. مقابله با خشونت علیه زنان یکی از دغدغه های سازمان ملل متحد است که به همین مناسبت امسال نیز کمپینی را از ۲۵ نوامبر (۴ آذر)، «روز جهانی رفع خشونت علیه زنان» تا ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر)، «روز جهانی حقوق بشر» در دستور کار خود قرار داده است؛ کمپینی که ۱۶ روز را با شعار «دنیای خود را نارنجی کنید» به خود اختصاص می دهد.

رویدادهای نارنجی در این ۱۶ روز با هدف نارنجی کردن جهان برای مقابله با خشونت علیه زنان، تمامی اقدامات پراکنده را دور خود یکپارچه می کند تا جریانی جهانی برای مقابله با این چالش جهانی شکل بگیرد.

این کمپین با پیام بانکی مون مبنی بر «سکوت را بشکنید. اگر شما شاهد خشونت علیه زنان و دختران هستید، ننشینید، حرکت کنید.» می تواند هر سال مبنای همه فعالیت ها قرار گیرد. پیامی که با وجود حجم گسترده خشونت علیه زنان نمی تواند در گوش جهانیان برای عمل مشترک طنین افکن باشد و شبکه های اجتماعی بهترین وسیله ای است که می تواند هر کدام از ما را دور کمپین نارنجی کردن جهان جمع کند.

خانه امن فرا رسیدن ۱۶ روز نارنجی را با هدف برداشتن گام های کوچک برای رسیدن به آرزوی بزرگِ محو خشونت خانگی و خشونت علیه زنان گرامی می دارد و از چنین فرصتی برای ایجاد هر چه بیشتر یک گفتمان و اقدام مشترک استفاده می کند.

مهم نیست که چه جنسیت یا دین و آیینی داریم. مهم نیست که در کدام منطقه و شهری زندگی می کنیم.  مهم نیست که متعلق به چه طبقه اجتماعی هستیم، مهم این است که خشونت علیه زنان و خشونت خانگی در میان هر کدام از ما می تواند اتفاق بیافتد و شادی و امید و آینده ما را نابود کند.

مقابله با خشونت خانگی یک وظیفه اجتماعی است. فعالیتی که برای خودمان و خانواده و هم شهری ها و برای شادی انسان ها انجام می دهیم.

خانه امن معتقد است مقابله با خشونت خانگی ممکن نیست مگر آنکه کارزاری ملی را در کنار هم برای داشتن خانه ها و زندگی بدون خشونت آغاز کنیم.Leave a reply

Your email address will not be published.