صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  حق حبس زن در خصوص مه...
آذر
۲
۱۳۹۴
حق حبس زن در خصوص مهریه
آذر ۲ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

خانه امن: افروز مغزی وکیل دادگستری و فوق لیسانس حقوق جزا و جرم شناسی است. از ابتدای فعالیت کاری خود به دلیل دغدغه درمورد حقوق زنان، فعالیت حرفه ای، تحقیقاتی و اجتماعی خود را بر این امر متمرکز کرده است. در این راستا در طی ده سال، فعالیت حرفه ای وی در حوزه حقوق خانواده و حقوق کیفری و دفاع از زنان در دادگاه ها بوده است. وی دارای مقالات متعددی در حوزه حقوق زنان است .

افروز مغزی در گفتگو با خانه امن به تشریح چگونگی درخواست مهریه و قوانین مرتبط با آن پرداخت که در ذیل می خوانید:

در قانون خانواده  مهریه پس از عقد نکاح بر ذمه زوج است. در این وضعیت زوجه برای اخذ مهریه خود چه اقدامی می تواند بکند ؟

اگر ازدواج به طور رسمی انجام شده باشد زن می تواند به دادگاه خانواده، دفتر ازدواج و یا دایره اجرای ثبت مستقر در اداره ثبت محل وقوع ازدواج مراجعه و مهریه خود را مطالبه کند.

 در دفاتر ازدواج و یا اداره ثبت زن باید فرم مخصوص صدور اجرائیه را تکمیل و تقاضای صدور اجرئیه کند. اجرائیه به شوهر وی ابلاغ می شود و ۱۰ روز برای پرداخت مهریه به مرد مهلت داده می شود. اگر در این مدت شوهر مهریه زن را نپرداخت، زن می تواند با معرفی اموال و دارایی شوهر شامل ملک،حساب بانکی، طلب و دیگر اموال نقدی تقاضای توقیف آن ها را کند. در آمد ماهیانه مرد نیز از جمله مواردی است که زن می تواند توقیف آن را مطالبه کند. در این صورت ماهانه با توجه به تعهدات مالی مرد، یک سوم و یا یک چهارم از درآمد وی به نفع زن توقیف می شود. هزینه دریافت مهریه از طریق اجرای ثبت به میزان یک بیستم مبلغ کل مهریه است که زن باید در ابتدا این مبلغ را پرداخت کند ولی در اتمام فرایند اجرای مهریه، از شوهر گرفته خواهد شد.

 از طریق دادگاه نیز زن می تواند با ارائه دادخواست مهریه خود را مطالبه کند. اگر مرد اموالی برای توقیف به شرح بالا دارد زن ضمن دادخواست مطالبه مهریه می تواند درخواست توقیف اموال وی رانیز از دادگاه بخواهد. مطالبه مهریه از طریق دادگاه مستلزم پرداخت هزینه دادرسی و ابطال تمبر است. هزینه تمبر دادخواست مطالبه مهریه بابت یک میلیون تومان اول مهریه، پانزده هزار تومان و بابت مابقی مهریه به ازای هر یک میلیون تومان، ۲۰ هزار تومان است.

۲- در صورتی که زنی توانایی پرداخت هزینه دادرسی بابت مطالبه مهریه خود را نداشته باشد ، اقدامات دیگری میتواند برای گرفتن مهریه اش انجام دهد ؟

 اگز زن توانایی پرداخت هزینه دادرسی را ندارد می تواند در دادخواست مطالبه مهریه یا در داخواست جداگانه، رسیدگی دادگاه مبنی بر اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را درخواست کند. در این صورت باید به طور کتبی چند نفر شهادت دهند که زن از اموال، دارایی و درامد کافی برای پرداخت هزینه دادرسی برخوردار نیست و این استشهادیه ضمیمه دادخواست شود. این افراد نباید از اقوام درجه اول زن باشند. در جلسه اول دادگاه، ابتدا به این خواسته رسیدگی می شود و در صورت پذیرش آن توسط قاضی زن از پرداخت هزینه دادرسی معاف می شود.

 ۳- چنانچه مردی توانایی مالی جهت پرداخت مهریه را نداشته باشد با چه پیامدهایی روبروست ؟

اگر شوهر به هر دلیل از پرداخت مهریه خودداری کند و اموالی نیز برای توقیف نداشته باشد زن می تواند به استناد ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های تقاضای بازداشت وی را تا زمان پرداخت مهریه کند. با توجه به قانون جدید حمایت خانواده امکان اجرای ماده ۲ قانون محکومیت های مالی تا میزان ۱۱۰ سکه محدود شده و مرد برای مبالغ بالاتر از آن حبس نمی شود. هر چند مرد در هر صورت موظف به پرداخت این دین است وهر زمان زن مالی از وی مشاهده کرد و یا با تغییر شرایط مرد ،می تواند با اعلام به دادگاه تقاضای توقیف یک جا یا قسطی مبالغ بالاتر را نیز از اموال یا درآمد مرد داشته باشد.

۴- اصطلاحی در حقوق خانواده وجود دارد به نام “حق حبس ” این اصطلاح حقوقی به چه معناست و چه کارکردهایی در حقوق خانواده دارد ؟

 حق حبس به زن این اجازه را می دهد تا بعد از عقد ازدواج، شروع رابطه جنسی را موکول به گرفتن مهریه کند. این امر طبق قانون مشروط به آن است که مهریه عندالمطالبه باشد و در مهریه عند الاستطاعه زن از این حق برخوردار نیست. اما اگر زن به اختیار خود بعد از عقد ازدواج با شوهر رابطه جنسی برقرار کرد، دیگر نمی تواند از این حق استفاده کند. در مدت حق حبس شوهر موظف به پرداخت نفقه زن است.

 ۵- نحوه محاسبه مهریه زوجه به چه صورتی است ؟ و اساسا چگونه مهریه را می توان به روز محاسبه کرد؟

 اگر مهریه به صورت  پول رایج ایران تعیین شده باشد بر اساس تبصره الحاقی به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب ۱۳۷۶ متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی تعیین می شود، مبلغ مهریه محاسبه و پرداخت می شود. قانونگذار در مورد محاسبه مهریه فرمولی را تعیین کرده است به این صورت که متوسط شاخص بها در سال قبل، تقسیم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد، ضربدرمهریه مندرج درعقدنامه می‌شود.

مصوبه مطالبه مهریه به نرخ روز کلیه مهریه های قبل از تصویب این تبصره را نیز در بر می گیرد و در مواردی که شوهر فوت کرده باشد تاریخ فوت مبنای محاسبه مهریه خواهد بود.

 ۶- مهریه از لحاظ جنس و ماهیت چه مواردی را در بر می گیرد ؟

 طبق قانون هر چیز که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد می توان  به عنوان مهریه تعیین کرد. بنابراین مهریه می تواند وجه نقد، ارز، سکه، طلا، ملک، خودرو، اثاث منزل و لوازم زندگی و یا حتی انجام عملی باشد که هم انجام آن امکان پذیر است و هم یک منفعت عقلانی دارد. مثلا آموزش یک مهارت و دانش را می توان به عنوان مهریه تعیین کرد.

تعیین مهریه بسته به توافق طرفین دارد و طبق قانون و شرع نمی توان سقفی و یا محدودیتی برای آن قائل شد. در موادی که برای زن مهریه تعیین نشده باشد نیز زن طبق قانون مستحق دریافت مهریه است و با مراجعه به دادگاه می تواند در خواست تعیین مهریه توسط دادگاه و الزام شوهر به پرداخت آن را داشته باشد.Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱