صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  در خشونت خانگی ،مشاو...
آبان
۲۹
۱۳۹۴
در خشونت خانگی ،مشاوره سنتی کارساز نیست
آبان ۲۹ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , , , , ,
Woman Sitting On Sofa Comforting Unhappy Friend
image_pdfimage_print

در امر مشاوره اختلافات خانوادگی و خشونت خانگی مشاوره سنتی و کدخدا منشانه کارساز نیست.

بهزاد ستاری مدیرکل بهزیستی استان اردبیل با بیان این مطلب گفت: با پیچیده شدن و افزایش آسیب‌های اجتماعی در حال حاضر مشاوره به شکل سنتی پاسخگو نیست و نمی‌تواند تأثیر مطلوب داشته باشد.

وی با بیان اینکه اغلب مداخله علمی در آسیب‌های اجتماعی مورد غفلت است، تأکید کرد: در آسیب‌های اجتماعی غفلت از رویکرد علمی در امر مداخله خود می‌تواند آسیب‌زا باشد و مانع از موفقیت مددکار است.

مدیرکل بهزیستی استان به‌ضرورت مستندسازی آسیب‌ها و شناسایی گروه‌های پرخطر تأکید کرد و افزود: انتظار می‌رود مددکاران با تحلیل علل روان‌شناسی در آسیب‌ها ورود داشته باشند و مسئولیت را با یک مشاوره سنتی بر خود تمام‌شده ندانند.

ستاری به‌ضرورت فرهنگ‌سازی مراکز مشاوره و خدمات اورژانس اجتماعی در سطح جامعه تأکید کرد و بیان داشت: یکی از وظایف اصلی مددکاران اعتمادسازی است تا مردم در هنگام بروز مشکلات چنین مراکزی را امن  و قابل‌اتکا بدانند.

وی با اذعان به اینکه مداخله به‌موقع در آسیب‌ها و مشکلات به‌ویژه اختلافات و خشونت می‌تواند از دامنه آسیب بکاهد، متذکر شد: هدف مراکز مشاوره باید بر اساس بهبود زندگی مردم استوار شود.

مدیرکل بهزیستی استان ترویج فرهنگ خودسازی توسط مددکاران را از نیازهای امروز جامعه دانست و تصریح کرد: برای اصلاح رفتار جامعه باید به خودسازی روی بیاوریم و در این راستا مددکاران که در ارتباط نزدیک با اقشار مختلف مردم هستند نقش کلیدی دارند.

به گفته ستاری یک مددکار موفق صاحب‌نظر بوده و می‌تواند آسیب‌های جامعه را تحلیل کند و در ادامه در سایه این شناخت همه‌جانبه نسبت به درمان و حمایت روحی و روانی مددجو اقدام کند.

وی در خصوص وضعیت آسیب‌های اجتماعی در استان اردبیل بابیان اینکه ازجمله آسیب‌های رصد شده خشونت خانگی است، تأکید کرد: در بین شهرستان‌ها، شهرستان گرمی بهترین وضعیت را به لحاظ خشونت خانگی دارد.

مدیرکل بهزیستی استان به‌ضرورت مطالعه سبک زندگی و دیدگاه‌های فکری و رفتاری ساکنان شهرستان گرمی تأکید کرد و افزود: یافته‌های این مطالعه می‌تواند به‌عنوان یک الگوی موفق به سایر شهرستان‌ها نیز معرفی شود.

ستاری نقشه تمرکز برنامه‌های فرهنگی را خانواده دانست و تأکید کرد: تمامی برنامه‌های حمایتی و فرهنگ‌سازی باید با توجه به خانواده به‌عنوان نهاد کلیدی جامعه اجرا شود.

منبع: خبرگزاری مهرLeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱