صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  در حوزه خانواده ،مرا...
خرداد
۱۱
۱۳۹۲
در حوزه خانواده ،مراکزی برای دادخواهی نداریم
خرداد ۱۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print


j79

طرح: ravanpezshk.akairan

  با وجود آنکه دادگاه‌های خانواده در داخل کشور فعالیت می‌کنند، اما مراکزی برای دادخواهی در حوزه خانواده نداریم تا پیش از تصمیم زن و شوهر برای جدایی به آنان کمک‌های لازم را ارائه دهد. علاوه بر آن نظام دادرسی در حل مسائل مربوط به خانواده فشل است. زمانی که طلاق توافقی افزایش می‌یابد باید به دنبال علل این اتفاق باشیم و در شناسایی مسائل و ردیابی آنها به درستی عمل کنیم.

 دکتر فریبا علاسوند پژوهشگر حوزه زنان در نشست خبری “مطالبات زنان از رییس جمهور آینده” که در دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد، گفت: دولت آینده باید در جهت بهبود وضعیت داخلی زنان و خانواده تلاش کند.

وی افزود: دولت باید هم به وضعیت داخلی زنان و هم حوزه بین‌الملل توجه داشته باشد. قضاوت کشورهای دیگر درباره ایران خیلی با واقعیات موجود در کشور ما تفاوت دارد البته مشکلاتی در حوزه‌هایی مانند زنان آسیب پذیر و در معرض آسیب داریم؛ با این وجود وضعیت نوع متوسط زنان ایرانی بسیار ممتاز است و در این خانواده‌ها از پدرسالاری و مردمآبی خبری نیست و پدران به دختران توجه زیادی می‌کنند.

وی با بیان اینکه لازم است وضعیت زنان را در داخل کشور اصلاح کنیم، اظهار کرد: در دنیا فضای عریانی در زمینه بیان مشکلات زنان وجود دارد و کشورهای دیگر نیز توقع دارند که ما واقعیت را بیان کنیم و چه بهتر که این واقعیت نشان دهنده وضعیت خوب زنان ایرانی باشد.

وی تصریح کرد: یکی از دردسرهای جدی ما این است که پس از گذشت ۳۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، هنوز به ادبیات و ترفند مناسبی در عرصه بین الملل دست نیافته‌ایم، البته در درون نظام سیاست‌ گذاری هایی انجام شده اما مشخص است که عرصه بین الملل ساز و کار خاص خود را دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: رویکرد دولت‌ها در سیاست‌های ما تاثیر دارد و ما هنوز به سیاست واحدی دست نیافته‌ایم و ادبیات حقوقی در زمینه زنان را نبسته‌ایم.

علاسوند با اشاره به قوانین مربوط به نکاح و ازدواج گفت: دین اسلام در زمینه نکاح و ازدواج حرف‌های جدیدی دارد که مشمول زمان نمی‌شود و حتی توافق عقلا و در برخی مواقع توافق زن و شوهر نیز در آن تاثیری ندارد.

وی در ادامه با بیان تاکید بر لزوم کوشش برای دستیابی به ادبیات مشترک در زمینه حقوق زنان با کشورهای اسلامی، اظهار کرد: ما با این کشورها دو مسئله داریم، اول آنکه این کشورها اسناد بالادستی حقوق زنان را پذیرفته‌اند و حتی آنها را به عنوان اسناد بالادستی معاهدات داخلی خود قرار داده‌اند و از سوی دیگر نیز کشورهای اسلامی که اهل سنت هستند از مذاهب مختلفی پیروی می‌کنند و همین امر دستیابی به ادبیات حقوق مشترک با آنها را مشکل می‌سازد.

وی تاکید کرد:‌ در حوزه بین الملل به سیاست و ادبیات درستی برای موفقیت باید دست یابیم و این نیازمند کوشش است. از سوی دیگر ما باید به روندهای تاثیرگذار توجه کنیم. جهان امروز، چندصدایی است اما هنوز ما صدای خود را به عنوان ائتلاف مذهبی اسلامی آنگونه که باید بلند نکرده و جایگاه خود را نیافته‌ایم.علاوه بر آن نتوانسته‌ایم لابی‌های بزرگی در حوزه زنان و خانواده در سطح جهانی راه بیندازیم، این در حالی است که نهادهای عظیمی مانند مجمع تقریب مذاهب در ایران فعالیت می‌کنند.

این پژوهشگر افزود: هنوز تیم‌های قوی کارشناسی زنان و خانواده در حوزه بین الملل که در کنار دستگاه‌های دولتی حضور داشته‌ باشند نداریم؛ به عنوان نمونه در سازمان کنفرانس اسلامی (OIC ) ده ماه روی اسناد کار کردیم که به مواردی مانند: تاسیس پژوهش کده بزرگ در حوزه زنان در بدنه OIC می‌پرداخت ولی در اجلاس جهانی وزرای OIC به آن اهمیتی داده نشد و به همین خاطر دو سه فرصت مهم را از دست دادیم.

وی افزود: متاسفانه جناح زده عمل می‌کنیم این در حالی است که تیم کارشناسی باید فراجناحی باشد.

علاسوند در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره اقداماتی که دولت آینده باید در زمینه زنان انجام دهد، اظهار کرد: دولت باید هم به وضعیت داخلی زنان و هم حوزه بین‌الملل توجه داشته باشد.

علاسوند با بیان اینکه در ساختن شبکه معنایی خلاقیت نداریم، اظهار کرد: در شبکه معنایی باید ادبیات مورد نظر خود را جاسازی کنیم. کشورهای غربی در این جهت عمل کرده‌اند. به عنوان نمونه مفهوم مادری در همه جای جهان مفهوم مقدسی است اما زمانی که کشور‌های غربی قصد نام بردن از دخترانی دارند که از طریق رابطه نامشروع بچه‌دار شده‌اند از عبارت (single mother) استفاده می‌کنند و به این ترتیب شبکه معنایی می‌سازند.

این پژوهشگر در زمینه اقداماتی که دولت برای بهبود وضعیت زنان در داخل کشور می‌تواند اجرا کند نیز اظهار کرد: این برنامه‌ها به دو دسته خرد و کلان تقسیم می‌شوند. برنامه‌های خرد به ارتقای توانمندی فردی مردان و زنان وابسته هستند و موجب بهبود وضعیت آنان می‌شوند که در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستیم که مهمترین آن ضعف آگاهی زنان است.

هنوز بسیاری از زنان و مردان از حقوق اولیه زناشویی بی‌اطلاع هستند

وی اضافه کرد: با وجود گسترش تحصیلات مدرسه‌ای پس از انقلاب اسلامی برای دختران و حتی فعالیت‌های صدا و سیما برای آگاهی بخشی، هنوز بسیاری از زنان و مردان از حقوق اولیه زناشویی اطلاع ندارند و در شرایط ضعف آگاهی، افراد آرمانگرا و خلاق نمی‌شوند این در حالی است که آرمانگرایی یک زیر ساخت است.

 وی با بیان اینکه ضرورت دارد که زن خود را مخاطب بداند، اظهار کرد: یکی از علل صحبت کردن زنان در مجالس مختلف این است که آنان هنوز خود را مخاطب نمی‌بینند بنابراین لازم است به گونه‌ای فرهنگسازی کنیم تا زنان خود را مخاطب ببینند.

علاسوند با اشاره به ضعف آگاهی مردان اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحت تاثیر قداست حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب نهضت توانمندسازی زنان شکل گرفت و مراکز ویژه زنان در ساختارهای اداری و غیر اداری تشکیل شد. این در حالی است که در این مدت مردان رها شده‌اند و حتی آموزش ضمن خدمت که در مجلس شورای اسلامی ۳۰ ساعت پیشنهاد شده بود به هشت ساعت تقلیل یافت، بنابراین دانشی در زمینه خانواده وجود ندارد. در این شرایط لازم است دولت آینده در زمینه فرهیختگی جامعه پسران تلاش کند.

وی با بیان اینکه یکی از عرصه‌های مخاطره آمیز برای نهاد خانواده ضعف‌های مهارتی است، اظهار کرد: لازم است زمینه‌های افزایش این مهارت‌ها در جامعه فراهم شود.

منبع: http://goo.gl/T5kigLeave a reply

Your email address will not be published.