صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  یافتن راهی برای نجات...
آبان
۲۹
۱۳۹۴
یافتن راهی برای نجات پس از خشونت
آبان ۲۹ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:Flickr

ترجمه : نرگس ثابتی

ادامه دادن زندگی  پس از جدایی، مرحله ای مشکل است، اما بهبود یافتن پس از رابطه ای پر از آزار و اذیت می تواند مشکل تر باشد. مطمئنا هر جدایی پیامدهای دردناک و غمناک خود را دارد، اما برای کسی که به عنوان یک قربانی به جایگاه یک نجات یافته در حال گذار است، کناره گیری از این رابطه می تواند با آزار یا حمله های مداوم آزارگرهمراه باشد.

 آسیبهای ذهنی ادامه دار و فشار عاطفی می تواند همواره یک سوال را در ذهن نجات یافته تداعی کند.” آیا ترک آن زندگی ارزش این همه درد و رنج را داشت؟”

ما اینجا هستیم تا بگوییم آری. آری، ترک آن زندگی ارزشش را داشت.

چرا زندگی پس از آزار و اذیت اینقدر سخت است؟

زیرا آزار و اذیت ریشه در قدرت و کنترل دارد، یک آزارگر با به حداقل رساندنِ عزت نفس شریک عاطفی خود و درهم شکستن روح او، قدرت را بدست می گیرد.

اگر در حال ترک یک رابطه پر از خشونت هستید، بازسازی زندگیتان می تواند فرایندی مشکل باشد، اما با گذشت زمان، یافتن راه نجات و آرامش ممکن است. یک زندگی بدون خشونت در انتظار شماست و شما حتماً ارزش چنین زندگی را دارید.

چگونه در این زندگی جدید شروع به حرکت کنیم؟

 در اینجا چند توصیه برای حرکت پس از تجربه خشونت به سوی یک حقیقت امن تر و شادتر ارائه شده است.

قطع ارتباط با شریک عاطفی قبلی

طی فرایند بهبودی، ممکن است حس کنید که می خواهید ببخشید، و به شریک آزارگر خود پس از جدایی کمک کنید و به فرصت دوباره دهید، یا به او نشان دهید که چقدر حالتان بهتر شده است. اما، بدون قطع تمامی پیوندها با شریک قبلی، یافتن راه نجات واقعی بسی سخت تر خواهد بود.

روشهای متفاوتی برای اجتناب از برقراری تماس با شریک قبلی وجود دارد. شماره تلفنش را پاک کنید و شماره خودتان را هم عوض کنید. اگر تلفن را برداشته اید تا به او زنگ بزنید، دستگاه تلفن را در اتاقی دیگر بگذارید و بیرون بروید.

در برابر نیاز به نگاه کردن به تصاویر او در رسانه های اجتماعی، مقاومت کنید. او را Unfriend یا block کنید، و اگر تصاویر و خبرهایش [از طریق دوستان مشترک] روی صفحه خانگیتان پدیدار می شود، شاید بد نباشد دوستان مشترک را هم از لیست دوستانتان حذف کنید.

سعی کنید نامه ای را با همه حرفهایی که می خواهید به آزارگر خود بگویید بنویسید، و آن را ارسال نکنید – یا، اگر در حال مشاوره هستید آن را برای روان درمانگر خود بفرستید.

خود را به پشتیبانی و حمایت اطرافیان مسلح کنید

پس از یک رابطه آزارگرانه، بگذارید که از دیگران کمک و حمایت بگیرید. با دوستان و خانواده خود که دوستتان دارند وقت بگذرانید. به آنها بگویید که به چه کمکی از سوی آنها نیاز دارید، مثلاً می خواهید کسی باشد که با او از آنچه بر شما گذشته است حرف بزنید، یا کسی که شما را از تلفن زدن به او منصرف کند، جلویتان را بگیرد که به پیام های او جواب ندهید و غیره.

اگر آزارگرتان، شما را از دوستان و خانواده تان جدا کرده است، ممکن است دریابید که دیگر از آن شبکه حمایتی برخوردار نیستید – اما همیشه آدمهایی هستند که بشود از آنها کمک خواست. به فکر پیدا کردن یک مشاور خوب باشید که با او حرف بزنید، یا به یک گروه حمایتی بپیوندید. ( شما میتوانید به مشاوره حقوقی رایخانه امن تماس بگیرید).

از خودتان مراقبت کنید

مراقبت از خود بخش مهمی از فرایند بهبود و درمان شماست، و شروع آن هنگامی است که بفهمید در آزار و اذیتی که رخ داده شما مقصر نبوده اید.

چیزهایی را پیدا کنید که خوشحالتان می کند. کشف دوباره آن چیزهایی که برایتان لذت بخش است می تواند یک فرایند یادگیری باشد، اما شرط لذت بردن هم همین است.به کلوب ها بپیوندید یا فعالیتهایی مثل یک کلاس بدن سازی گروهی را امتحان کنید تا با افراد جدید آشنا شوید.

اگر فرزند دارید، راههایی را در make time for yourself پیدا کنید. بعضی کلاس ورزشها خدمات نگهداری رایگان از کودکان دارند، و مراکز خشونت خانگی مختلف هنگامی که در گروههای حمایت شرکت می کنید، خدمات نگهداری از کودکان ارائه می دهند.

خودتان را بخاطر موفقیتهایتان، چه کوچک و چه بزرگ، تشویق کنید، و هر فکر و ذهنیت منفی را با تایید و حرفهای مثبت دفع کنید. آگاه شدن از آنچه درباره خود می گویید و می اندیشید می تواند به تغییر افکار منفی کمک کند.

به یاد داشته باشید که با گذر زمان بهتر خواهید شد

آن گفته قدیمی که “زمان مرهم همه زخمهاست” می تواند گاه خیلی ناراحت کننده باشد، اما حقیقت دارد. بهبود زمان و فضا می خواهد. هر قدر لازم است به خودتان زمان دهید تا بهتر شوید.

بهبود برای هر کس متفاوت است، و هر کسی باید بفهمد که چه چیز به او بیشتر کمک می کند. آیا یک رابطه آزارگرانه را ترک کرده اید؟ در فرایند بهبود و درمان خود چه چیز را مفیدتر یافته اید؟ به دیگرانی که پس از ترک چنین رابطه ای دارند خود را با زندگی تطبیق می دهند چه توصیه ای دارید؟

منبع :hotlineLeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱