صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  دریافت مهریه قبل از ...
آبان
۲۹
۱۳۹۴
دریافت مهریه قبل از رفتن به خانه مشترک
آبان ۲۹ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه لو- وکیل خانه امن

پرسشگر: با سلام. ۲۵ ساله هستم و ۱ سال پیش ازدواج کردم. پس از گذشت ۳ ماه از عقدمان، متوجه شدم که شوهرم از میزان مهریه ناراضی است در حالی که هنگام عقد خودش گفته بود که هر چه من در مورد مهریه بگویم مخالفتی ندارد.

مهریه من ۱۳۶۹ سکه است. اما همانطور که گفتم چند ماه بعد به نوعی پشیمان شده بود و می گفت که مهریه ات خیلی زیاد است و باید به دفترخانه برویم و میزان مهریه را کم کنیم.

من قبول نکردم و به همین دلیل کمی با هم مشکل پیدا کردیم. البته پس از مدتی شوهرم دیگر مساله را مطرح نکرد اما احساس می کردم خانواده اش همچنان از مهریه ناراضی است.

بالاخره قرار عروسی گذاشتیم. من فکر کردم که بعد از عروسی ممکن است شوهرم برای کاهش مهریه مرا اذیت کند به همین دلیل به پیشنهاد یکی از دوستانم، با شوهرم صحبت کردم و از او خواستم که قبل از عروسی قسمتی از مهریه را به من بدهد. شوهرم مخالفت کرد و مشکل پیدا کردیم. من هم گفتم تا تمام مهریه ام را نگیرم عروسی نمی کنم. به هر حال هم اکنون به دادگاه مراجعه کرده ام و مهریه ام را به اجرا گذاشته ام. می خواستم چند سوال بپرسم.

یکی از کارمندان دادگاه خانواده گفت که می توانم اموال شوهرم را توقیف کنم، چگونه می توانم این کار را انجام دهم؟

وکیل خانه امن: با سلام! قبل از پاسخ لازم است خدمتتان عرض کنم که توجه داشته باشید که اگر رابطه جنسی بین شما نبوده است شما مستحق نصف مهریه خواهید بود اما اگر رابطه داشته اید مستحق تمام مهریه خواهید بود. در پاسخ به پرسش شما باید بگویم که بله امکان توقیف اموال شوهر وجود دارد.

البته توقیف در این مرحله و قبل از صدور اجراییه، در قالب تامین خواسته امکان پذیر است. یعنی شما نمی توانید در ابتدا اموال شوهر را بابت مهریه توقیف کرده و به فروش برسانید. پس از صدور حکم و اجراییه در صورتی که شوهر از پرداخت مهریه خودداری کرد شما خواهید توانست از اموالی که در قالب تامین خواسته توقیف کرده اید یا پس از آن توقیف می کنید،  مهریه تان را مطالبه کنید. ضمنا توجه کنید که مستثنیات دین قابل توقیف نیست. اجازه بدهید بپرسم که اموال شوهرتان چیست؟

پرسشگر: شوهرم یک آپارتمان متوسط در تهران دارد وهمچنین یک ماشین پژو.

وکیل خانه امن: یک ماشین و یک آپارتمان از مستثنیات دین محسوب شده و قابل توقیف نیست.

پرسشگر: ایشان یک خانه شریکی با برادرش نیز دارد که فکر می کنم آن به نام برادرش است.

وکیل خانه امن: اگر به نام شوهرتان نباشد، باز امکان توقیف وجود ندارد.

پرسشگر: پس چگونه می توانم مهریه ام را بگیرم؟

وکیل خانه امن: طبیعتا چون میزان مهریه شما زیاد است و به احتمال بسیار شوهرتان تونایی پرداخت مهریه به صورت یکجا را نخواهد داشت، دادگاه مهریه را قسط بندی خواهد کرد. ممکن است دادگاه پرداخت قسمت کوچکی از مهریه را به عنوان پیش پرداخت تعیین کند و مابقی را ماهانه و به صورت قسطی. دقیقا نمی توان گفت دادگاه چه تصمیمی خواهد گرفت. بر اساس وضعیت مالی شوهرتان دادگاه تصمیم مقتضی خواهد گرفت.

پرسشگر: من به شوهرم گفته ام که تا مهریه ام را پرداخت نکند با او در یک خانه زندگی نخواهم کرد. آیا شوهرم می تواند مرا مجبور به عروسی و زندگی در خانه کند؟

وکیل خانه امن: شما موظف هستید که از شوهرتان تمکین کرده و در خانه ای که وی تعیین می کند زندگی کنید. اگر چنین کاری را انجام ندهید، حق دریافت نفقه را نخواهید داشت. توجه کنید که اگر تا کنون با همسرتان رابطه جنسی داشته اید، نمی توانید از حق حبس یعنی خودداری از انجام وظایف زناشویی تا پرداخت مهریه، استفاده کنید.

 زیرا بر اساس ماده ۱۰۸۶ قانون مدنی اگر زن به اختیار خود قبل از اخذ مهریه و انجام وظایف زناشویی اقدام کند دیگر نمی تواند تمکین را منوط به پرداخت مهریه توسط شوهر کند. برقراری رابطه جنسی نیز یکی از وظایف زناشویی محسوب می شود. یعنی اگر شما رابطه جنسی با همسرتان داشته اید، به بهانه عدم دریافت مهریه نمی توانید که از زندگی مشترک با شوهرتان خودداری کنید. بنابراین اگر شما تمکین نکنید و شوهرتان به دادگاه مراجعه کرده و حکم الزام به تمکین بگیرد و شما باز هم نخواهید با وی زندگی کنید، شوهرتان می تواند ازدواج مجدد کند.

پرسشگر: آیا شوهرم می تواند مرا به دلیل مطالبه مهریه ام و اینکه نمی خواهم با او زندگی کنم طلاق دهد؟

وکیل خانه امن: بله. بر اساس قوانین مرد هر وقت بخواهد می تواند زن خود را طلاق دهد.

پرسشگر: اگر راضی راضی بشوم که با شوهرم عروسی کرده و در یک خانه زندگی کنم، آیا شوهرم می تواند من را مجبور به کاهش مهریه کند؟

وکیل خانه امن: خیر. تغییر در میزان مهریه فقط با رضایت شما امکان پذیر است.Leave a reply

Your email address will not be published.