صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بیشترین متقاضیان فرز...
خرداد
۱۱
۱۳۹۲
بیشترین متقاضیان فرزندپذیری: تهران، خراسان رضوی و کرمان
خرداد ۱۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

150-24عکس: ایسنا

   حمیدرضا الوند مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی در نشست خبری گزارش عملکرد معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: علاوه بر آمار استان‌های دارای بیشترین تعداد کودکان بی سرپرست هستند، بیشترین متقاضیان فرزندپذیری نیز در تهران، خراسان رضوی و کرمان بودند که علت اصلی این امر در استان تهران به دلیل تورم جمعیتی موجود است.

به گفته وی کمترین استان در زمینه فرزندخواندگی استان ایلام است و علت آن نیز شرایط مربوط به خرده فرهنگ‌های موجود در این استان است که مانع واگذاری کودکان می‌شود.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه میزان متقاضیان فرزندخواندگی بین جنسیت‌های پسر و دختر تقریبا برابر و به ترتیب ۴۹ و ۵۱ درصد است، اظهار کرد: فرزند خواندگی در گروه‌های سنی زیر دو سال دارای بیشترین متقاضی است و علت آن هم بر اساس تفکر موجود مبتنی بر تغییر خلق و خوی کودک با شرایط خانواده جدید است.

 مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی از اعطای مبلغ متوسط هفت میلیون تومان برای ۱۰۰۰ کودک واجد شرایط زندگی مستقل به طور میانگین خبر داد و گفت: در سال گذشته برای ۱۰۰۰ کودک از کودکان واجد شرایط زندگی مستقل پرداخت مبلغ بلاعوض چهار میلیارد تومانی تدارک دیده شد و از این تعداد به ۷۰۰ نفر این مبلغ ارائه شد.

وی افزود: مبلغ باقی مانده از چهار میلیارد تومانی که برای این هزار نفر در نظر گرفته شده بود، مجددا بین ۷۰۰ نفر تقسیم شد و می‌توان گفت که به طور متوسط به این تعداد کودک واجد شرایط زندگی مستقل، شش میلیون تومان به صورت بلاعوض داده شده است.

الوند در پاسخ به اینکه منظور از واجد شرایط زندگی مستقل بودن کودکان و نوجوانان چیست؟ گفت: در سطح استان‌ها کمیته ترخیص وجود دارد که شرایط کودکان و نوجوانان را می‌سنجد و به عنوان مثال در مورد دختران می توان گفت که تا زمینه ازدواج و زندگی مستقلشان فراهم نشود در مراکز نگهداری خواهند بود و در صورت احراز این شرایط واجد شرایط زندگی مستقل هستند.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی افزود: پسران نیز پس از اتمام دوره سربازی و یا دوره تحصیل شان واجد شرایط زندگی مستقل شناخته می‌شوند و هر دو تا پنج نفر آنها می‌توانند خانه‌هایی را برای خودشان در نظر گیرند و با ارائه مبلغ ۱۲۰ هزار تومان در هر ماه توسط سازمان بهزیستی به هر کدام از آنها تحت نظارت یک مددجو زندگی آنها کنترل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کودکان و نوجوانان پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی می‌توانند از مراکز نگهداری سازمان بهزیستی ترخیص شوند، بیان کرد: اگر این کودکان شغل پیدا کنند واجد شرایط زندگی مستقل شناخته می‌شوند و در غیر این صورت به خانه‌های بین راهی می‌روند و اگر دختر نیز باشند ازدواج می‌کنند و دارای شرایط زندگی مستقل هستند.

  مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی در ادامه همچنین به موضوع بازنگری در طرح خانه تربیتی ویژه کودکان و نوجوانان فاقد سرپرست خبر داد و گفت: این کودکان و نوجوانان به دلیل شرایط خاص خانوادگی و نیز مشکلات موجود در خانواده‌هایشان دچار اختلالات رفتاری هستند و پس از طی دوره ۹ تا ۱۲ ماهه در این خانه‌های تربیتی وارد مراکز نگهداری کودکان و نوجوانان می‌شوند.

منبع: http://goo.gl/NVOtlLeave a reply

Your email address will not be published.