صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  قانون حقوق بشر بین‌ا...
آبان
۲۶
۱۳۹۴
قانون حقوق بشر بین‌الملل و خشونت خانگی
آبان ۲۶ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۱
, , , , ,
image_pdfimage_print

سمیه قاسمی

کتاب «قانون حقوق بشر بین‌الملل و خشونت خانگی» نوشته «روناق مک کوایگ» با هدف تشریح مشکلات و مسائل درباره خشونت به ارزیابی مزیت‌های قانون حقوق بشر بین‌الملل در خصوص خشونت خانگی می‌پردازد.

این کتاب با ترجمه مژگان امراللهی بیوکی، در هفت فصل به این مساله می‌پردازد که شاخصه‌های حامیان و مدافعان حقوق بشر برای محو خشونت خانگی چیست؟ و آیا این بخش از قانون حقوق بشر می‌تواند بر حصول این شاخصه‌ها تاثیر گذارد یا خیر؟

نویسنده در آغاز به تشریح خشونت خانگی در انگلستان پرداخته و می‌کوشد تا با ارائه مثال‌های علمی به واکنش دولتی، دادگاه‌های بین‌المللی در این باره بپردازد و با مشخص کردن ضعف‌ها و کاستی‌های دولتی و بین‌المللی به ارائه راهکارها و سیاست‌های حمایتی اقدام کند.

مشکلات بالقوه درباره کارایی حقوق بشر بین‌الملل در رویارویی با خشونت، ویژگی‌های حقوق قانونی در زمینه خشونت خانگی، علم حقوق در حوزه حقوق بشر در دادگاه‌های اروپایی، قانون حقوق بشر ۱۹۹۸ (آیا دادگاه‌های ایالت کینگدام با مشکل روبه‌رو شدند؟)، رویکرد هیات‌های حقوق بشر بین‌الملل درباره خشونت خانگی و اجرای بیانیه‌های هیات‌های بین‌المللی حقوق بشر در ایالت کینگدام، عنوان فصل‌های اصلی این کتاب را تشکیل می‌دهند. در پایان نیز نویسنده در فصلی با عنوان جمع‌بندی، به مواردی چون رویکرد قانونی، استفاده از بیانیه‌های بین‌المللی حقوق بشر و نکات نهایی درباره خشونت خانگی پرداخته است.

در صفحه ۶۷ کتاب «قانون حقوق بشر بین‌الملل و خشونت خانگی» می‌‌خوانیم: «حامیان خشونت خانگی بر این باورند که به منظور شرح مسئله خشونت خانگی، لازم است آگاهی در این باره در جامعه افزایش یابد. مثلا «بری» می‌گوید که هنوز این دیدگاه در میان عناصر خاصی از جامعه وجود دارد. که خشونت علیه زنان در خانه در برخی شرایط پذیرفتنی است و دست کم این موضوع در میان افراد خارجی مسئله‌ای جدی نیست. در بافت ایالت متحده، گاروی می‌گوید تا حدودی جامعه از خشونت خانگی آگاهی دارد. مثلا  این موضوع مکررا به وسیله برنامه‌های تلویزیونی پوشش داده می‌شود…»

مترجم یادداشتی در ابتدای کتاب آورده است: «از آن‌جا که مترجم خلأ بزرگی را در مورد منابع مناسب و برجسته در حوزه داخلی و بین‌المللی در خصوص خشونت خانگی در ایران احساس می‌کرد بنابراین به نسخه اصلی کتاب حاضر در موسسه ماکس بلانک آلمان دست یافته و به ترجمه آن اقدام کرده است تا شاید بتواند قدمی هرچند ناچیز برای محو و حداقل کاهش این پدیده مذموم و ناپسند خصوصاً در جامعه ایران بردارد»

«قانون حقوق بشر بین‌الملل و خشونت خانگی» را انتشارات جامعه‌شناسان با شمارگان هزار نسخه، قطع رقعی، ۱۸۶ صفحه و به بهای ۱۲۰‌هزار ریال روانه بازار نشر کرده است.

منبع:آوای زندگیLeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱