صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  15تا 30 درصد کودکان ...
آبان
۲۵
۱۳۹۴
۱۵تا ۳۰ درصد کودکان مورد سوء استفاده رفتاری قرار می‌گیرند
آبان ۲۵ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

در ایران سیستم ثبت و گزارش دهی سوء رفتار با کودکان وجود ندارد و آمارهایی که مطرح می‌شود، دقیق نیستند.

دکتر ملیحه کدیور رئیس بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در مرکز طبی کودکان با بیان این مطلب از تشکیل کمپین آگاهی بخشی درباره سوء رفتار با کودکان خبر داد .

وی گفت: در این کمپین مسائل مرتبط با کودکان، سلامت آنها و پیشگیری از کودک آزاری هدف اصلی است. این در حالیست که طی طرحی خدمات بالینی، حقوق، پزشکی قانونی و غیره با همکاری سازمان بهزیستی و سازمان‌های مرتبط با مسائل کودکان ارائه خواهد شد.

کدیور ادامه داد: در این طرح برای پزشکان، گروه‌های پرستاری و مامایی و دانشجویان این رشته‌ها کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های آموزشی در سطوح مختلف به منظور مراقبت از کودکان برگزار می‌شود. ماهانه یک نشست میان فعالان و متخصصان رشته‌های مختلف حقوق، پزشکی قانونی و دیگر رشته‌ها برگزار می‌شود و افراد فعال در این حوزه آموزش می‌بینند.

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در مرکز طبی کودکان تاکید کرد: آمار دقیقی در مورد سوء رفتار با کودکان در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

کودکان آسیب پذیرترین قشر جامعه هستند و به حمایت نیاز دارند و رفاه، آموزش و آرامش و آسایش حق هر کودکی در تمام دنیاست.

وی اظهار کرد: در برخی از کشورها برای حمایت کودکی که مورد سوء استفاده رفتاری قرار می‌گیرد، یک سیستم حمایتی تشکیل می‌شود و حتی اگر لازم باشد به صورت موقت برای چنین کودکی قیم هم مشخص می‌کنند اما در ایران چنین وضعیتی وجود ندارد البته سازمان بهزیستی کشور، اورژانس اجتماعی را راه اندازی کرده که به بررسی مشکلات مربوط به خشونت خانگی و مسائلی از این دست می‌پردازد.

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در مرکز طبی کودکان اعلام کرد: هدف از تشکیل کمپین آگاهی بخشی درباره سوء رفتار با کودکان، آموزش، اطلاع رسانی و پیگیری مسائل مربوط به کودکان است.

کدیور بیان کرد: یکی از مشکلات کشور ما برای حمایت از کودکان این است که تعریف دقیقی از لحاظ فکری، حقوقی،‌ اقتصادی و سایر مسائل در مورد کودکان وجود ندارد.

وی مرز قائل نشدن بین تنبیه، تادیب و خشونت از سوی والدین را از دیگر عواملی خواند که می‌تواند مشکلات جدی برای کودکان به وجود بیاورد.

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در مرکز طبی کودکان در مورد تشکیل انجمن مقابله با سوء رفتار کودکان گفت: در ابتدا انجمن با پنج عضو که به طور داوطلبانه به آن پیوستند شروع به کار کرد و در حال حاضر ۹۰ نفر دیگر هم از دانشجویان پزشکی دانشگاه تهران به آن اضافه شدند.

کدیور ادامه داد: قرار است اعضای انجمن در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، مراکز درمانی،‌ مهد کودک‌ها، بهزیستی و حتی متروها حضور یابند و درباره سوء رفتار با کودکان آگاهی بخشی کنند.

وی تاریخ آغاز کمپین آگاهی بخشی درباره سوء رفتار با کودکان را ۲۶ تا ۲۹ آبان ماه همزمان با روز جهانی مقابله با سوء رفتار کودکان اعلام کرد و افزود: هدف ما این است که به تیم سلامت و مربی‌های کودکان درباره نحوه برخورد با آنها آموزش دهیم.

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در مرکز طبی کودکان به وجود خلاءهای قانونی و مسائل فرهنگی در ارتباط با جلوگیری از سوء رفتار با کودکان اشاره کرد و گفت: با وجود همه این خلاء‌ها تلاش می‌کنیم بر اساس فرهنگ جامعه خود همانطور که در دین اسلام هم سفارش شده است آموزش‌های لازم را ارائه دهیم.

یسنا رستم آبادی، مسئول دانشجویی انجمن مقابله با سوء رفتار کودکان نیز در این نشست گفت: علت تشکیل این کمپین این است که حمایت از کودکان یک وظیفه اجتماعی است و در این راستا نقش تیم سلامت، پلیس و نیروی قضایی، سازمان بهزیستی و مددکاری بسیار کلیدی و حائز اهمیت است.

وی افزود: بر اساس مطالعات نشان داده شده است که هر گونه سوء رفتار با کودکان موجب بروز رفتارهای پرخطر سلامتی، افسردگی،‌ چاقی و مسائلی از این دست در دوران بزرگسالی می‌شود.

همچنین عاطفه پویا، یکی دیگر از اعضای انجمن مقابله با سوء رفتار کودکان تاکید کرد: در ایران آمار دقیقی در مورد سوء رفتار با کودکان وجود ندارد. در مورد کشورهای دیگر هم می‌توان چنین ادعایی داشت زیرا سوء رفتار با کودکان مسئله‌ای است که کشورها کمتر تمایل دارند آنرا گزارش کنند. اما طبق آمار WHO سازمان جهانی بهداشت، ۱۵تا ۳۰ درصد جمعیت کودکان مورد سوء استفاده رفتاری قرار می‌گیرند.

ریحانه نصرت آبادی از دیگر اعضای انجمن نیز گفت: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی سوء رفتار با کودکان به هرگونه سوء رفتار فیزیکی، عاطفی، جنسی، غفلت و یا بی توجهی اطلاق می‌شود که سلامت و رشد کودک را در دراز مدت یا به صورت مقطعی به خطر بیاندازد و یا احتمال خطر سلامتی و یا رشد کودک را به وجود بیاورد. در این تعریف کودک به فرد زیر ۱۸ سال اطلاق می‌شود.

منبع:ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱