صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  چگونه با خانم ها صحب...
آبان
۲۲
۱۳۹۴
چگونه با خانم ها صحبت کنیم
آبان ۲۲ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

نوشته : گروه ” آزارهای خیابانی را متوقف کنید

ترجمه : لاله پیشدادی

در جوامعی که نابرابری جنسیتی وجود دارد٬ زنان و مردان دیدگاه های متفاوتی در مورد نوع رفتار مناسب با یک غریبه در مکان های عمومی دارند.

بنابر این مردان احتمالاً نمی دانند و یا اهمیت نمی دهند که چگونه می توان برخورد بهتر و مودبانه تری با زنانی که سر راهشان قرار می گیرند داشته باشند.

برای آن دسته از مردان که به نوع رفتارشان اهمیت می دهند و نمی خواهند باعث آزار زنان شوند ، رعایت نکات زیر می تواند راهنمای خوبی باشد.( موافقم که شاید این نکات به نظر زیادی بی ربط باشد اما لازم است که برخی مردان چگونگی برخورد با زنان را در مکان های عمومی یاد بگیرند تا باعث آزارشان نشوند).

 -زنان را انسان هایی ببیند که شایسته احترام هستند و به خوبی با آنها برخورد کنید.

– اگر می خواهید به یک خانم سلام کنید، کافی است سر خود را خم کرده و لبخند بزنید و یا سلام کنید. هرگز سوت نزنید و یا صداهای نامتعارف از خودتان در نیاورید، به او نگویید « سلام عزیزم» یا « سلام خوشگله» .این جملات و حرکات در برخورد با یک غریبه بسیار ناشایست و نامناسب هستند.

شیوه و مدلی که یک زن خودش را می آراید به این معنی نیست  که او در پی گرفتن اظهارنظرهای دیگران است! اگر یک خانم خیلی به خودش می رسد ، معنایش این نیست که به دنبال گرفتن تملق و تحسین همه مردانی است که می بیند و یا اینکه شما بایدحتماً در مورد ظاهرش نظری بدهید. خانمی که به خودش می رسد حتماً از این کار لذت می برد و شاید برای یک مراسم یا موقعیت خاص آنگونه خود را آراسته است. حتی شاید برای جلب توجه شخص یا اشخاص ویژه ای به خودش رسیده است. به هر حال تا زمانی که یک خانم از شما در مورد ظاهرش نظری نخواسته ، اظهارنظر نکنید.

در ذیل چند مورد یادآوری شده که نمی گذارند فردی مزاحم و آزاردهنده محسوب شویم:

– تصور نکنید که تمام زنان مجرد و متمایل به جنس مخالف هستند و یا دوست دارند که توجه مردان را جلب کرده و وارد رابطه شوند.

– تفاوت ها و تشابهات نژادی ، کلاس اجتماعی و سن و سال میان شما و یک خانم و همچنین گرایش جنسیش همگی در تعبیر او از توجه یک مرد نقش دارند.

– زنان حق دارند که حریم شخصی خود را همانند اکثر مردان درمکان های عمومی داشته باشند و بیشتر خانم ها وقتی مردی به آنها نزدیک می شود به جز مواردی که به خاطر پرسش های کوتاه و ضروری مثل ساعت و آدرس و یا ارائه کمک باشد، حالت پرخاشگرانه و تهاجمی به خود می گیرند.

– زنان بیشتر اوقات دوست ندارند که مردان در مکان های عمومی مانند ایستگاه اتوبوس یا خیابان برای پیشنهاد آشنایی به آنها نزدیک شوند. زنان اغلب به دلایلی مثل رفتن به دانشگاه یا محل کار٬ انجام یک کار شخصی و یا ورزش کردن به مکان های عمومی می آیند و نه به قصد آشنایی و دیدار با مردان. به ندرت پیش می آید که یک خانم مایل به آشنایی در مکان های عمومی باشد ، بنابراین به یاد داشته باشید که چنانچه در یک مکان عمومی به خانمی نزدیک شوید به احتمال زیاد با پاسخ منفی او برای آشنایی مواجه می شوید.

– سعی کنید در تاریکی شب ،مکان های خلوت که افراد دیگری دوروبر نیستند و یا زمانی که با دوستانتان هستید به یک خانم تنها نزدیک نشوید. در تمامی این موقعیتها زنان به شدت از مردی که به سمتشان می آید می ترسند و احساس خطر می کنند.

– هرگز بدون یک دلیل منطقی – مثلاً برگرداندن کیف پولی که روی زمین افتاده- به دنبال یک زن راه نیافتید. جدا از مسئله حمله و تجاوز، تعقیب شدن از جانب مردان بزرگترین ترس یک زن تنها در مکان های عمومی است.

– فقط زمانی به یک زن برای آغاز صحبت نزدیک شوید که بدانید درگیر یا شتابان کار نیست. برای شروع صحبت کافی است به او لبخند بزنید و یا به گفتن سلام اکتفا کنید . فقط وقتی او به سلام شما پاسخ داد و عجله ای برای رفتن و تلاشی برای نادیده گرفتن شما نداشت، آنگاه می توانید سخن بیشتری که هم مودبانه باشد و هم خوشآیند با او بگویید.

– اگر دیدید خانمی به سلام شما پاسخ نداد و یا عجله داشت که برود و شما را نادیده گرفت، بهتر است او را تنها بگذارید. شاید وقت و تمایلی به صحبت با شما ندارد، پس به خواسته و برنامه اش احترام بگذارید. شاید تجربه بدی از مزاحمت یا آزار و اذیت داشته و در حال حاضر از تمام مردانی که به او نزدیک می شوند، می هراسد. شما شاید سومین یا چهارمین نفری باشید که در آن روز سعی کرده با او سر صحبت را باز کند و هرچند مودبانه شروع کرده باشید برای آن زن اعصاب خوردکن و کلافه کننده است.

– اگر زنی سر صحبت را با شما باز کرد، در پاسخ دادن و گفتگو مودب باشید. چنانچه درهر جای مکالمه  او را معذّب دیدید ، پاسخ های کوتاه داد، حواسش به دوروبر بود و یا تلاش داشت محل را ترک کند ،به این اشارات توجه کرده و صحبت را قطع کنید و چنانچه او مکالمه را ادامه نداد، تنهایش بگذارید.

اگر شک دارید که رفتارتان درست است یا نوعی مزاحمت جنسی محسوب می شود ، پرسش های ذیل را ( نقل از دکتر برنیس سندلر) از خود بپرسید:

آیا اشکالی دارد اگر با همسر، دوست دختر، مادر، خواهر و یا دخترم چنین رفتاری شود؟

آیا اشکالی دارد اگر به همسر، دوست دختر، مادر، خواهر و یا دخترم چنین سخنی گفته شود؟

آیا اگر با همسر، دوست دختر، مادر، خواهر و یا دخترم بودم ،چنین رفتاری می کردم؟

آیا زمانی که فرد به رفتار من اعتراض کرد عذرخواهی می کنم و یا اینکه عصبانی می شوم؟

آیا رفتار من تلافی جویانه است؟ آیا نشانه های ویژه ای از رضایت و عدم اعتراض در طرف مقابل هست؟Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱