صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  تقاضای طلاق و مهریه ...
آبان
۲۲
۱۳۹۴
تقاضای طلاق و مهریه در دادگاه محل اقامت زن
آبان ۲۲ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه لو-وکیل خانه امن

پرسشگر: با سلام. ۳۰ ساله هستم و ۶ سال پیش ازدواج کرده ام. یک پسر ۴ ساله دارم. به دلیل اعتیاد شوهرم و رفتارهای بد او نسبت به من و فرزندم مجبور به ترک خانه شدم .

به منزل پدرم در شهرستان آمدم. فکر می کنم که دیگر نمی توانم با شوهرم زندگی کنم و به همین منظور قصد جدایی از ایشان را دارم. با چند نفر مشورت کردم و تصمیم گرفتم به دلیل ضرب و شتم و همچنین ترک نفقه شکایت کنم و از طرف دیگر تقاضای طلاق بدهم و مهریه ام را دریافت کنم. با توجه به اینکه من در شهرستان هستم و شوهرم در تهران و نمی توانم رفت و آمد کنم، چگونه می توانم این مشکل را حل کنم؟

وکیل خانه امن: سلام خانم محترم! قبل از اینکه سوالتان را جواب دهم باید خدمتتان عرض کنم که توجه داشته باشید که ضرب و جرح و ترک نفقه را شما باید در دادگاه ثابت کنید یعنی اینکه به صرف ادعا دادگاه به نفع شما رای نخواهد داد.

پرسشگر: چندین بار من را کتک زده است اما آن موقع اقدام نکردم و الان آثار زیادی در بدنم نمانده است. اما شوهرم چندین بار از طریق فرستادن اس ام اس مرا تهدید به کشتن کرده و فحش داده است.

وکیل خانه امن: به هر حال بدون وجود آثار ضرب و جرح در بدن شما و بدون اینکه شاهدی داشته باشید، دادگاه ادعای شما را نخواهد پذیرفت اما چون پیامکهای تهدید آمیز فرستاده و همچنین توهین کرده از این بابت می توانید شکایت کیفری کنید. ضمن اینکه شکایت کیفری در مورد ترک نفقه هم امکان پذیر است.

پرسشگر: چطور و کجا باید شکایت کنم؟

وکیل خانه امن :در مورد شکایت کیفری تان مجبور هستید این شکایت را در محل زندگی مشترکتان که در تهران است انجام دهید. یعنی نمی توانید در شهرستان محل اقامتتان از شوهرتان شکایت کنید. اما در مورد مطالبه مهریه و تقاضای طلاق می توانید در حوزه قضایی محل سکونتتان طرح دعوی کنید و مجبور نیستید که به تهران بروید. ماده ۱۲ قانون حمایت خانواده در این مورد صراحتا گفته است که: « در دعاوی و امور خانوادگی مربوط به زوجین ٬ زوجه می تواند در دادگاه محل اقامت خوانده یا محل سکونت خود اقامه دعوی کند مگر در موردی که خواسته ٬ مطالبه مهریه غیرمنقول باشد» یعنی اگر مهریه تان سکه یا پول باشد می توانید به دادگاه خانواده محلی که الان هستید بروید و دادخواست مطالبه مهریه دهید. تقاضای صدور حکم طلاق نیز همچنین است.

پرسشگر: الان چند ماه است که در خانه پدرم هستم و خرج پسرم را پدرم می دهد و شوهرم تاکنون هیچ پولی بابت هزینه های پسرمان به من نداده است. آیا در این مورد نیز می توانم به دادگاه شهرستان خودمان بروم؟ یکی از همسایه هایمان گفت که من نمی توانم از طرف پسرم شکایتی داشته باشم. آیا این درست است؟

وکیل خانه امن:در این مورد می توانید مطالبه نفقه فرزندتان را بکنید. در همان محل سکونتتان شما حق دارید که به نمایندگی از پسرتان دادخواست تنظیم کرده و نفقه پسرتان را نیز بخواهید. قانون جدید خانواده این اختیار را به مادران داده است. بر طبق ماده ۶ قانون حمایت خانواده: «مادر یا هر شخصی که حضانت طفل یا نگهداری شخص محجور را به اقتضاء ضرورت برعهده دارد ٬ حق اقامه دعوی برای مطالبه نفقه طفل یا محجور را نیز دارد. در این صورت ٬ دادگاه باید در ابتداء ادعای ضرورت را بررسی کند.»

پرسشگر: در مورد جهیزیه چطور؟ چند بار  شوهرم به من زنگ زده و گفته که جهیزیه ات را نمی دهم مگر اینکه بچه را بیاوری و به من بدهی. در این مورد چه کار می توانم بکنم؟

وکیل خانه امن: وسایلی را که شما به عنوان جهیزیه خریده اید می توانید پس بگیرید. البته توجه کنید که لازم است اثبات کنید که آن وسایل متعلق به شماست. از جمله از طریق فاکتور خرید وسایل یا اگر لیستی در این مورد دارید که شوهرتان امضا کرده باشد. برای این کار هم  می توانید به دادگاه محل سکونت فعلی تان مراجعه کرده و دادخواست استرداد جهیزیه بدهید. این مساله ربطی به فرزندتان ندارد و شوهرتان نمی تواند بگوید که بچه را بده تا جهیزیه را برگردانم.

پرسشگر: من نمی خواهم پسرم را به شوهرم بدهم. خودم می خواهم از او نگهداری کنم. آیا شوهرم می تواند پسرم را از من بگیرد؟

وکیل خانه امن: نخیر! حضانت کودک تا ۷ سالگی بر عهده مادر است. پس از آن را دادگاه تعیین می کند. معمولا اگر پدر مشکل خاصی نداشته باشد حضانت به او واگذار می شود اما با توجه به اینکه شوهر شما معتاد بوده و رفتارهای خشونت آمیز نیز داشته است، به احتمال بسیار پس از ۷ سالگی نیز حضانت را دادگاه به شما خواهد داد

پرسشگر: چقدر طول می کشد که من طلاق بگیرم و بتوانم به مهریه ام برسم؟

وکیل خانه امن: مدت زمان مشخصی را نمی توان گفت اما معمولا به هنگامی که زن متقاضی طلاق است دادگاهها کمی سختگیری می کنند. یعنی بیشتر از یک سال طول خواهد کشید. در مورد مهریه نیز اگر شوهرتان وضعیت مالی خوبی نداشته باشد به احتمال بسیار دادگاه مهریه را قسط بندی خواهد کرد.Leave a reply

Your email address will not be published.