صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خشونت علیه زنان سلام...
آبان
۲۱
۱۳۹۴
خشونت علیه زنان سلامت روانی خانواده را به خطر می اندازد 
آبان ۲۱ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی ایلام گفت: خشونت علیه زنان سلامت روانی خانواده ها را به خطر می اندازد.

زهرا همتی با بیان اینکه خشونت علیه زنان یک آسیب اجتماعی است که باید به آن پرداخته شود، اظهار کرد: کودکی که در چنین فضایی رشد می کند احساس امنیت نکرده و در معرض قرار گرفتن سایر آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد، دزدی، خودکشی قرار می گیرد.

وی افزود: خشونت علیه زنان تنها فیزیکی نبوده بلکه انواع مختلف روانی، اقتصادی، جنسی، جسمی و عاطفی را هم شامل می شود که در صورت وجود در یک خانواده توسط اعضا آن نسل به نسل دیگر انتقال پیدا می کند.

همتی با بیان اینکه آمار دقیقی در مورد خشونت علیه زنان در کشور و به تبع در این استان وجود ندارد، تاکید کرد: بسیاری از زنان از ترس شناخته شدن در جامعه خشونت وارد شده را به مراکز بهزیستی اعلام نمی کنند.

معاون اجتماعی بهزیستی ایلام در خصوص علت خشونت علیه زنان در جامعه یادآور شد: وجود باورهای فرهنگی اشتباه، نبود ساز و کارهای ضمانت برای کنترل آن، استفاده نابجای مردان از قدر ت و تفکر ریاست و قدرت طلبی در مردان موجب بروز خشونت علیه زنان می شود.

وی با بیان اینکه خشونت ممکن است منجر به طلاق عاطفی، روانی و در نهایت قانونی شود، گفت: خشونت از طریق برخی فیلم ها و در برخی مواقع کارتون های کودکان نیز تبلیغ می شود و خود به خود به افراد منتقل و شیوع پیدا می کند.

همتی نگاه برابر به زن و مرد که در دین اسلام نیز مورد تاکید قرار گرفته، آگاه سازی والدین از پیامدهای خشونت، آگاهی زوج ها از آثار مخرب رفتار خشونت آمیز، برگزاری کارگاه های آموزشی برای آگاهی جامعه از نقش زنان و مردان، پررنگ کردن توانایی دو جنس، آگاهی زنان از حقوق خود برای جلوگیری از خشونت و مهارت برخورد با خشونت را از جمله راهکارهای لازم برای کاهش خشونت علیه زنان دانست.

وی اضافه کرد: نه تنها زنان بلکه تمامی افراد جامعه باید به این نتیجه برسند که آموزش فرهنگ سازش و مدارا نه بر اساس خشونت و فشار بلکه بر اساس مذاکره ترویج یابد.

همتی به راه اندازی خانه امن در بهزیستی اشاره کرد و گفت: زنانی که به هر دلیل از سوی همسر و یا سایر اعضا خانواده در معرض خشونت قرار داشته باشند می توانند به این خانه مراجعه کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی ایلام افزود: تا زمانیکه زمینه بازگشت زنان مراجعه کننده به این مرکز از طریق دعوت از همسر و مشاوره و ایجاد احساس امنیت فراهم نشود این زنان در خانه امن بهزیستی نگهداری و تحت مراقبت قرار دارند.

منیع:ایرناLeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱