صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  وضعیت تجاوز در جهان ...
آبان
۱۹
۱۳۹۴
وضعیت تجاوز در جهان براساس آمار سازمان ملل
آبان ۱۹ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , ,
image_pdfimage_print

درکل شیوع سوءرفتار جنسی در دختران و زنان ۶۲-۶ %(یک‌پنجم زنان در طول عمر خود قربانی تجاوز جنسی و یا اقدام ناموفق به آن می‌شوند) و در پسران و مردان ۳۱-۳ % گزارش شده است. پدیده تجاوز به عنف می‌تواند عوارض جسمی، اجتماعی، جنسی و روانی بسیار شدید و در مواردی حتی غیرقابل جبرانی داشته باشد.

به گزارش  مهرخانه پدیده آزار جنسی که تجاوز هم شامل آن می‌شود، از دهه ۱۹۸۰ مورد توجه قرار گرفته است. به‌دلیل افزایش شیوع و تأثیرات گسترده این پدیده، موضوع تجاوز توجه بسیاری از مجامع دانشگاهی را به خود جلب کرده است. تجاوز به عنف نوعی عمل جنسی نامشروع، خشونت‌آمیز و بدون رضایت است که منجر به دخول پنیس در واژن، مقعد یا دهان فرد قربانی (در زنان و مردان به ترتیب زنا و لواط گفته می‌شود) می‌شود.

وضعیت تجاوز به عنف در جهان براساس مطالعات سازمان ملل
به نظر می‌رسد تجاوز در جوامع مدرن و در تمامی فرهنگ‌ها رو به افزایش است. این مسایل تجاوز را به یکی از مشکلات جدی جوامع تبدیل کرده است، اما شیوع آن در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف متفاوت است. براساس مطالعات سازمان ملل، درصد زنان گزارش‌شده به‌عنوان قربانی تجاوز جنسی از محدوده کمتر از ۲ ٪ در جاهایی مثل: بولیوی (۱٫۴ %)، بوتسواتا (۰٫۸ %)، چین (۱٫۶ %) و فیلیپین (۰٫۳ %) تا ۵% یا بیشتر در آلباتی (۶%)، آرژانتین (۵٫۸ %)، و کلمبیا (۵%) متفاوت گزارش شده است. طبق گزارش زنان آمریکایی، چیزی حدود ۱۵-۱۲ % از آنان در زمانی از زندگی مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، همچنین در بررسی دیگری برروی نوجوانان ۱۷-۱۴ ساله، ۴۰% آنان اذعان کردند طی سه ماه گذشته رابطه جنسی ناخواسته نداشته‌اند.

عوارض جسمی تجاوز به عنف در زنان و مردان
درکل شیوع سوءرفتار جنسی در دختران و زنان ۶۲-۶ %(یک‌پنجم زنان در طول عمر خود قربانی تجاوز جنسی و یا اقدام ناموفق به آن می‌شوند) و در پسران و مردان ۳۱-۳ % گزارش شده است. پدیده تجاوز به عنف می‌تواند عوارض جسمی، اجتماعی، جنسی و روانی بسیار شدید و در مواردی حتی غیرقابل جبرانی مانند اختلال خواب، کاهش اشتها و کاهش علاقه به غذا، واکنش‌های سوماتیک (درد مزمن لگن، دردهای راجعه شکمی، سردردهای مزمن، انواع شکایات جسمی)، مشکلات مدرسه، کاهش اعتمادبه‌نفس، عزت‌نفس و احساس قضاوت خود، مشکل در حفظ ارتباطات قبلی، اختلال عملکرد جنسی، سوء‌مصرف‌ الکل، کاهش مهارت‌های مذاکره جنسی (که ممکن است به حاملگی و یا بیماری‌های مقاربتی بینجامد)، برای قربانیان مرد احساس شکنندگی حس مردانگی و سردرگمی در مورد گرایش جنسی و علایم افسردگی، خودکشی، اضطراب، مشکلات روانی و یا رفتاری که معمولاً در جنس دیگر پیدا می‌شوند (اختلال غذاخوردن در پسرها و مبارزه در دخترها) و سندروم اختلال استرس پس از تروما (PTSD) را برای قربانی در پی داشته باشد.

ضرورت توجه به عوارض روحی تجاوز به عنف
علی‌رغم این عوارض شدید متأسفانه تا دو دهه پیش (دهه ۹۰) هیچ‌گونه توجه جدی به عوارض روان‌شناختی تجاوز به‌عنف نشده بود. تا سال ۱۹۷۰ میلادی کمتر به عوارض روان‌شناختی تعرض جنسی پرداخته می‌شد و بیشتر عوارض جسمی مورد توجه قرار می‌گرفت.

اختلال روانی استرس پس از تروما چیست؟
یکی از اختلالات روانی ایجادشده به دنبال تجاوز سندروم اختلال استرس پس از تروما (PTSD) است. در این اختلال شخص نسبت به تجربه پشت سر گذاشته با ترس و درماندگی پاسخ می‌دهد، رخداد را مکرراً در ذهن خود زنده می‌کند و سعی در اجتناب از حادثه دارد. درواقع PSTD با سه گروه علایم شناخته می‌شود. این گروه‌ها شامل درگیری ذهنی، اجتناب و افزایش برانگیختگی است.

علایم درگیری ذهنی شامل خاطرات پریشان، رؤیاها و خواب‌های پریشان در مورد یک اتفاق، عمل‌کردن یا احساس‌کردن به‌طوری که حادثه آسیب‌زا عود کند، پریشانی روانی شدید و واکنش‌پذیری (عرق‌کردن تپش قلب و …) در زمان به یادآوری حادثه هستند.

علایم اجتناب شامل تلاش برای دوری از تفکر، احساسات یا مکالمات همراه با آسیب، تلاش برای پرهیز از فعالیت‌ها، مکان‌ها و یا افرادی که باعث تجدید خاطره آن آسیب می‌شوند، ناتوانی برای یادآوری یک جنبه مهم آسیب، علاقه کاهش‌یافته در همکاری فعالیت‌های مهم، احساس جدایی از دیگران است.

علایم برانگیختگی نیز از این قرارند: دشواری در خوابیدن یا خواب‌ماندن، تحریک‌پذیری یا طغیان خشم، دشواری در تمرکز، واکنش پرش وحشت‌زدگی اغراق‌آمیز و گوش‌به‌زنگ‌بودن برای علایم خطر. اگر علایم برای حداقل یک ماه دوام داشته باشد،PTSD  تشخیص داده می‌شود.

شیوع PTSD به‌دنبال تجاوز کاملاً متفاوت گزارش شده است. از طرفی قربانیان تجاوز ۳۵ %  بیشتر از دیگر افراد جامعه از خدمات پزشکی استفاده می‌کنند. هم‌چنین در تحقیقی نشان‌داده‌شده است که در صورت شناسایی اختلالات روانی در قربانیان تجاوز و سپس استفاده از خدمات روان درمانی در آنان، ۲۰% استفاده از خدمات و سرویس‌های پزشکی کاهش پیدا می‌کند.

با توجه به شیوع بالای اختلالPSTD  در قربانیان تجاوزبه‌عنف در دنیا و نبود اطلاعات و پژوهشی در این زمینه در کشور ایران، تحقیق حاضر تلاش می‌کند با شناساییPSTD  در شاکیان تجاوز به‌عنف و معطوف‌ساختن توجه مسئولین مربوطه، گامی ‌در جهت شناسایی هرچه سریع‌تر افراد در معرض خطر ابتلا بهPTSD  برداشته و با ارجاع به موقع جهت مداخله و پیگیری مناسب، از یکسو از ایجادPSTD  و عوارض دیگر به دنبال آن جلوگیری کند و از سوی دیگر گامی ‌در جهت کاهش هزینه‌های صرف‌شده چه برای قربانی و چه برای دولت بردارد.

روش کار
تحقیق حاضر مطالعه مقطعی است که بر روی ۱۳۰ نفراز زنان شاکی از تجاوز به عنف مراجعه‌کننده به مراکز پزشکی قانونی شهر تهران انجام شده است.

قربانی تجاوز به‌عنف بودن، نداشتن سابقه اختلال شناخته‌شده روان شناختی قبل از تجاوز و داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن از ملاک‌های انتخاب افراد برای پرکردن پرسشنامه‌ها بوده است. شرایط حذف از مطالعه نیز شامل موارد زیر می‌شد: افرادی که به تمامی سؤال‌های پرسشنامه پاسخ نداده‌اند و یا طی یک سال قبل از حادثه و تا پایان مطالعه، متحمل حوادث استرس‌آور در زندگی (از دست‌دادن اقوام درجه یک) شده بودند.

بیش از ۶۰ درصد قربانیان دارای اختلال استرس پس از تروما بودند
از میان ۱۵۰ نفری که به آنان پرسش‌نامه داده شده بود، ۱۳۰ نفر پرسشنامه‌ها را برگرداندند و مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج به‌دست‌آمده براساس پرسش‌نامه PSTD بدین شرح است: براساس نتایج از ۱۳۰ نفر، ۸۰ نفر (۶۱٫۶ %) دارای اختلال و ۵۰ نفر (۳۸٫۴ %) فاقد اختلال تشخیص داده شده‌اند.

میانگین سن در این گروه ۲۴ بوده است. براساس این داده‌ها بیشتر قربانیان در گروه سنی ۲۰-۳۰ سال قرار دارند. تحصیلات بیشتر آن‌ها ناکافی بوده است. بیشتر قربانیان متأهل و تحصیلات همسر افراد متأهل، اکثراً راهنمایی و دیپلم بوده است. هم‌چنین بیشتر قربانیان بیکار بودند.

چند پیشنهاد کاربردی
در این پژوهش اکثریت قربانیان دارای سطح مناسبی از نظر اقتصادی و تحصیلات نبوده و فاقد شغل بودند که می‌تواند در تعیین شدت اختلال گزارش‌شده مؤثر باشد. با‌توجه به شیوع بسیار بالای این اختلال در شاکیان تجاوز در این مطالعه، پیشنهاد می‌شود کادر شاغل در مراکز پزشکی قانونی با شناسایی هرچه سریع‌تر افراد مستعد برای ابتلا به اختلال استرس پس از تروما، آن‌ها را به مشاوره ارجاع بدهند تا از پیدایش و تثبیت اختلال روانی در این افراد جلوگیری شود.

از طرفی این افراد در جامعه با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند که شاید مهم‌ترین آن‌ها عدم پذیرش این افراد از سوی مردم باشد؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود در برنامه‌ریزی‌های بهداشتی کشور برنامه‌های لازم در زمینه حمایت این افراد در جامعه و آگاه‌ساختن مردم و حمایت مردم و دولت به‌عمل آید.

این پژوهش با عنوان کامل “وضعیت مطالعه اختلال استرس پس از تروما در بین زنان شاکی از تجاوز به عنف مراجعه‌کننده به مراکز پزشکی قانونی شهر تهران در سال ۱۳۹۲”، توسط دکتر حمیدرضا دانش‌پرور، دکتر آسیه جعفری و سیده فاطمه واثق رحیم‌پور انجام و سال ۱۳۹۴ در مجله پزشکی قانونی ایران منتشر شده است.Leave a reply

Your email address will not be published.