صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مسائل حقوقی حضانت فر...
آبان
۱۵
۱۳۹۴
مسائل حقوقی حضانت فرزند پس از طلاق
آبان ۱۵ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

موسی برزین -وکیل خانه امن

پرسشگر: سلام. دو سال پیش به دلیل مشکلات پیش آمده و عدم تفاهم، از شوهرم جدا شدم. فرزند دختری دارم که در زمان جدایی ۵ ساله بود. به همین دلیل دادگاه حضانت او را به من داد. الان دخترمان ۷ ساله است. شوهر سابقم چند بار به من گفته است که پس از هفت سالگی حضانت کودک را از من خواهد گرفت. پدر دخترم گفته است که بر اساس قانون، من تا ۷ سالگی می توانم از دخترم نگاه داری کنم و پس از آن دیگر حقی ندارم. در این مورد از شما چندین سوال دارم. اول اینکه آیا شوهرم می تواند دخترم را از من بگیرد؟

وکیل خانه امن: سلام خانم محترم! در پاسخ به این سوال شما باید عرض کنم که حضانت طفل تا ۷ سالگی بر عهده مادر است و پس از ۷ سالگی اگر  بین پدر و مادر اختلاف حاصل شود دادگاه در این مورد تصمیم گیری خواهد کرد. یعنی اگر خودتان به توافق رسیدید که مشکلی نیست اما اگر نتوانستید توافق کنید دادگاه مسئول حضانت را تعیین می کند. معمولا پس از هفت سالگی اگر پدر صلاحیت لازم را داشته باشد و از نظر اخلاقی مشکلی نداشته باد، دادگاه پدر را مسئول حضانت معرفی خواهد کرد.

پرسشگر: پدر دخترم به تازگی ازدواج کرده است. می خواستم بدانم آیا این مساله می تواند دلیلی باشد برای اینکه دادگاه حضانت را به او ندهد؟ من نمی خواهم که دخترم با همسر شوهرم بزرگ شود.

وکیل خانه امن: ازدواج پدر دخترتان به تنهایی نمی تواند دلیلی شود مبنی بر اینکه وی صلاحیت حضانت دخترتان را ندارد اما به هر حال قطعا این امر مورد توجه دادگاه قرار خواهد گرفت. توجه کنید که دادگاه در این مورد به صلاحدید خود با توجه به شرایط و اوضاع و احوال والدین تصمیم خواهد گرفت. یعنی قاضی فردی را مسئول حضانت خواهد کرد که مصلحت کودک آن را اقتضا کند.

پرسشگر: سوال دیگرم این است که آیا دخترم خودش می تواند تصمیم بگیرد که با چه کسی زندگی کند؟ یعنی اینکه در چه سنی دخترم می تواند در این مورد تصمیم گیری کند؟

وکیل خانه امن: در مورد اینکه کودک در چه سنی از حضانت خارج می شود و خود می تواند تصمیم گیری کند، قوانین ایران صراحتا اظهار نظر نکرده اند اما با استفاده از مواد قانونی مشابه و همچنین با توجه به رویه قضایی در ایران، فرزند پس از رسیدن به سن بلوغ می تواند در مورد اینکه با چه کسی می خواهد زندگی کند تصمیم گیری کند. سن بلوغ برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال است. البته سن رشد نیز یکی از ملاکهای قدرت تصمیم گیری برای فرزند است. سن رشد با سن بلوغ الزاما یکی نیست. اگر پس از رسیدن فرزند به سن بلوغ اثبات شود که وی هنوز توانایی لازم برای تشخیص مصلحت خود را ندارد، به نظر می رسد همچنان نخواهد توانست که در مورد زندگی خود با یکی از والدین تصمیم گیری کند. این امر هم نیاز به اثبات در دادگاه دارد. یعنی اگر شما مدعی شوید که مثلا دخترتان پس از بلوغ نیز توانایی تشخیص مصلحت خود را ندارد باید این امر را در دادگاه اثبات کنید. به طور کلی فرزندان پس از رسیدن به سن بلوغ حق انتخاب زندگی با یکی از والدین را خواهند داشت.

پرسشگر: به تازگی با مردی آشنا شده ام و قصد ازدواج با او را دارم. وی قبول کرده است که دخترم با ما زندگی کند. سوال سومم این است که اگر من ازدواج کنم آیا دادگاه حضانت دخترم را از من خواهد گرفت؟

وکیل خانه امن: بله بر اساس ماده  ۱۱۷۰ قانون مدنی ایران، زن در صورتی که ازدواج کند حق حضانت وی نسبت به فرزندانی که از شوهر سابق داشته است ساقط خواهد شد. بنابراین اگر شما تا زمانی که حضانت بر عهده شماست ازدواج کنید، حق حضانتتان ساقط شده و پدر دخترتان عهده دار حضانت خواهد بود.البته دقت کنید که چون دخترتان به سن ۷ سالگی رسیده است، اگر پدرش راضی به بودن طفل با شما نباشد، به احتمال بسیار دادگاه حضانت دخترتان را به پدرش واگذار خواهد کرد. اما اگر دادگاه تشخیص دهد که مصلحت کودک در این است که همچنان در کنار شما زندگی کند، باید توجه داشته باشید که ازدواجتان باعث خواهد شد که نتوانید حضانت دخترتان را بر عهده داشته باشید. مساله دیگر اینکه پس از بلوغ دخترتان، خودش در مورد اینکه با چه کسی می خواهد زندگی کند تصمیم گیری خواهد کرد بتابراین ازدواج شما تاثیری در این فرض نخواهد داشت. یعنی دخترتان پس از سن بلوغ اگر بخواهد با شما زندگی کند، ازدواج شما مانع از اجرای تصمیم دخترتان نخواهد شد و پدر دخترتان نمی تواند وی را به این دلیل که شما ازدواج کرده اید، از زندگی با شما منع کند.Leave a reply

Your email address will not be published.