صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  مردان کمی از کلمه طل...
آبان
۱۳
۱۳۹۴
مردان کمی از کلمه طلاق می ترسند
آبان ۱۳ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

نوشته‌ شُبها واریِر(Shobha Warrier)

خانه امن: “پرونده‌ ما باید به عنوان یک هشدار تلقی شود. زمان مناسب برای این تغییر در جامعه فرا رسیده است. این راه برخورد با یک زن نیست.””من نمی‌خواهم هیچ زن دیگری به سرنوشت من دچار شود.”

در ۲۵ جولای، هنگامی که قاضی “ کمال پاشا”، قاضی دادگاه عالی شهر کِرالا به مرد مسلمان طلاق‌گرفته دستور داد تا هزینه‌های درمانی همسر سابق خود و همچنین نفقه‌ وی را تا ۱۰ سال بپردازد، کار تاریخ‌سازی انجام داد.در ۱ فوریه ۱۹۹۱، “سعوده” که آن موقع ۱۸ سال داشت، با “عباس” ۲۴ ساله ازدواج کرد.

سعوده در خانواده‌ ای فقیر بزرگ شده بود و پنج برادر و پنج خواهر داشت، او نتوانست بعد از کلاس پنجم ادامه تحصیل دهد.پدر او با قرض گرفتن پول از دوستان و بستگان، ازدواج سعوده را برگزار کرد و همچنین به عباس مقداری پول و طلا داد.

بعد از ازدواج سعوده ، دو برادرش برای کار، هند را به مقصد خلیج فارس ترک کردند.بعدها، برادران سعوده برای عباس پول فرستادند و به او کمک کردند برای کار به خاورمیانه برود.عباس بعد از دو سال به هند بازگشت و دوباره با کمک برادران سعوده، دو قایق ماهیگیری خریداری کرد.او همچنین با فروش طلا و جواهر اندکی که متعلق به سعوده بود، شروع به ساخت یک خانه کرد. خانه به نام او ثبت شده بود.

هر وقت خواسته‌ای داشت، سعوده از پدر و برادرهایش درخواست کمک می‌کرد و ظاهراً این وضعیت اغلب اوقات رخ می‌داد.

آنها صاحب دو دختر و یک پسر شده بودند.یک شب عباس با سعوده دعوا و او را متهم به زنا کرد و از خانه بیرون انداخت.”مدت زیادی بود که به من می‌گفت بروم، چون می‌خواهد با زن دیگری ازدواج کند. با سه تا بچه کجا می‌توانستم بروم؟”

بعد از اینکه عباس او را بیرون انداخت، سعوده قبل از آنکه به همراه سه فرزند ۷ و ۵ و ۳ ساله‌ اش به خانه‌ پدر و مادرش برود، مدتی را بیرون از خانه‌اش نشست و گریه کرد.چهار روز بعد، در ۲۶ نوامبر ۲۰۰۴، عباس سه مرتبه ذکر طلاق را بر زبان آورد و به ازدواج ۱۳ ساله خود با سعوده پایان داد . برگه‌های طلاق توسط یک مسجد به سعوده ارسال شد.

ظرف یک ماه، عباس دوباره ازدواج کرد، ساخت خانه‌ جدید را به اتمام رساند و به خانه‌ای نقل مکان کرد که با فروش طلا و جواهر سعوده و پول‌هایی ساخته شده بود که برادرهای وی به او داده بودند.سعوده هیچ پولی در اختیار نداشت و برای هزینه خورد و خوراک و تحصیل فرزندانش، به پدر و برادرانش وابسته بود.

در سال ۲۰۰۵، یکسال بعد از اینکه سعوده طلاق گرفت، شخصی در روستا به وی اطلاع داد که او می‌تواند برای هزینه‌ مراقبت از فرزندان، از همسرش مقداری پول دریافت کند. سپس سعوده با وکیل مدافع، “وینود سینگ چِریان” آشنا شد.

این وکیل معروف بودکه پرونده‌های ارزشمندی مثل پرونده‌ سعوده را رایگان بررسی و پیگیری می‌کرد.”چِریان” در خصوص “نفقه‌ آینده” فرزندان، پرونده‌ای را به دادسرای شهر “کوژیکود” ارسال کرد.

این وکیل می‌گوید،”از آنجایی که او برای ازدواج مجدد در آن سن فرصتی نداشت، در مجموع بابت نفقه مبلغی معادل ۷۷۰هزار روپیه از جمله ۵ هزار روپیه بابت سه ماه دوره‌ عده (دوره سه ماهه‌ای که همسر دور از شوهرش است) و ۵ لاخ روپیه بابت نفقه‌ عادلانه برای آینده‌ سه فرزندشان درخواست کردیم”.

دادسرا ۳۶۰ هزار روپیه از جمله ۳ هزار روپیه بابت سه ماه دوره‌ عده به سعوده اعطا کرد که هر دو طرف دعوا این دستور را در دادگاه منطقه و سپس در دادگاه عالی به چالش کشیدند.

در حالی که وکیل وی، وینود سینگ چِریان، پرونده‌‌ سعوده را در سال ۲۰۰۹ در دادگاه عالی پیگیری می‌کرد، سعوده دچار مشکل کلیه شد و به طور منظم تحت دیالیز قرار می‌گرفت.یکبار دیگر، برادرانش برای معالجه وی پول فرستادند. به مدت یکسال و نیم، سعوده مدام به بیمارستان می‌رفت و حدود ۳۰۰ هزار روپیه بابت هزینه‌های درمان پزشکی خرج کرد.

با این که زنان مسلمان مطلقه هرگز از شوهران سابق خود کمک هزینه درمانی دریافت نمی‌کنند، “چریان” تصیم گرفت در این خصوص درخواست تجدیدنظر دهد.

چریان می‌گوید “بر اساس زیربخش (۲) بخش ۳ حفاظت از حقوق زنان مسلمان در قانون طلاق مصوب سال ۱۹۸۶، چنانچه مبلغ معادل مهریه پرداخت نشده باشد، ظرف یک ماه از تاریخ ارسال این درخواست، باید حکمی صادر شود که به شوهر سابق دستور دهد مبلغ و نفقه‌ معقول و عادلانه‌ای را به زن مطلقه بپردازد، و این میزان باید متناسب با نیازهای زن مطلقه تعیین شود.”

این وکیل افزود،”ما متوجه کلمه‌ “نیازها” شدیم و آن را به هزینه‌های درمانی وی نسبت دادیم.از آنجایی که چنین کاری بی‌سابقه بود، خیلی امیدوار نبودم که دادگاه استدلال ما را قبول کند.”

برای اولین بار در تاریخ قانون هند، در یک قضاوت تاریخی، قاضی “ب. کمال پاشا” اعلام کرد که غیر از پرداخت نفقه به مبلغ ۳۶۰ هزار روپیه، عباس، شوهر سابق سعوده باید مبلغ ۲۳۱ هزار روپیه نیز بابت هزینه‌های درمانی همسر مطلقه‌ خود بپردازد.

برای پرداخت این مبلغ به عباس چهار ماه زمان داده شده است. قاضی پاشا در حکم خود به طور خاص اعلام کرد که “نیازها” هزینه‌های درمانی را دربرمی‌گیرد.

چریان خاطر نشان می‌کند، “اکنون این پرونده به مرجعی برای تمام مسائل مربوط به نفقه‌ در طلاق مسلمانان در هر دادگاه در این کشور تبدیل خواهد شد.”

این وکیل افزود،”پس از پرونده‌ شاه بانو، این یک قضاوت تاریخی برای زنان مسلمان محسوب می‌شود. زیرا این اولین بار در تاریخ هند است که دادگاهی اذعان کرده که واژه‌ “نیازها” هزینه‌های درمانی یک زن مطلقه را نیز شامل خواهد شد.”

 “نکته مهم دیگر این است که دادگاه ۱۰ سال را به عنوان نقطه‌ مرجع در نظر گرفته است و به همین خاطر از (عباس) خواسته شده تا مبلغ ۳ هزار روپیه بابت ۱۰ سال پرداخت کند.

تا کنون، دادگاه فقط پنج سال را برای پرداخت نفقه درنظر می‌گرفت.”

چریان می‌گوید “اگر نگاهی به عدالت در این وضعیت بیندازید، می‌بینید که به او تنها تا ۱۰سال بعد از طلاقش پول پرداخت خواهد شد. الان او ۴۲ ساله است. آیا فکر می‌کنید که این زن بعد از سن ۳۸ سالگی زندگی نخواهد کرد؟ وضعیت چنین است که او می‌تواند تنها برای ۱۰ سال بعد از طلاقش درخواست نفقه کند.”

چریان می‌پرسد، “وقتی افراد تا سن شصت و هفتاد سالگی زندگی می‌کنند، چطور انتظار دارید که زنی مثل او که درس نخوانده و هیچ وسیله‌ دیگری برای حمایت از خودش ندارد، سال‌های آتی زندگی‌اش را سپری کند؟ اینجاست که باید تغییری صورت گیرد.”

سعوده، عقیده‌ راسخی درباره نحوه‌ برخورد با یک زن مسلمان دارد. «زنان زیادی مثل من در ناحیه‌ ما حتی در خانواده‌ام وجود دارند که فقط با گفتن ذکر طلاق از سوی شوهرانشان ترک شدند. این مردان به ما می‌گویند زنان باید درس عبرت بگیرند و به درستی رفتار کنند.”

سعوده اظهار می‌کند “پرونده‌ ما باید به عنوان یک هشدار تلقی شود. زمان مناسب برای این تغییر در جامعه فرا رسیده است. این راه برخورد با یک زن نیست. من نمی‌خواهم هیچ زن دیگری به سرنوشت من دچار شود و امیدوارم که قاضی راه را برای تغییر هموار سازد.”

اکنون، مردان کمی از گفتن کلمه‌ طلاق و خلاصی از همسران خود خواهند ترسید.”

منبع: RediffLeave a reply

Your email address will not be published.