صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  علائم هشدار دهنده از...
آبان
۱۱
۱۳۹۴
علائم هشدار دهنده از خشونت خانگی
آبان ۱۱ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:lolostock/Bigstock.com

مترجم:سحر.ح

اگر فکر می کنید همسرتان بد رفتار است یا کسی از دوستان یا آشنایان رابطه ای خشونت آمیز دارد، هشدارها و اطلاعات زیر را درباره خشونت خانگی بخوانید.

بدرفتاری فقط خشونت جسمی یا تهدید نیست، بدرفتاری عاطفی نیز زخم‌هایی عمیق و ماندگار به جا می گذارد.تشخیص نشانه ها و علائم بدرفتاری در ازدواج، اولین مرحله و در طی مراحل قضایی مهمترین مرحله برای رهایی از چنین رابطه‌ای است.احساس نارضایتی یا ترس اولین هشداری است که نشان می‌دهد رابطه سالمی ندارید.

بررسی ها نشان داده که از هر چهار زن، یک نفر رابطه خشونت آمیز را تجربه می کند و اغلب نشانه های هشدار را همان اوایل رابطه مشاهده می کنند و نادیده می گیرند. خشونت خانگی به قدرت و کنترل مربوط می شود. رفتار کنترل گر همیشه اولین نشانه است، هر نوع تقاضا یا درخواستی را که فرد کنترل گر داشته باشد انجام می دهی تا خودت را تغییر دهی، ظاهر یا رفتارتان شبیه رابطه ای ساده است و به نظر می رسد که با هم تفاهم دارید، ولی اغلب هشدارهایی هست که به شما نشان می دهد که این رابطه به رابطه ای خشونت آمیز تبدیل خواهد شد.

۲۳ نشانه رابطه خشونت آمیز

خشونت جسمی یا جنسی گاهی هیچ نشانه ای ندارد و گاهی نشانه هایی وجود دارد و به ما هشدار می دهند که رابطه سالم نیست. مثال هایی از رفتار یا خصوصیت اخلاقی فرد بدرفتار را در زیر آورده ایم، این نشانه ها زنگ خطری برای رفتار خشونت آمیز است.

 • همسرتان شما را مسخره می کند و وانمود می کند که فقط شوخی کرده یا به شما می گوید که بیش از حد حساسید؟
 • همسرتان بارها به شما گفته که “احمق” یا “هرزه” اید؟
 • همسرتان به دوستان، خانواده یا همکاران شما حسودی می کند یا از شما خواسته که با آنها رفت و آمد نکنید؟
 • همسرتان از طرز لباس پوشیدن، مدل موها یا آرایش شما عصبانی شده است یا از شما خواسته که آن را تغییر دهید؟
 • همسرتان با زنگ زدن مداوم یا همراهی کردن، شما را زیر نظر می گیرد یا از فردی دیگر خواسته که شما را زیر نظر بگیرد؟
 • هر جایی می روید همسرتان شما را همراهی می کند تا زیر نظر بگیردتان یا از فرد دیگری می خواهد که این کار را انجام دهد؟
 • همسرتان اصرار می کند که بفهمد تلفنی با چه کسی صحبت می کنید یا تماس های تلفنی یا قبض تلفن را چک می کند.
 • همسرتان به خاطر مشکلات یا بداخلاقیش شما را سرزنش می کند؟
 • همسرتان به راحتی عصبانی می شود و همیشه باید مراقب رفتار و حرف هایتان باشید؟
 • همسرتان، به دیوار لگد می زند، بد رانندگی می کند یا کارهایی دیگر برای ترساندن شما انجام می دهد؟
 • همسرتان معمولا مست است یا مواد مخدر مصرف می کند؟
 • همسرتان به شما اصرار می کند که همراه او مشروبات الکلی یا مواد مخدر مصرف کنید؟
 • به خاطر همسرتان دوستانتان را از دست داده اید یا با بعضی اعضای خانواده تان رفت و آمد نمی کنید؟
 • همسرتان به شما تهمت می زند که عاشق فردی دیگر هستید یا به او خیانت می کنید؟
 • همسرتان ایمیل هایتان را می خواند، کامپیوتر شخصی شما را چک می کند، کیف شما را وارسی می کند یا کاغذهای شخصی تان را می خواند؟
 • همسرتان به شما پول نمی دهد یا حساب مخفی دارد؟
 • همسرتان اجازه نمی دهد کار کنید یا باعث شده که کارتان را از دست بدهید؟
 • همسرتان ماشین تان را فروخته، اجازه نداده گواهینامه خود را تمدید کنید یا ماشین تان را تعمیر نمی کند؟
 • همسرتان تهدید به آزار شما، فرزندان، خانواده، دوستان یا حتی حیوان خانگیتان کرده است؟
 • همسرتان زمانی که تمایلی به رابطه جنسی ندارید، شما را مجبور به این کار می کند؟
 • همسرتان شما را مجبور به انجام رابطه جنسی به روشی می‌کند که شما نمی خواهید؟
 • همسرتان تهدید می کند که در صورت جدایی، شما یا خودش را می کشد؟
 • رفتار همسرتان زمانی که تنهاهستید و زمانی که در جمع هستید متفاوت است؟

اگر به دو یا حتی یکی از سؤالات بالا جواب مثبت دهید، رابطه ای خشونت آمیز دارید و این رفتار به مرور زمان بدتر هم خواهد شد.

آیا فردی از نزدیکانتان رابطه ای خشونت آمیز دارد؟

هیچ روشی وجود ندارد که بتوانیم مطمئن شویم فردی رابطه خشونت آمیز را تجربه می کند. افرادی که به دیگران آسیب می زنند و رفتار خشونت آمیز دارند، ظاهر و شخصیت و طبقه اقتصادی متفاوتی دارند. قربانیان خشونت هم همیشه افرادی مطیع و بی اراده و با عزت نفس کم نیستند.

افراد خشونت گر پیش چشم دیگران رفتار خشونت آمیز و زشت خود را نشان نمی دهند و با همسر خود بدرفتاری نمی کنند. اکثر افرادی که چنین رابطه ای را تجربه می کنند به دیگران درباره این رفتار و اتفاقاتی که در خانه می گذرد حرفی نمی زنند. پس چطور باید متوجه شویم؟ حواستان به نشانه ها باشد:

زخم ها و بهانه ها:

زخم ها و کبودی هایی که اغلب روی بدن می بینید. فرد خشونت گر آسیب جسمی به قربانی می زند تا او را دور از جامعه و در خانه نگهدارد. کبودی زیر چشم و دیگر زخم ها و کبودی های ناشی از خشونت خانگی، فرد قربانی را مجبور می کند که به دلیل بیماری مرخصی بگیرد، خجالت بکشد و از جمع دوری کند یا بهانه هایی برای زخم ها و کبودی ها بتراشد. اگر این زخم ها و کبودی ها بارها و بارها تکرار شود و دیگران ببینند، فرد قربانی ادعا می کند که بی حواس و دست و پا چلفتی شده است یا داستان هایی با جزئیات دقیق درباره کبودی ها و زخم ها تعریف می کند. در موارد دیگر، زخم ها و کبودی ها در قسمت هایی از بدن است که دیگران نمی بینند. این هم یکی از روش های فرد خشونت گر است که قربانی نتواند آزاری را که تحمل می کند به دیگران نشان دهد.

غیبت از کار یا دانشگاه:

گاهی فرد قربانی از نظر جسمی به شدت آسیب دیده یا دچار آسیب روحی شده است و نمی تواند زندگی روزمره خود را دنبال کند. اگر متوجه شدید که فردی بارها و بارها غیبت می کند یا اغلب با تأخیر سر کار یا دانشگاه حاضر می شود، متوجه باشید که فرد ممکن است مشکلی مثل خشونت خانگی داشته باشد.

کمبود اعتماد به نفس

بعضی از قربانیان خشونت اعتماد به نفس کمی دارند و بعضی دیگر در سایر جنبه های زندگی شان(سر کار، به عنوان پدر یا مادر و حتی در تفریح های گروهی) اعتماد به نفس بالایی دارند، ولی در رابطه عاطفی اعتماد به نفس کمی دارند. در رابطه های این افراد نوعی ناتوانی و بی ارادگی وجود دارد. فرد قربانی تصور می کند که به تنهایی نمی تواند از پس کارهایش برآید یا قربانی بودن را به عنوان بخشی از زندگی اش پذیرفته و گمان می کند که با فرد خشونت گر زندگی بهتری خواهد داشت.

تغییر شخصیت:

ممکن است متوجه شوید که مثلاً فردی بسیار اجتماعی که با همه رفتاری دوستانه دارد، به مرور زمان در حضور همسرش خجالتی و ساکت می شود. این تغییر شخصیت به این دلیل بروز می کند که فرد قربانی در حضور همسرش همیشه مراقب رفتار و حرف هایش است. تهمت های پی در پی(مثل لاس زدن، زیادی بلند صحبت کردن، داستان دروغی تعریف کردن) به فرد قربانی یاد داده که سکوت و داشتن رفتاری مشخص در کنار فرد خشونت گر بهتر از شنیدن چنین اتهاماتی در آینده است.

ترس از جر و بحث

بعضی قربانیان در نتیجه کتک هایی که خورده اند، ناتوانی خود را به دیگر روابط خود نیز تعمیم می دهند.

بحث با همکارها، دوستان، خویشاوندان و همسایه ها باعث اضطراب شدید در این افراد می شود. بسیاری از این افراد ترجیح می دهند به جای بحث، حرف طرف مقابل را بپذیرند.دفاع از خود و بیان خواسته ها برای این افراد همچون شروع نبرد است و ارزش ندارد که به خاطرش چیزی را از دست بدهند.

افراد قربانی رفتار بیش از حد دوستانه ای دارند، به ویژه نسبت به افرادی که قدرت دارند (مانند فرد خشونت گر، رییس یا سرپرست محل کار یا حتی در برابر وکیلی که قرار است به او کمک کند تا فرد خشونت گر را ترک کند).این نوع رفتار به روش های مختلفی خود را نشان می دهد از فرستادن هدیه یا کار برای آشنایان تا توجه بیش از حد نشان دادن به افراد.

رفتاری منفعل و تهاجم آمیز

افراد بزرگسال و کودکانی که رفتار خشونت آمیز را از فردی دیده اند که دوستش داشته اند، توانایی تشخیص و بروز احساسات و خواسته هایشان را ندارند. به جای اینکه با دیگران درباره خواسته هایشان حرف بزنند، چیزی می گویند و بعد خشم و عصبانیت خود را با رفتاری تهاجمی نشان می دهند (مثلاً غذا را می سوزانند یا گزارش کار را برای کارفرما به موقع آماده نمی کنند).

سرزنش خود:

گاهی متوجه شوید که فردی برای هر چیز اشتباهی خودش را مقصر می داند و سرزنش می کند، مثلاً همکارتان داستانی درباره اتفاقی که در خانه افتاده است تعریف می کند و فقط خودش را برای این اتفاق مقصر می داند. اگر زیاد متوجه این نوع رفتار شدید، چنین رفتاری نشان می دهد که فرد بارها آسیب جسمی دیده و کتک خورده یا بدرفتاری عاطفی را تجربه کرده است.

انزوا و کنترل:

افراد بزرگسالی که خشونت جسمی را تجربه می کنند اغلب تنها هستند. همسر این افراد زندگی این افراد را به شدت کنترل می کند و آنها را تحقیر می کند.

انزوا به این دلیل است که فرد خشونت گر مرکز زندگی قربانی شود و همچنین تماس قربانی با افرادی که می توانند به او کمک کنند تا فرد خشونت گر را ترک کند کمتر شود. قربانی معمولاً دسترسی کمی به تلفن دارد، بارها بهانه های مختلفی برای ندیدن شما می آورد یا اصرار می کند که همراه همسرش بیاید، نمی تواند برای خرج کردن پول هایش تصمیم بگیرد، اجازه رانندگی، رفتن به دانشگاه یا کار ندارد، یا اعتماد به نفسش را به شدت از دست داده است، مثلاً نمی تواند تماس چشمی برقرار کند و موقع حرف زدن به اطراف یا زمین خیره می شود.

استرس و اضطراب

مشکلاتی مانند بدخوابی یا خواب در زمان نامناسب (نشانه افسردگی هم است)، دردهای بی دلیل یا دردهای مزمن شکم، سردرد و گرگرفتگی از جمله مشکلاتی هستند که به دلیل اضطراب بروز می کنند یا بدتر می شوند.

منبع:newchoicesincsLeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱