صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  برای توقف خشونت خانگ...
آبان
۶
۱۳۹۴
برای توقف خشونت خانگی چه کاری از مردها بر می‌آید؟
آبان ۶ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:bigstockphoto

نوشته‌ مرکز پیشگیری از خشونت خانگی (Domestic Violence Prevention Center)

خانه امن:با این که مردان مسئول اکثر موارد خشونت خانگی هستند، باید به این موضوع اقرار کنیم که اکثر مردها در روابط خود، پرخاشگر نیستند.

شاید مردان غیرپرخاشگر متوجه این موضوع نباشند، اما آنها به طور بالقوه این قدرت را دارند که تأثیر بزرگی در توقف خشونت خانگی و تجاوز جنسی داشته باشند.

مردان بسیاری در طول زندگی روزمره‌ خود به خشونت خانگی برخورد می‌کنند. اگر دادرس، قاضی، وکیل، مأمور پلیس، پزشک، پرستار، مددکار اجتماعی، روانشناس، روحانی، کشیش یا مددکار اجتماعی در موارد بحرانی باشند، ممکن است از طریق محل کارشان با این موارد خشونت مواجه شوند.

بقیه ممکن است در زندگی شخصی به خشونت خانگی برخورد کنند: شاید همسایه، دوست، یکی از اعضای خانواده یا آشنایشان خشونت خانگی را تجربه کند.

مردان فرصت‌های بسیاری دارند تا از طریق صحبت کردن راجع به خشونت مردان دیگر، از زنان قربانی حمایت کنند. فهرستی از چنین فرصت‌هایی در ذیل ذکر شده است.

 1. برای مردان دیگر، یک الگوی مثبت باشید. اگر کسی را می‌شناسید که نسبت به شریک زندگی خود رفتاری خشونت‌آمیز دارد، به او بگویید که رفتارش قابل قبول نیست و باید برای توقف این رفتار، از کسی کمک بگیرد.
 2. برای کودکان، یک الگوی مثبت باشید. اگر کودکی را می‌شناسید که یک الگوی مثبت از یک مرد بزرگسال ندارد، می‌توانید همواره از او حمایت کنید و به او کمک کنید که یک طرح ایمنی برای برخورد با رویدادهای خشونت‌آمیز ترتیب دهد.
 3. حرف خود را علیه خشونت خانگی به گوش همه برسانید. این کار می‌تواند تأثیر قدرتمندی در کمک به تغییر نگرش و هنجارهایی داشته باشد که همواره از خشونت حمایت می‌کنند.
 4. در اجتماع کوچک خود، مثلاً در باشگاه ورزشی، دانشگاه، محله، انجمن یا گروه مذهبی، نقش رهبر را به عهده بگیرید و از این فرصت برای صحبت علیه خشونت در خانه استفاده کنید.
 5. درک کنید که چطور نگرش و اعمال خودتان می‌تواند به تبعیض جنسی و خشونت تداوم ببخشد.
 6. با تبعیض جنسی، نژادی، تبعیض علیه همجنسگرایان یا نظرات و جوک‌های غرض‌ورز مقابله کنید.
 7. مجله، فیلم یا موزیکی نخرید و یا برنامه‌ تلویزیونی‌ای را تماشا نکنید که در آن زنان از لحاظ جنسی تحقیر می‌شوند یا به گونه‌ای خشونت‌آمیز با آنها برخورد می‌شود.
 8. خودتان گروهی را تشکیل دهید یا به گروهی ملحق شوید که درباره‌ خشونت خانگی آگاهی می‌دهد و علیه آن اقدام می‌کند. این گروه می‌تواند در دانشگاه، کلاس‌های فنی، محل کار یا در میان دوستان تشکیل شود.
 9. اگر خشونت خانگی علیه یکی از آشناهایتان اعمال می‌شود، به داد او برسید و حمایت خود را نشان دهید. به آرامی از او بپرسید که آیا کمکی از شما برمی‌آید یا خیر. هرگز قربانی خشونت خانگی را مقصر ندانید.
 10. در رویدادهای اجتماعی محلی به منظور افزایش آگاهی درباره‌ خشونت خانگی شرکت کنید و به کَمپِین ربان سفید ملحق شوید.
 11. برای کسب اطلاعات مفید بیشتر، اینجا را کلیک کنید: http://whatmencando.net


Leave a reply

Your email address will not be published.