صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  اجازه ازدواج در صورت...
آبان
۴
اجازه ازدواج در صورتی که پدرمحجور باشد
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

موسی برزین خلیفه لو -وکیل خانه امن
پرسشگر: با سلام. دختری هستم که به تازگی با یکی از همکلاسی های دانشگاه ام، قصد ازدواج دارم. این مساله را به خانواده ام بیان کردم اما برادر بزرگترم با ازدواجمان مخالف است. یکبار پسری را که من قصد ازدواج با او را دارم ، دیده است و می گوید او به درد زندگی نمی خورد. می گوید او اهل کار نیست و فقط به فکر خوشگذرانی و اینها است. به برادرم گفتم که تو نمی توانی دخالت کنی اما او می گوید من باید اجازه بدهم. اگر اجازه ندهم تو نمی توانی ازدواج کنی چون من قیم پدرهستم. اما مادرم موافق است. می خواستم بپرسم آیا برادرم می تواند اجازه ازدواج به من ندهد؟
وکیل خانه امن: سلام خانم محترم. ممکن است توضیح دهید که وضعیت پدرتان چگونه است؟
پرسشگر: پدرم چند سال پیش یک مشکل روانی پیدا کرد و مجنون شناخته شد. برادر بزرگم از طرف دادگاه قیم او شد. به همین دلیل برادرم می گوید چون اجازه ازدواج تو با پدر است اما من اکنون قیم قانونی او هستم، پس باید من اجازه دهم. اگر اجازه ندهم از لحاظ قانونی نمی توانی ازدواج کنی. اما مادرم موافق است.
وکیل خانه امن: اولا توجه کنید که مادر ولی قهری محسوب نشده و از لحاظ قانونی اختیاری در دادن اذن ازدواج به شما ندارد. اما اجازه بدهید بپرسم آیا جد پدری شما یعنی پدربزرگتان در قید حیات هستند؟
پرسشگر: نخیر. ایشان سالها قبل فوت کرده اند.
وکیل خانه امن: خانم محترم! در مورد اینکه برای ازدواج دختران نیاز به اجازه پدر است شکی نیست. قانون مدنی صراحتا در این مورد اظهار نظر کرده است که دختران باکره برای ازدواج نیاز به اذن ولی قهری دارند. اما با توجه به اینکه پدر شما محجور شده و تحت قیمومیت قرار گرفته است، صلاحیت اجازه نکاح را از دست داده است و نمی تواند در مورد ازدواج شما تصمیمی بگیرد. اما این به این معنی نیست که چون دادگاه، برادرتان را قیم پدرتان انتخاب کرده است، وی به نیابت از پدرتان باید اجازه نکاح به شما بدهد. اذن نکاح از خصوصیات ولی قهری است که با فوت و یا حجر وی ساقط می شود. بنابراین در صورت نبود ولی قهری یا حجر او، دیگر احتیاجی به اجازه او وجود ندارد. حرف برادرتان نادرست است. شما برای ازدواج نیازی به اجازه از هیچ فردی ندارید. برادرتان در این مورد هیچ گونه اختیاری ندارد. در قانون مدنی قبل از اصلاحات سال ۱۳۷۰ این مورد به صراحت اشاره شده بود. ماده ۱۰۴۴ بیان می کرد که: «در مورد ماده قبل اجازه را باید پدر یا جدپدری بدهد و اگر پدر یا جدپدری دختر به علتی تحت قیومت باشد، اجازه قیم او لازم نخواهد بود.» اما گرچه این ماده اصلاح شد و هم اکنون قانون مدنی اشاره ای به حجر ولی قهری نکرده است اما با توجه به فقه اسلامی و نظر حقوقدانان در این مورد همانند سابق در صورتی که ولی قهری تحت قیمومیت قرار گیرد، دیگر دختر احتیاجی به گرفتن اجازه از قیم ندارد.
پرسشگر: پس اگرمن به همراه پسری که قصد ازدواج با او دارم به دفترخانه برویم، به صورت رسمی می توانیم ازدواج کنیم:
وکیل خانه امن: بله. لازم است اوراق و مدارک مربوط به محجور بودن پدرتان را نیز با خود ببرید. چون دفترخانه از شما آنها را خواهد خواست. رضایت شما به تنهایی کافی خواهد بود. اما به هر حال بهتر است با برادرتان نیز صحبت کنید و مساله را دوستانه حل کنید. شاید با صحبت کردن او هم مایل به ازدواج شما باشد. البته همانطور که گفتم از لحاظ قانونی تمایل وی اهمیتی ندارد.



Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱